bugün

tebeşir veya yazı kalemi ile tahtaya millet susana ama tamamen susana kadar vurması.
141 tahtaya sözlü yapıyorum.

yiyosa konuşun.Sıçtın anıdır bunun adı.
erkekse ;
konuşanın ağzına benim ki girsin.

kadınsa ;
konuşanın ağzına zenci pipisi girsin.
bir edebiyatcımız vardı, tuncer bey ışıkları açıp kapatıcam herkes susucak derdi, açıp kapatırdı ama değişen hiçbir şey olmazdı. canım hocam benım çok kibardı.
masasına geçip büyük bir sessizlikle sınıfı dikkatle izlemesi. neticesinde sınıftan "susun lan hoca kızıcak" tarzından cümleler yükselir. sanırım en geçerli taktik budur.
Öğretmenin derse ilk girdiğinde ki sınıfa verdiği profile uygun olması gereken taktiklerdir. Yoksa kopya taktikler her hocada işe yaramaz. Sürekli sınıfa bağırıp çağıran öğretmen, sınıfı sessizlikle izleme taktiği uygularsa işe yaramıyacaktır. Ya da daha akıllıca yöntemler kullananlar varsa, hakaret etmeleri öğrencinin gözünde değerini düşürecek ve değer verdiği öğretmenden böyle sözleri işitmesi sonucu daha da hışımla çene çalacaktır.
eller bağlanır, sukunet ve sabır içinde gözlerinin içine içine bakılır. bundan kimse bişey anlamıyorsa zaten eğitime hazır değiller diye düşünen hoca bunu biraz daha sürdürür. grubun yaşına ve koşullanmasına göre onlara bi uyarıcı verir.
bayansa sesinin son perdesinde *: neden bakıyorum acaba? anlaşılmıyor mu daha susmanız gerektiği.
erkekse kükreyerek*: konuşma diyorum sana *
tırnaklarını tahtaya sürtmek.
Vize sınavında sorumlu olacağınız bir kitabın götünüze girmesi. Her konuşmada bir kitap göte girer. Çok etkili bir yöntemdir.
hoca gayet ciddi hume'un nedensellikle ilgili eleştirilerini anlatmakta fakat sınıf iplememektedir. durup aynı ciddiyetle bakar ve:

-demek ki anlatmama gerek yok, bu meseleyi sınavda, 60 dk içinde beyaz kağıda bakarak çözmek daha cazip geliyor size.

sınıf pısss diye susuvermişti.
ıslık çalmak, el çırpmak ya da tırnaklarını tahtaya sürterek o iğrenç sesi çıkarmak.