bugün

Bir paulo coelho romanı.

Uzun süredir tiyatro ve fantastik roman okuduğumdan olsa gerek şimdi ‘keşke hippi’yi önceden okumasaydım da şimdi okusaydım’ diyorum. Sanırım Veronika ölmek istiyorU okuyacağım. iMDAT. BiRi BANA HiPPi TADINDA ROMAN ÖNERSiN.

Edit: Son cümleyi siz de kurduysanız Simyacı var.
Berber ve kuaförler hippileri pek sevmezler.
Aklıma direk bu kaçık geliyor;

görsel
Amerika'da 1968 kuşağı ile özdeşleşmiş bir yaşam biçimi olup, toplumu derinden etkilemiş olan bir sosyal protesto akımıdır.
geçenlerde kim milyoner olmak ister'de kelime anlamını sormuşlardı ben renk diye tahmin etmiştim ama modaymış.
bazılarının denediği şey.

görsel

anne de sağdan üçüncü. artık gazeteci ne içtiyse.
hippiler, genellikle çalışma hayatını protesto eden insanlardır. Kapitalizmin vahşi yönü ve savaşçı politikası, hippilerin tümüyle tezat olduğu durumlardır. Günleri, nerede akşam orada sabah olarak geçer. Eşe bağlılık gibi bir dertleri pek yoktur. Uyuşturucu kullanmak ve buna paralel müzikler dinlemek onların tribidir. Hırsızlık yapmak, araba çalmak gibi huyları da vardır. Ancak enteresan olan Türkiye'deki hippilerle yurtdışındaki hippiler arasındaki farktır. Burada saç uzatmanın ne anlama geldiğini bilmeden yola çıkan hippilerin arasında aile desteğiyle yaşamlarını sürdürenler vardır ve bunlar gogo çekip rock müziği dinlemekle yetinmektedirler. Bugün Yeşiller Partisi'nin temelini oluşturan eski hippiler ise tümüyle özgürlük için ellerinden gelen çabayı gösterirlerdi. Günümüz dünyasında yaşanan bu kadar soruna rağmen kitlesel tepkinin eksik oluşu, bundan kırk yıl önce dünyayı inleten hippilerin önemini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.
dünyanın üstündeki bitki insan hayvanlar vb'ye ait olduğunu düşünden toplumsal düzene kılık kıyafete ve şiddete karşı olan bir şeydir.
eski yurdumda aynı katı paylaştığım lanet pislik varlıktır. her tarz insana saygı duyarım ama temiz olacaksın ortak kullanım alanı denilen bir şey var. klozette, duş giderinde uzun uzun kıllardan BIK-TIM
Yurtdışında, az sayıda bile olsa görülen, evren ve toplum kurallarını tanımayan, maddiyattan ve maddi zevklerden arınmış, sevimli, barışçıl, müzik tutkunu kişilerdir.
Kapitalizme, papucunu ters giydirmiş, cici insanlardır.
keşke gençliğimi 60'larda geçirseydim diyen topluluk. artık -ben dahil- tüm gençlik öyle yada böyle kapitalizmin kölesi olduk. bazen hayatı sorgulayınca aslında ne kadar gereksiz şeylerle uğraştığımızı, sadece günlük zevklere odaklanıp hep birlikte barışça yaşayarak bundan yüzlerce kat daha iyi bir hayat sürebileceğimizi düşünmeden edemiyorum.
bazen aileme kızmama sebep insanlardır. biraz daha erken üreteydiler beni ben de o kuşağı yakalamıştım ne güzel. neyse ben de şimdi o dünyayı yaratabildim çevremde. mutluyum.
aralarında bulunduğum hür ve bağımsız insanlar topluluğu.

yeah bütün hippiler californiada toplanalım!
halen gezegenimizi şenlendirmekte olan insanlar.
insanlığa tanrıdan daha gerçekçi mutlulukları vaad eden 1970'lerin güzel insanları.

onlara yetişemediğimiz için o kadar şanssızız ki.
şapka kanununa uymayan seks topluluk.

(bkz: almanya ya gelin)
kılık kıyafet kanunu'na göre ülkemizden sürülmeleri gereken gereksiz topluluk. üyelerini uzun saçlarından ve bitmeyen tırnak kirlerinden tespit edebiliriz.
paraya ve getirdiği rahatlığa önem vermeyen, daha çok basit zevklere düşkün olan insanlardır. genelde üniversiteleri ve çevrelerini seven bu topluluk, içmeden kafa güzelliğine ulaşabilme yeteneğine sahip olabilir.

şahsi olarak içinde bulunduğum gruplar arasında yer alır.
(bkz: çiçeklerin erki)
hayat felsefesi olarak seks uyuşturucu müzik üçlüsünü seçen özgür yaşamayı seven özellikle gençlerden oluşan kitledir. elbette bu gençler yarın olgunlaşıp büyüyecektir o zaman da yaşlı hippi olacaklardır.
(bkz: kasa sirasina girip onundekini rahatsiz eden insan)
vietnam savaşı etkisiyle ortaya çıksa da tüm dünyanın kolayca benimsediği görüşle aynı ütopyayı hayal edenleri sınıflandırmak için söylenen söz öbeği.

--spoiler--
güzel şarkılar, anlaşılabilir sorular, hoş kitaplar, minik eller, biraz kıvamında içecekler, zorunda olunmadan yapılan yardımlar, anneler, renkler, gülümsemeler, yaz havasında kış serinliği, resimler, tiyatrolar, şiirler, diller, çiçekler, çocuklar
--spoiler--

https://www.google.com/ur...&ust=1368717437026753
(bkz: hippi gözlükleri)
sisteme karşı olan insan topluluğu.
altın çağları 60lardı.
bugünkü mutlak retçi anlayışın temelini taa o zaman atmışlar.
apolitik, kendilerine asla sınır koymayan, sistemi reddeden, komün hayatı savunan insanlardı.
keşke hiç bitmeselermiş.
çünkü 60lardan beri kimse onlar kadar özgür olamadı.
toplumdan uzakta sıfır gider ve sıkıntıyla bir dağ evi veya tropikal bir plajda ömür boyu doğanın sürekli sömürülmesi yerine üretime dayanan bir hayat olarak aklımda canlanan hayat tarzı.
(bkz: cennet)
edit: hippie