bugün

Bugün lys 2013 ü çözüp 18 matematik neti yapınca anladığım ve beni buhrana doğru sürükleyen durum. 2 yılımı verdim ama olmayacak gibi. Çok sevmiştim çok istemiştim. Tarifi edilemezdi ama olmayacak galiba.
Malesef bende de olandır. Artık ne bileyim pdr tutarsa, türkçe öğretmeni büyük bir ihtimalle, bu tarz şeyler.

Bi hukuk değil elbette. Elden bişey gelmez bu saatten sonra.
istanbul hukuk geliyordu tm beşbindim gitmedim. Saygılar.
adalet olmayan yerde hukuk okuma şansını kaybetme acısı pek hissettirmez.
suyun olmadığı yer de su olmaması gibi bir şey.
Nasipten öteye yol yoktur. Kendimden biliyorum.
Özel üniversitede 150 bine girdikten sonra okunma imkanı var. Fakat bunu karşılayacak maddi durumunuz varmı ? Asıl soru budur . Şuanda en uygun vakıf üniversitesi 30 bin tl ye alıyor şayet yok ben zekiyim ilk 20 bine girerim derseniz buyurun efenim.
buradan bu hayal kırıklıgını yaşayan bütün arkadaşlara seslenmek istiyorum,

hukuk fakültesinde okuyan ve bitirmemekte ısrarcı olan biri olarak söylüyorum bunları. hukuk fakültesi, okuması keyifli bir bölüm değildir arkadaşlar, üstelik bu fakülteyi bitirmek için sonrasıyla ilgili bazı motivasyonlara sahip olmanız gerekiyor(hakimlik-savcılık veya idealist bir takım dürtüler), yoksa olmuyor. ben de o yüksek puan alıp buraya gelenlerdenim ve mutsuzum.

sosyal manada bir değerlendirme yapacak olursak, kazanç potansiyeli ve toplumsal bilinirliği için tercih edilen bir fakülte ülkemizde. ve maalesef ailelerimizin geçerli kabul ettiği 4-5 bölümden biri(tıp, geleneksel motivasyonla öğretmenlik vs). ancak üstteki bir arkadaşın da belirttiği gibi ciddi bir kontenjan ve ciddi bir mezun rekabeti var artık, fark yaratmak icin üzerinize ister istemez bazı sorumluluklar alıyorsunuz(dil öğrenmek, yüksek lisans vs.).

burada tercih aşamasında olan arkadaşların, özellikle akıllarında tutmaları gereken şey bu ülkenin yalnızca hukukçu, doktor ve oğretmene ihtiyacı yok, ve iş bulabilen insanlar da yalnızca bu bölümlerden değil. dolayısıyla önce sahiplenebileceğiniz, kişiliğinize uygun ve okumaktan keyif alabileceğiniz bir bölüm seçin kendinize. türk gençlerinin en büyük talihsizliği, yabancıların ''gap year'' olarak tabir ettiği serbest yıla sahip olmamaları. gelecekleriyle ilgili çok hızlı ve etki altında karar almak zorunda kalıyorlar. bilemiyorum belki ikinci üçüncü senelere kalan arkadaşlar bu sürecin bir kısmını böyle değerlendirebilirler.

ayrıca tecrübeli kabul edilebilecek bir öğrenci olarak, lütfen diploma odaklı öğrencilerden olmayın. lise devrini kapattınız ve milli eğitim zulmunden kurtulmus bireyler olarak, özgürleşin. kesinlikle yurtdışı projelerini takip edin ve iletişim kabiliyetlerinize ve kişiliğinize yatırım yapın.

neyse konu hukuk okuma şansını kaybetmekti, ben sapmaya başladım esas meseleden. biraz uzun oldu sanırım, zahmet edip okuyanlara teşekkür ederim.
Bir daha kazanmak icin hirs olur . Kaybetmeyi yasadiktan sonra kabulleniceksin ama yakinma faslini uzatirsan o sansi kaybetmekle kalmaz kafandaki idealide kaybedersn iste asil o zman kaybetmis olursun . Al sifira kronometreyi bastan basla .
gelme zaten tünelin ucu bombok biryere çıkıyor.
istanbul hukuk geliyordu gitmedim. Bi başkasının beğenmediği bölüm için bu kadar üzülme.