bugün

Bir kurtuluş savaşı da ona karşı yapılırdı. Kazanılır mıydı bilmem ama Türkiye de nüfus ayvayı yerdi diye düşünüyorum.

(bkz: direkten dönmek)
geldiği gibi giderdi.
Atatürk olmasaydı isminiz hans olurdu.
bir ipne çıkardı ve " keşke hitler galip gelseydi " derdi.
gercekci olalim bulgaristanda ne olmussa oyle birsey olurdu yani hitler turkiyeye komsu ulkelerden toprak teklif eder turkiyede bunu kabul eder almanya safhinda savasa dahil olurdu ismet pasada o zamanin moda biyigiyla hitleri ankarada kabul eder tarihe kara leke olarak gececek pozlar verirdi.
Orduyu küçük parçalara ayırıp dağlara çekilirdik ondan sonrasını alman düşünsün amk.
Değil kazanma, sağlam bir direniş yapma şansımız bile olmazdı.

2.dünya savaşını 1 dünya savaşı veya istiklal harbiyle karıştırmamak gerekir. Nicelikleri, nitelikleri arasında fark olsa da karşı tarafta top varsa bizde de top, tüfek varsa bizde de tüfek vardı.

Sorun şu ki ikinci dünya savaşında tanklar ve uçaklar başrolü oynadılar ve bunlar çok hızlı geliştiler. iki savaş arasında ne alsak veya yapsak modası anında geçiyordu ve silaha harcayacak fazla paramız yoktu.

Polonya ordusu kadar direnebilirdik ancak. Trakya'da o kadar bile direnemezdik.
Öncelikle bize Rusyaya saldirmadan önce saldırabilirdi. Rusyadan sonra bize saldiramaz çünkü güçleri azaliyor o dönemde. Edirne tarafında hat inşa etmişiz olasi bir saldırı için tutmak için o var yinede teçhizat olarak çok zayıfiz ama denize kıyımız var olası bir savaşta ingiltere donanmasida destek verirdi diye düşünüyorum. Bizi isgal etmesinin tek bir sebebi olurdu oda Bakü petrollerine ulaşmak fakat bize saldirsa rusya anlayacaktı hemen sonraki hedefin kim olacağı ve kafkasyaya asker yayip hazir olacakti kafkasyayida bilen bilir dağliktır,engebelidir,dardır manevra için orayi tutmak rusya için daha kolay olurdu.belki almanya için daha kısa ama zor bir yol oradan geçmek. Yani coğrafya açısindan kurtardık. Rusyaya giremedikten sonra bizi işgal etmesinim bir anlami yoktu. Rusyanin hem kaynaklarini istiyordu, hem legensrum projesi için istiyordu, hemde ideolojik olarak rusyaya takikti ve bir an önce yok edilmesini istiyordu.
boğazı geçemeden geri dönmek zorunda kalırdı açık ve net.
Yunanın gösterdiği performans iyi bir fikir vermektedir. Pek bilinmez ama yunan Arnavutluk üzerinden saldıran italyanları perişan etmekle kalmadı, bir de Arnavutluk'un bir kısmını işgal etmeyi bile başardı.

Ama Hitler topa girince pek bir şey yapamadılar. Üstelik dağlık arazilerine ve 60.000 kişilik ingiliz ordusunun desteğine rağmen. Detaylar şurada:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Greece

Bizim yunanın üç katı kadar askerimiz vardı ama tanksız, uçaksız fazla bir şey yapılamazdı.
Başa kendisine bağlı bir kukla hükümet geçirir nazi uydusu bir devlet haline gelirdik bunun sonucunda Sovyetlere bir de kafkasya'dan cephe açılmış olurdu

