bugün

naruto adlı anime/manga'da hyuuga klanından byakugan gibi bir kekkei genkai'si olan karakter.

--spoiler--
kendisini tasvir edecek olursak ilk bölümlerde herşeyi kadere bağlayan** ve gücünün farkında bir nato mermer nato kafa shinobidir. gün gelir chuunin seçme sınavları başlar ve uzumaki naruto ile karşı karşıya gelir. ezer de naruto'yu ezer. sonra naruto yığılıp kaldığında "ben sana demiştim herşey kader diye, yenilmek senin kaderin"* tabii uzumaki naruto bu öyle çat diye pes edecek bir tip değildir. kalkar ayağa * naralarını atarak adamımızı yener aklını başına toplatır. daha sonra shippuuden bölümlerinde aklı başında, artık üst seviye bir ninja olmuş*, etekli de olsa ayrı bir karizmaya sahip, byakuganı ile beraber karşımıza çıkar. severiz onu, bir de tentene kesiktir hafiften.
--spoiler--
--spoiler--
kadercidir. insan hayatını gökyüzün de akıp giden bulutlara benzetir hyuuga klanının yan ailesindendir görevi doğdugu anda belirlenmiştir ana aileyi korumaktır karşı gelmemesi için mühürlenmiştir. ne kadar yetenekli olursa olsun ana ailenin başına geçemeyecektir babasının ana aile yüzünden ölümü onu kader konusunda umutsuzca düşünmeye iter bir süre kendisi buna inanır kafeste ki kuş gibidir ta ki naruto ile karşılaşana kadar. naruto inatla kaderine karşı gelmekte boyundan büyük hayaller kurmaktadır. hokage olmak gibi hayaller peşindedir. ancak naruto ile dövüşünde önemli olanın güç deil inanmak olduğunu anlar eğer yeterince inanırsın kaderine karşı gelebilirsin bu dövüşte yenilmiş olsada aslında en büyük zaferi o kazanmıştır büyük bir tabusunu yenmiştir dövüş alanında yere düştüğün de gökyüzünde gördüğü kuşlar ona kendi kafesini kendisinin yaptığı gösterir adeta umut gibidir.
--spoiler--
arkadaşın biriyle dumur bi diyalog yaşatmış naruto karakteri.

+bu naruto kızlarında da gram göz zevki yok ya. hyuuga neji diye şukela bi eleman var ortamda, daha hala öp beni saske kun, yi beni saske kun. yok yav bunlardan adam olmaz.
-neji neji?
+hyuuga neji. hyuuga klanı vardı ya anlatmıştım dün. hinata'nın amcaoğlu.
-hıı. nejiymiş peki arkadaş?
+?!#$%&

(bkz: aşık olunan anime karakterleri)

--çok pis spoiler--
hakkın rahmetine kavuşmuştur.
--çok pis spoiler--
jutsuları bakımından naruto shippudende yazarın henüz pek öne çıkarmadığı potansiyel güç ve karizma bakımından yeterine doyurucu bir karakter,

--spoiler--
favori savaşı chuniin sınavında narutoyla yaptığıdır bence.
--spoiler--
hinata bacımızın kuzeni ve hyuga'nın dallarından olmasına karşın az daha reyisi olacak feyzli gardaşımız idi.

--spoiler--

hinata ve naruto'yu korurken delik deşik oldu kaiten yapamadan gitti delikanlı.

--spoiler--