bugün

(bkz: human papilloma virus)
Rahim ağzı kanserine sebep olan virüstür.
Herkesin bilgilenip, kendisini ve partnerlerini koruması gereken, sıklıkla cinsel yolla bulaşan virüs. Ayrıntıları, belirtileri ve ilgili tedavileri HPV bilinçlendirme kampanyası dahilinde hazırlanan http://www.hpv.gen.tr/adresinden takip edebilirsiniz.
çok eşli olan insanlarda sık görülen ve cinsel yolla bulaşan virüsün neden olduğu bir hastalıktır. dünyada her on kişiden birinde bulunur. prezervatif kullanmak bulaşmasını engellemez. kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olsa da öncesinde aşı yaptırmak faydalı olabilir. erkekler için henüz aşı kullanılmamaktadır. ancak erkekte görülen lezyonlar yakılarak geçici tedavi yapılmaktadır.
Hpv virüsü Kadınların neredeyse %80'inin hayatları boyunca en az 1 kez karşı karşıya kaldıkları virüstür. Smear testinde ya da idrar yolu iltihaplarının şiddetli olduğu durumlarda farkedilir. Vücut bazı durumlarda bu virüsü kendisi atabilmektedir; ancak smear testinde bu virüsten kaynaklı as-cus çıkan bir kadının mutlaka takip edilmesi, 6 ayda bir smear testini yenilemesi gerekir. ilgilenilmediğinde rahim ağzı kanserine yol açmaktadır.

Erkeklerde ise bu virüs daha çok kendini genital siğillerle gösterir. Korunmasız cinsel hayatı olan erkeklerin hpv virüsü taşıdıklarını öğrenip öğrenmemeleri için test yaptırmaları gerekir. Hpv kaynaklı penis kanseri ender görülse de, hpv nin vücuda oldukça zararları vardır.
yalnızca bayanlarda olduğu sanılan ancak erkek aleminde de kendini gösterip hemcinsleri tehdit eden cinsi hastalık.
basit bir siğil olayı da olsa, takip edildiği sürece daha farklı hastalıklara dönüşme ihtimali çok düşük de olsa, adını bir "virüs"ten alması ve tedavi süresince bir kaç defa tekrar etmesi insanı psikolojik olarak son derece yıpratır.

doktorlara göre en etkili mücadele yolu güçlü bir immün (bağışıklık) sistem, stressiz bir yaşam, yüksek moral ve enerjidir. tabi hastalık taşıdığını öğrenen insan için ulaşılması oldukça zor kavramlar bunlar.

neticede atlatılıyor efendim bir şekilde. ancak atlattıktan sonra saklandığı yerden çıkmaması için daha titiz ve dikkatli bir yaşam sürmek gerekiyor. yediklerinize içtiklerinize, sağlığınıza, sporunuza önem vereceksiniz. hasta olmayacaksınız.

geçmiş olsun...
insanın başına çok iş açabilen belalı bir virüs.

http://www.seksedair.com/...hakkinda-bilmedikleriniz/
Bugun izmirde ozel bir hastanede genital bolge sigillerimi aldirip kurtuldugum illet. Cok kisa bir operasyon ile sigilleriniden kurtulabileceginiz masrafli bir tedaviye sahip virus.
dudakta çıkan uçuk da virüstür. o da ömür boyu yani mezara girene kadr vücuttan gitmez.
Kadınlı - erkekli, çok çok eşli vurdum duymaz kör ayvazların ciddiye alması gereken mevzudur.

https://gaiadergi.com/pre...-riskli-bir-hastalik-hpv/
toplumda sanıldığından çok kişinin sahip olduğu virüs. sadece kimse belirtileri görmeden kontrol ettirmediği için tespit edilmemiş durumda o kadar.

