bugün

allah akıl fikir versin dediğimiz insanlardır.
(bkz: laz değilim karadenizliyim)

kürtlerin en büyük silahlarından birisidir. azcık milletçi adam gördüler mi %100 türk değilsin derler. nerde yasadıgının önemi yok.
En yakın örnek: Tayyip Erdoğan.
(bkz: al abi bi snickers ye)
Sanılsın ne olacak? Değilim dersin kapanır mevzu.
sinirden başlık açılabilecek bir şey yok.
halbuki karadenizde laz, gürcü, türk köyleri bellidir. kimin ne olduğu bilinir. ben küçükken rize'ye göçtüm, çocukluğum orada geçti ve bize hemşin'de ''aha şu laz köyü'', ''şurada gürcüler yaşıyor'' gibi laflar hep söylenirdi.

herkes soyunu sopunu biliyor yani.
harbi gerizakalılar. sürekli senin niye şiven yok diye sorarlar aQ.
lazlar genel olarak rizede ve artvin bölgesinde yaşarlar. ancak geçim zorluklarından genel olarak göç etmişlerdir. trabzonlular ın hele hele orta karadeniz in şehirlerinde doğmuş insanları laz sanmak tam bir cehalettir.
dili tamamen başka bir dildir, hemşinli lerin sahip ulduğu, uy uşağum falan gibi bir şiveye, konuşmaya sahip değildirler.
Kendi ayrılıkçı hareketlerine destek arayan yahut popüler kültür yavşağı birileridir. ;
Dur o öyle değil diye yapacağınız açıklamaları gereksiz bulurlar.
Bir şeyi kırk kere dersen olur hesabı onlar da bunu böyle kabul etmişlerdir.
Aksini söylemeye çalışman "amaaaan ne diyor bu " bakışlarına neden olur.
evet çoktur o gerizekalılar.

genelde de bölgeyi tanımayanlar. ben üniversite öğrenimine başlamadan önce de öyle biliyordum. sonra öğrendim ki laz dedikleri artvin ve rizenin bir kaç ilçesinde.
kendileri aynı zamanda lazcayı ''uy uşağum napaysun'' dan ibaret sanarlar, o saniye lazuri gişkuni deyip mars edilmesi gereken canlılardır.
her karadenizliyi laz değil ama faşist sanıyorum.
trabzon neredeyse tamamen (yerlileri) pontus rumdur. iç taraflarda hemşin ile biten yörelerin de tamamı ermeni soyundan gelmektedir.lazlar ayrı bir ırktır.

ama bunu övme ya da asagılama olarak soylemiyorum. hepsi de bizim insanımızdır.

hepsi de türkiye cumhuriyeti vatandaşı.
(bkz: güneşi sıcak sanan gerizekalı)

artvinden trabzona kadar rum ve ermeni dölleri vardır. özellikle trabzon tamamen rum dölüdür. kemençe horon falan da yunan adetleridir isteyen araştırsın. türkler kızlı erkekli oynamaz.
Her doğu da yaşayanı kürt sanan gerizekalıların bir türüdür.
ne yazık ki tespitin dibidir.

oysa ki lazlar, trabzon'un bile doğusundan itibaren yaşayan halktır. türkü deyince yani karadeniz türküsü denince bile hemen "sevduğum oyy, oy oy emine nedur bu güzellukler" diye girip laz'a bağlarlar. toplumda böyle bir algı var...
bunlar bizi psikopat zannedenlerle aynı kefedeler.

yarı hemşinli yarı laz. oh mis.
evvela sunu belirtmekte fayda: karadeniz esasen lazlarin diyaridir. sonrasinda bilhassa fatih sultan mehmet'in trabzon rum kralligini yikmasi ile buraya turkmenler goc etmeye basladi. fakat zamanla lazlarin geninin daha dominant olmasi orayi tam olarak turklestiremedi. lazlar esasen turk degildir ve karadenizin sahibi ise ekseri de lazlardir. dolayisiyla kisinin boyle zannetmesi gayet normaldir. bunun icin insanlara gerizekali tabirini kullanmak ise ne oldugu belirsiz sahislara munhasirdir.

saniyen: almanya'da laz dil ve kulturunu korumak sonrasinda lazistan'i kurmayi hedefleyen bir dernekten soz ediliyordu. fakat lazlar maalesef tamamen asimile olmus ve buna boyun egmis bu saatten sonra hic sansi kalmayan dolayisiyla tarihten tamamen silinmesi kacinilmaz sanli bir ulustur. pardon ulusdu.
ula temel ne diyisun daa.
karadeniz'in çoğu çepni boyuna ait türklerdir. lazlar sanıldığı kadar çok değildir.