Ayrıca o dönem nazi bilim adamlarının Anadolu'ya ilgisi epey arttığı için (hint-avrupa dillerinin kaynağının Anadolu olduğuna inanıyorlardı) şu an nazilerden kalma bol bol arkeolojik kazı, müze olurdu tabi faşist yönetim olduğu için Amerika'ya bu kadar yanlar mıydık bilmiyorum ama etnik gruplar bu kadar azamaz asala gibi PKK gibi terör örgütleri de olmazdı artı Nazilerin gittikleri yerde fabrikalar kurduklarını hesaba katarsak şu an sanayimiz bayram ederdi halk 1950 lerde ABD güdümünde dinci yönetimlere maruz kalmayacağı için faşist olmasa bile en azından şovenist ve laik olacağı için tarikat ve cemaatlerin de kafası gördüğü yerde ezilirdi kısacası çok güzel olurdu...
Hitler 1.dünya savaşında Alman ordusunda onbaşı rütbesiyle savaştı. O yıllarda Almanya ve Osmanlı devleti müttefikti. Hitlerin Türkiye ile bir problemi yoktu Kısacası. Dolayısıyla Türkiye’ye girme gibi bir şey söz konusu değildi.
"türklüğün gücü" ya da "alman ordusunun savaş gücü" romantizmlerinden önce bu analize başlama yeri coğrafyadır. şöyle bir google earth'ü açıp bakınca yedi düveli önüne katan hitler'in bütün bu savaşlarıdaki ortak nokta zeminin düz olmasıydı.

türkiye'ye bakınca göze çarpan ilk fark hemen her yerin dağlık olması. nihayetinde hitler'in derdi ne akdeniz'e inmek, ne de türkiye'yi ele geçirmekti; amacı ortadoğu petrollerine ulaşmaktı. önce afrikadan denedi, olmadı. sonra sonunu getirebilecek iki kumardan birisini seçmek zorunda kaldı: ya sovyetler üzerinden "dümdüz" kafkasya'ya inecek, ya da türkiye üzerinden geçecekti. kendince bir hesap yaptı ve sovyetleri seçti. bu yolla başarılı olsaydı hem ileride kendisine sorun çıkaracağı kesin olan sovyet tehdidini bertaraf etmiş, hem de ana hedefine ulaşmış olacaktı. sovyetler dişli çıktı, o ayrı.

oysa türkiye'ye girse insanlardan ziyade arazi ile kavga etmesi gerekecekti, buna lojistik olarak gözü kesmedi. doğru ya da yanlış, ismet inönü'ye atfedilen bir anektod vardır. hesapta hitler yunanistan'ı alıp türkiye sınırına dayandıktan sonra bu teklifi ismet paşa'ya götürmüş ve demiş ki "ben ülkenizden geçip ırak'a gitmek istiyorum". ismet paşa da demişki "buradan girebilirsiniz, bu doğru, ama öteki taraftan çıkabilir misiniz, işte onu bilmiyorum".
(bkz: geldikleri gibi giderler).

Bu coğrafyaya giren kaybolur.
Hitler'in Türkiye yerine sovyetler saldırmasını ana nedeni petrol değildir.

sovyetlere saldırdıktan sonra unutturulmaya çalışıldı ama stalin alçağı ile işbirliği yaparken sovyetler kendisine istediği kadar petrol, tahıl, maden ve diğer ihtiyaç maddelerini satıyordu.

Hitler sovyetlere candan inandığı lebensraum saçmalığı, ideolojik nefreti ve Avrupa'daki kendisine kafa tutabilecek ingiltere dışında güç bırakmama arzusu sebebiyle saldırdı.

Aslında önce ingiltere'nin çökertmeyi denedi ama o işin olurunun olmadığını görünce sovyetlerin işini bitirirse, diğer amaçlarını gerçekleştirmenin yanısıra, ingiltere'nin anlaşmaya yanaşacağını düşündü.

Türkiye'de ise fazla bir çıkarı yoktu. Türkiye üzerinden petrole ulaşmaya çalışsa ne yol ne demiryolu olmayan dağları aştıktan sonra Irak'taki ingilizleri tepelemesi, sonra elde ettiği petrolü nasıl taşıyacağını düşünmesi gerekirdi.

Hitler sovyetlere kafayı o kadar takmıştı ki kuzey afrikayı bile ihmal etti. Rommel ingilizlere kıyasla çok az bir gücü olmasına rağmen büyük işler başarmıştı. Hitler imkanı olduğu halde rommel'e yeterli takviye göndermedi, her şeyini Rusya seferi için seferber etti.
hitler zaman zaman gozdagiyla, zaman zaman vaatlerle turkiye'nin kendi rizasiyla mihver devletlerin yaninda savasa girmesini saglamaya çalışmıştı. sebebi sovyet işgalinde ortaya cikan aksakliklarin dunya kamuoyundaki yankisini dusurmek ve müttefiklerin gucunu dagitmak, dikkatini dusurmekti.
onun haricinde hitler turkiye'ye niye girsindi? zaten balkanlar da ve sovyet cografyasinda gereken galibiyeti sagladiktan sonra iran'a ve ordan da akdeniz'e kadar inecekti. boylelikle turkiye'yi cevrelemis olacak ve uydusu haline kolaylikla getirip, boyun eğdirebilecekti. birde isgalle neden ugrassin?
Halamın sakalları olsa amcam olurdu.
ilginç bir nokta var.