her kadının belirtiler olsa da olmasa da düzenli olarak yaptırması gerekli smear testini falan. burada cinsel hayatı başlamamış genç arkadaşlar var, lütfen bu konularda daha bilinçli olsunlar. herkes birbirine bulaştırıyor ondan sonra.
en yakın arkadışımı tanıyana kadar HPV nedir haberim yoktu. ne kadar bilinçsiz ve ne kadar başımıza gelenler kadar yaşıyoruz hayatı. evet belki yaşamayan kadar anlayamam ama kendimi onun yerine koymayı deneyebiliyorum. evet bunu çok sık yapıyorum. ona belli etmeden uykumun kaçtığı günler de oldu ona destek verip bitecek bu lanet şey dediğimde. bu durumu kendim yaşamamama rağmen sadece empati kurarak bile ben içinden çıkamazken, onun inanılmaz güçlü oluşuna, hayata karşı dimdik duruşuna, sürekli çözümler peşinde oluşuna, pes etmemesine, hayatın kendine sunduğu güzel şeylerden keyif almasına, bazen umutsuz baksa da ardından patlattığı o güzel kahkahaya hayranım.
asla üzülüp durumu kabullenmeyin, üzerine gidin ve onu yenin .
bilgisi olanlar yada bilen tanıdıgı olanlar mesaj atarsa sevinirim.
En basit açıklama olarak çok oral seks yaparsan rahatlıkla bu virüs sana bulaşabilir ve ileride ağız/ sindirim sistemi organları kanseri olma ihtimalin çok yükselir.
Çağın hızla yaygınlaşan cinsel hastalığı.
Bilinçlenilmesi gereken elzem konulardan. Tamam am göt meme goygoyu güzel de, farkında olun. Yakın bir zamanda sözlükten bile bulasabilecegi kanaatindeyim.

Şaka bir yana, böyle sinir bozucu ve net tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktan nasil korunulabileceğini araştırmak ve önlem almak farz artık.
prezervatif (kondom) kullanmak hpv virüsü ve genital siğil bulaşmasını kesin olarak önlemeyebilir ancak bulaşma riskini çok azaltır demişler, üşenme sıkılma kullan diyorlar yani:
http://www.jinekolojivege...human-papilloma-virs.html
yeni ev arkadaşımda olan hastalık. her hangi bir problemi olur mu benim için konu hakkında bilgi sahibi olan birisi aydınlatabilir mi yoksa yeni ev mi bakmalıyım?
(bkz: genital siğil)
Eski kız arkadaşımın bana bulaştırdığını an itibari ile öğrendiğim hede. Konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen yeşillendirsin.
dermatoloji servislerinde sıvı nitrojen tedavisi ile çözülen fakat bu virüse sahip biriyle her ilişkiye girilişinde tekrar canlanan virüs.

(bkz: herpes)
Human Papilloma Virus olarak bilinen dünyada çok yaygın olan ve yayılmaya da devam eden bulaşıcı virüs. Penis ve vajinada siğil oluşarak kendini belli etmektedir. 100'den fazla çeşidi var. Bu 100 çeşitten sadece çok az bir kısmı kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilmekte. Bazen erkeklerde de penis kanserine sebep olabiliyor.
Amerika'da yapılan bir araştırmada 6 ay düzenli 3gr AHCC (bir çeşit mantar özütü) kullanan bayanların çoğunda iyileşme görüldüğü kaydedilmiştir. Kullanılan marka "Quıality of Life" olarak söylenmekte.
Ayrıca homeopati'nin HPV tedavisine yardımcı olabileceği düşünülmekte.
Bir çok türü belirti göstermediği gibi siğil ve kaşıntı belirtilerinde bile doktora gitmeye tenezzül etmeyen bireyler başkalarına bulaştırmaya devam edebilir. Belirti göstermediğinde kadınlar kendilerinde olmadıklarını zanneder ve kadin doğuma gitmedikleri için belki hiç öğrenemeden bende olmaz öyle şeyler diyip minnoş hayatlarına devam ederler.
Çünkü sadece smear testinde görülebilir.

Erkeklerin prezervatif kullanması elbetteki önleyicidir ama %100 garanti değildir. Prazervatifiniz patladığında sorumlusu kim olacak?

Tehlikenin farkında olsak inanın aseksüel bir hayatı tercih ederdik.
(bkz: siğil)
hiv virusünden sonra bunu da öğrendik mk. artık doğru dürüst sevişmek de pek mümkün görünmüyor.
bir çok şeyde olduğu gibi bu konuda da cahiliz. buraya hpv diye başlık aç. kimse siklemez. meme, göt yaz hemen bakarlar.
sevişmeden önce dur bir bakayım siğil var mı sende mi diyeceğiz? çok ilişki yaşayan insanlardan uzak durmak en sağlıklısı. kim çok ilişki yaşadığını itiraf eder ki? bu da ayrı bir sorun.
intihar edenleri daha iyi anlamaya başladım. bu hayatın iyice boku çıktı.
Türk tabipleri birliğinin sağlık bakanlığından aşısının ücretsiz olmasını talep ettiği hastalık.