bugün

karsisindakinin bütün bilgilerinin yanlis oldugunu ve her konu hakkinda en dogrusuna sahip olduguna inandigi bilgisini fanatikce savunup, dogru olmayan hicbir bilgiyi beyninde barindirmadigini düsünüp, belki de kendisini karsisindaki insandan daha sig bulmasini bu tavri takinarak kamufle etmeye calisan.
(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
*
(bkz: rte)
her şeyin en doğrusunu bildiğini sanıp henüz yanıldığını görmeyecek kadar kör olan ya da yanıldığını kabullenemeyecek kadar kendine güveni olmayan yani kendi kendini kandıran, bu arada millete madara olan insandır.
yazıktır günahtır, bak acıdım şimdi.
belirli bir birikime ulaşmaktan ziyade, çevresindekilerin ilgisini toplamak ve egosunu beslemek isteyen insandır.
yine de sessiz sedasız değişik konularda araştırmalar yapıp belli bir birikim yakalamış insandan ayrı tutulmalıdır.
bu insanların en tipik özelliği ıkınan bir yüz ifadesi takınırlar konuşrken. ya da gazım var biraz demek istercesine buruştururlar yüzleri. cümleye " bak şimdi onun aslı... " diye başlarlar. iğrençtir bir ifadedir iğrenç insanlardır.
uz. çokbilmiş.
acınası insandır. çevresindeki herkes ona gerçekleri anlatmaya çalışır ama o dinlemez. bir gün duvara toslar. (bkz: oh olsun)
kendince haklı insandır.. sözlükte türevleri mevcuttur.. inandırılması ve caydırılması zordur.. uzak durulasıdır..
KENdine göre fikirleri olan insandır işte. hem doğrular sonsuzdur ama gerçek tektir. * *
(bkz: ben bilirim faruk)
(bkz: mehmet barlas)
karşısındakini aptal yerine koyarak her şeye yaşamışlığı olduğunu zannedip fikir yürüten, fakat hiç bir şey bilmeyen saf insandır. sorsan ondan iyisi yoktur, ondan daha iyi bilende yoktur. aslında bir bok bildiği yoktur.
an-sik-lop-edi gibi insandır.
sadece sanılarıyla yaşamaya devam edecek olan insandır. bilmiyorum diyebilmenin de erdem olduğunu o beynine yerleştirememiş bodoslama muhalefete ayarlı kimsedir.
(bkz: paleface)
hiç birşey bilmeden boş konuşan insan tipi.
(bkz: ukala)
(bkz: şüphe yok)
sözlükte yazar olursa, tespit canavarı olarak görev yapacak insandır.
at gözlüğüyle dolaşan insandır..
(bkz: zekeriya beyaz)
bu hastalığa yakalanan her kimse*toplum yararı için tez kellesi vurulmalı.
"gerçek bilgelik hiç birşey bilmediğinizi bilmektir." sokrates.
eğer sanımlarını sağlam temellere dayandırıyorsa gerçekten doğru bilen insandır.