bugün

insanı dertlere gark ettirir... siz onu sadece kendinize ait zannederken o adeta bir kamu malı olmuştur. piç arkadaşları fotoğrafını beğenip yavşak yavşak yorumlar yapar.

senden önce hayat daha güzeldi facebook!
hoş bir şey değildir.
erkek arkadaşı olmadığını gösterir genel olarak.
hesap yaptırır. 21 erkek olsa. 8i yazsa 3üyle konuşsa filan. boş verin. en iyisi anneye babaya söyleyip memleketten kız bulmak.
beğenen kişiler açılıp didik didik erkek var mı diye aranır.
o kızın asla size ait olamayacağını göstermektedir.
hoşlanılan kızın ortam kızı olduğuna işarettir.. ortam kızlarından hoşlanmam ben..
umutsuzluğa sevk eder.böyle bi çevre varken bana sıra gelmez dedirtir.
Hunharca beğenen kişilerin, erkek/kadın oranı bulunur. Erkekler fazla ise küçük bi' kalp burukluğu ile küfürler edilir. Kızı kamuya açık bi' mal, paralı asker (bkz: celal ile ceren) olarak görmeye başlarsın.
akabinde hemen beğenenlerin listesine bakıp kendi çapınızda inceden kinlenirsiniz. hele gıcık olduğunuz andavalın teki de o listedeyse iyice ayar olursunuz.
matematiksel olarak şansınızın yüzde iki olduğunu gösterir.

ama yüzde iki bile değildir. o listede, kafasında en çok jöle olan eleman kızı götürür.
muhtemel rakiplerin belli olduğu ve yapılacak olan kura çekimi ile,
tek maç üzerinden oynanacak bir şampiyonlar ligi finali arifesinde göz korkutur.
çok gıcık edici bir durumdur. Hele de bir abazan kıza yorumda yavşamışsa. hemen frofiline girip kim bu ... diye sövülür. Ulan kız benim değil ki, benim olsa karışırım fotoğrafına, koydurtmam, diye düşünülür. Kıza hafiften kızılır. Garip bir üzüntü kaplayıverir kalbi. işte o anda hoşlandığız kişiyi sahip olmak istersiniz.
" 50 - (kızlar + aynı soy isimli erkekler) = ölse üzülmeyeceğimiz kişi sayısı" formülü ile açıklanabilen durumdur.
beğenenler kız arkadaşları ise sıkıntı olmayacak durumdur.
hoşlanmakta haklı olunduğunun düşünülmesi gerekir.
Genelde o iş al gülüm ver gülüm hesabında döndüğü için problem yaratmayacak durum. Şu mantıkta ilerliyor çoğu:
"...şu benim profil resmimi beğenmişti bende onunkini beğeneyim ayıp olmasın"
(bkz: herşey benim profil resmim en çok beğeni alsın diyen ile başladı)
(bkz: kısır döngü)
o 50 kişinin profiline tek tek girilip , açık olanların fotoğraflarına bir bir bakılıp arada, 'tipe bak amk' şeklinde tepkiler vererek, en sonunda profilinden çıkmadan da bir tane okkalı bir mesaj atarak iç refahı sağlanır. karşı taraftan cevap gelirse de buluşma teklif edilip bir çay bahçesinde karşılıklı bakışarak duygular kabarır. ahahah pardon yanlış oldu şeyy ya işte -nabiyonn kızın fotoğrafını ne beğendin? şeklinde çıkışlar yapılabilir. benim hoşlandığım kızın fotoğrafını beğenen adamı spam olarak işaretlerim.
altına girilen yorumlara bakıldığında insanı üzmez. çünkü altındaki yorumların %95'ini diğer kızların "burcucum çok güzel çıkmışsın" türevindeki yorumları oluşturmaktadır.

bir erkek olarak benim de fotoğrafımı 55 kişi beğenmiş. ben de burcu'nun aklında yer eder miyim sence?
öyle bir kızdan hoşlanıyorsan 50 kişyede razı olacaksın 100 kişiyede. demekki kız güzel
çok arkadaşı vardır, özelden beğendirttiriyordur..
Fotojenik olabilir, beğen duvarındayım diyen tiplerden olabilir, aşırı güzel bişey, tatlı, munis olabilir.
yüzüne bktıkça mutlu olduğunuz kızın her fotoğrafının o kadar çok beğenildiğini görünce olur olmaz insanın içine bir burukluk gelir. zamanla unutulur mu? unutulmaz hep orada bir yerde kalır bu burukluk.
bazen 50 kişinin içinde sen yapan yoktur. hatta 50 sini toplasan bir sen etmez durumudur. her yönden hepsinin eline verirsin durumudur. bunu sen değil hatun kişi fark eder durumudur. sen fark ettiğin zaman da o 50 kişi belki de 50 angut gereksiz adam seni o hatundan soğutmaya yetebilir. kişi düşünür bunca gereksiz erkeği çevresinde neden barındırıyor der. ego tatmini mi acaba der falan filan.

not: facebook hesabım yoktur.

edit: imla
internet çağının en büyük kazığıdır insanlara. artık özel yok. herkes kamu malı oldu bu sosyal medya sayesinde.

malesef...