bugün

(bkz: aymazlık)
(bkz: deprem anında yorganı kafaya çekip uyumaya devam etmek)
dibe vurmuşsunuzdur. her şeyi görür,algılar ama müdahale edecek gücü-enerjiyi kendinizde bulamazsınız. karar alır,uygulayamaz eyleme geçer yarım bırakırsınız. berbat bir durumdur. malım ben repliği ise bu ruhsal durumdaki farkındalıkda en çok söylenen şeydir. sağlam bir elin sizi tutup çekmesini beklersiniz.
yalanlari acik acik gormek ama keybetmemek icin susmaktir.ta ki icindeki tutku bitene kadar...
akıllı ve zeki insanların başarısızlık sebebi.
gucunuz olmadigi halde yapmak ve bitirmek zorunda oldugunuz seyler.. olmeyi becerememek ve yasamaya haliniz olmadigi halde yasamaya mecbur olmak.. ulkedeki sorunlarin cokluguna ragmen hic bir sey yapmayan,yapmaya bile yeltenmeyen hukumete karsi caresizliginiz,tecavuze ugrayan bebegi evlat edinmeyi cok istemek,bagrina basmayi istemek,yapamamak.. duyarliysaniz eger olana bitene duyarsizlasmaya baslamak..
en basite indirgenmis hali için
(bkz: tepkisizlik)
iş bulamamaktır, iş aramaktır ama geçen günlerin kariyerden gittiğini bilmektir, paraya muhtaç olmaktır, bütün bunlar olurken mecbur kalınıp o işsiz ruh haliyle hiç tenezzül etmeyeceginiz bir işe girmektir.
bizlerin tipik davranis bicimi.asyatik toplumlarin genel ozelligi
bazende astegmen olmaktır. sizden daha aptal insanlara boyun eğmektir, vatan borcu deyip olup bitenlere sessiz kalmaktır, herşeyi sineye çekmektir. ama askere bunu yansıtmamaktır, onlara kötülük yapmamaktır.
gerizekalı bir binbasi dan azar işitmek, karşısında sessiz kalıp onun gözlerine bakmaktır, nede olsa tezkere alcam deyip küfürleri başka bir ortama saklamaktır.
toplam kalite yonetimi hakkında asteğmen olup seminer hazırlamaktır, siz konuyu anlatırken, dallama bir yuzbasi nın o öyle değil böyle demesine "emredersiniz komutanıp deyip"-"ulen bunun okulunu okudum hemde 4 sene" diyememektir.
herşey gözünün önünde ve son derece nettir. bu çıplaklığa karşı verebildiğin tek reaksiyon ise sadece izlemektir. insanlar ise, tepkisizliğine karşı, hiçbir şeyin farkında olmadığını söyleyip, hayatın gerçeklerini sana hatırlatırken!, senin onları yaşadığını dahi algılayamadıklarını bir kez daha kanıtlar.
ayrıca "hiçbir şeyin farkında olmadan, çok şey yapıyormuş" sanısına göre daha tercih edilesi bir durumdur.
akabininde (bkz: aci çekmek)
(bkz: hiçbirşeyin farkında olmadan herşeyi yapmak)
(bkz: ölümü beklemek)
derin bir bekleyiş içerisine dalıp gitmek...
farkindalik'la ilgilidir. herşeyin farkina varmak elbette imkansizdir, fakat çoğu şeyin farkında olan biri için, hiçbir şey yapmıyor olmak hem cevap, biraz da çaresizliğidir.
-cl 500 e sahip olma istegidir ama ömrün boyunca ancak caddelerde görecegini bilmektir. okudugu bölümü ve üniversiteyi begenmemektir, zamanında dogru yönlendiren olsaydı daha iyi yerlerde okuyabileceginin farkına varma olayıdır.
istanbul gibi bir megaköyde görülen her şantiye sonrası "bu ülke adam olmaz" lafını söyleyip sadece bununla yetinmektir.
-hergün 9 da başlayan işe yetişebilmek için evden 7 de çıkma zorunlulugu oldugunu her sabah yaşamak," ulen noluyo sanki mutluyum" deyip hiçbirşeyi değiştirememektir.
-herkesin mutlu olabilecegi kadar zekaya sahip oldugunu düşünmektir. birileri ayda 100 milyar kazanırken diğerleri 500 ytl kazanıyor, bunu görup celallenmek ama birşey yapamamaktır.
-çevrenizdeki kız muhabbetleri duyup,"ya berkcan ın z4 nü görüdünüz mü kızlar" lafından sonra koca götlü tikilerin sadece araba ve parayı düşündüklerini anlamaktır, "kızım oturun biraz kitap okuyun, bakın diesel giymekten daha önemli şeylerde var bu dünyada" diye düşünüp söyleyememektir.
2 tane lavugun siz arkadaslarınızla basketbol oynarken size sataşması laf söylemesi ve hatta sizi dövmeye girme çabasında bulunması ve sizinde buna karşı birşey yapamamanızdır. çünkü adamlar kalabalıktır ve artı çetedir. karşınızda size yumruk atan kişiyi evire çevire dövebilirsiniz ancak sonrası daha kötü olacaktır. bugun yaşadıgım olaydır bu anlattıgım. gururluyum ama sindiremiyorum kendime. kabul edemiyorum ve çok kızgınım.
sonuçlarına katlanılamadığını anlayıp kabullenmek.
+kavga çıkacağını bile bile ortamda tansiyonu yükseltenleri izlemek.
+annenin çok yakınının vefatı sonrası annenin üzüntüsüne, gözyaşlarına bakakalmak.
+sevgiliden ayrılmak için geçerli bir nedenin var olması ve ayrılınması.

gibi gider bu..
elestirmek ancak karsi olmamak gibi bir sakat bir durumla ayni duzlemde yer alan bu durumun kimseye bir faydasi yoktur. uc maymunu oynayanin gercekelri bilen halidir; benim gozumde uc maymunu oynayandan zerre farki yoktur. her ikisi de fark yaratmaktan kacinirlar cunku. mesela karsinda bi adami olduresiye dovecekelr ve sen ne olaya mudahale edeceksin, ne polisi arayacaksin. gormemis gibi yapip yola devam edeceksin. sogukkanlilik hat safhada olsa gerek, yoksa bir seylerin farkia varip da hicbir sey yapmamak elde degildir/ya da benim kanim fazla kayniyor. her ne ise, bir koseye gecip susup oturmak bana dogru gelmiyor. iyi ya da kotu olaylar karsisinda bir tavri olmali kisinin. eger olmuyorsa donuk deriz biz onlara (bkz: donuk). bu durumu gerceklestiren insanlar oldukca o her seyi yapanlar yine faaliyetlerine devam edecekler, yine birileri farkina varacak, yine bir tepki olmayinca her sey yine kaldigi yerden devam edecek. daha once de bkz vermisler ama israrla (bkz: turk milleti).
bazilari ise her seyin farkinda olup da kacmayi tercih eder. netice degismez.
(bkz: organize) olunduğunda belki de çözülebilecek sorunsaldır. yok ben anarşik değilim diyenlerden iseniz size de, şunu hatırlatayim hemen;

(bkz: mustafa hakkında her şey) geldi aklıma az önce.

--spoiler--
-tek başına dünyayı değiştiremezsin.
-değiştirirsin.
--spoiler--

değiştirirsin.
(bkz: 21 ekim 2007 hakkari terör saldırısı)
gözlerin dolu dolu sigara içip küfür etmek.