hitler'in doğrudan türkler ile değil de, müslümanlarla da iyi bir iletişimi vardı.

batı'da saldırdığı bölgelerdeki müslüman ve/veya türklere alman askerlerinin kötü muamele yapmadığı biliniyor.
görsel
o sarı paketlerdeki ( o zaman var mıydı bilemiyorum tabi ) rize çayını içer ülkesine dönerdi.
milletiyle gurur duyan bir insan olarak, o zamanın şartları ve almanların her şeyiyle müthiş bir güç olduğunu da hesaba katarak; hissiyatımla beraber analizimi söylüyorum: 'sadece biraz zaman kaybederdi'

üzgünüm leyla!..
Hitler eğer Türkiye'ye girseydi, 3 gün sürmezdi bizi dümdüz etmesi. Öyle dağlık bölge, bilmem ne de kurtarmazdı. iki meseleye dikkat çekmek lazım

1-) Birisi demiş ki batıda hattımız vardı Hitler'e karşı. Evet onun ismi çakmak hattı'dır. Fakat bu hat; Bulgaristan'dan gelecek bir saldırıya karşı yapılmıştır ve yapımı hala bitmemiştir. Yunanistan düştükten sonra, hat işlevini kaybettiği için, yapımı durduruluyor.

2-) Hitler Sovyetlere neden girdi? Gösteriş veya, keyfi değildir. Manyak mısınız olum? Adam sırf zevk olsun diye dünyanın en kanlı savaşını mı gerçekleştireceklerecek? Hitler'in tek petrol kaynağı Romanya idi ve sscb buraya dalmak istediği için, hitler sscb'ye girdi.

Hitler eğer Türkiye'ye girseydi; tahminimce kısa sürede düşerdik ve Vichy Fransa'sı gibi olurduk. Savaşa katılmamız şartında belki bir jest yapabilirdi hitler. E nihayetinde eninde sonunda kafkasları kullanırdı ve bizim üzerimizden Sovyetlere girerdi. Olası bir Kafkas cephesinde Almanya'nın kaybettiğini hayal bile edemiyorum. Sovyetler Gürcistan'dan istanbul'a kadar kovalardı nazileri. Sonucunda; ben sizi hitlerden kurtardım, size yardım ettim ayağına, Sovyetler Birliği ülkemizden çıkmaz,Sovyet esareti altında senelerce yaşardık.
Ozamanlar almanlarda zırhlı birlikler varken Türkiye de hâla süvari birlikleri mevcuttu hangi girip çıkamamasından bahsediyorsunuz acaba.
Hitler'in sovyetlere dalmasının sebebi sovyetlerin romanya ploeşti'deki petrol yataklarını tehdit etmesi değildi.

Evet, stalin ploeşti için değil ama romanya'nın kuzeyindeki bazı bölgeler için sürekli talepte bulunuyordu. Fakat zorla bir şey alacak gücü olmadığı gayet iyi biliniyordu. Hatta gücü olduğundan da az sanılıyordu. Guderian sovyetlerin hazırdaki ve potansiyel tümen sayısının ve Sanayi gücünün bile çok eksik hesaplandığını söylemişti.

Hitler zafer sarhoşluğu, büyüklük kompleksi ve ideolojik saplantıları sebebiyle lebensraum oluşturmak ve ingiltere'nin barışa zorlamak hayaliyle sovyetlere daldı.

Hitler stalin'e türkiye'yi vaat etse, ki stalin istanbul ve boğazları istemişti., en akıllı işini yapmış olurdu. Zaten Finlandiya ile başı dertte olan stalin bir de Türkiye ile uğraşmak zorunda kalır, üstelik müttefikler de Türkiye'ye yardım etmek için güç tüketirlerdi.

Hitler sovyetlerin böyle meşgul ederken franko'yu ikna ederek veya zor kullanarak ispanya'ya girse, Cebelitarık'ı ele geçirir, böylece ingiltere'nin sömürgeleri ile bağlantısını keser, Akdeniz'den siler, sonra kuzey Afrika'da ne isterse onu yapardı. Petrol, ingiltere'yi barışa zorlamak.. . Herşey mümkündü.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar