bugün

çalmaktan ziyade bir çeşit mal devir teslimi almış hırsızdır.
suçunu diğer hırsızla paylaşmış hırsızdır.
staj yapan hırsızdır.
ganimetin kaynağını bilen hırsızdır. (bkz: iyi yere dükkan açmak)
(bkz: tereciye tere satmak)
muhtemelen birşey bulamayacak hırsızdır. bir insan ya hiç birşeyi olmadığı için hırsızlık yapar ya da bu işi profesyonelliğe dönüştürmüştür.

hiç birşeyi olmayan insanın evine girildiğinde birşey bulunamaz çünkü ganimeti çoktan nakte dönüştürmüştür.

profesyonel hırsızın evine girildiğinde de birşey bulunamaz çünkü değerli eşyaları hırsızın girebileceği bir yere saklayacak salaklıkta profesyonel bir hırsızın olması garip bir durum olacaktır.
kalp hırsızıdır, herkes birer hırsızdır, çünkü zamanında hepimiz birilerinin kalbini çalmısızdır.
söz konusu evden şu haykırış yükselir:

"imdat! çaldıklarım çalındı!"
Adaletin temsilcisidir bi nevi.
hayatında hiç gusul abdesti almamış hırsızdır.
"bir hırsızın nesi var iki hırsızın sesi var" durumu olabilir. ikisi yan yana geldiklerinde matematikte "hırsızkare" olacakları kesindir. Gelebilecek olan diğer iki hırsızı bekleyip okey dörtlüsü oluşturabilirler. * *
yam yamı da yiyorlar .
evine girdiği hırsızın çaldıklarını çalan hırsızdır. mal el değiştirmiş bulunmaktadır.
-ne oldu ne oldu cemil abi ne bu ses böyle
+ya sorma hırsız girmiş eve hırsız of anam of battık bittik mahfolduk
-nasıl olmuş abi yav vah vah geçmiş olsun nerdeydin o saatte ki sen?
+ya bende iş üstündeydim ay aman yani evdeydim yok ne evi maçtaydım of şeydeydim işte anla canım sende
-nerde ya gece 3 te aga yani öyle ne iş?
+lan sanane oğlum sanane polis misin zebani misin ne böyle ahiret sorusu sorarsın adama.
(bkz: haydan gelen huya gider)
helal olsundur.