bugün

Hiç uğruna öldürülmüş bir insana destek vermek amacıyla gönülden söylenmiş sözdür.
kimi türklerin türk olan ben hakkında "bak onların yanına geçme" şeklinde ahkâm kesmesine neden olan ifade. slogan demeye dilim varmıyor çünkü rakel orada ermenilere ve dink ailesine yapılan her şeye rağmen sövüp saymak yerine (ki bunu yapsa kimse suçlayamazdı onu, hatta ben onun konuşmasına kadar bunu yapmaktaydım) çocuklardan katil yaratan, katillerden kahraman yaratan bir zihniyeti sorgulayabilecek kadar vakurdu. hepimizi ağlattı, o cenazede olup o konuşma üzerine bu ifadeyi eleştirebilecek biri var ise gerçekten bu tip bir insanı iki araba kaza yapınca neler dönüyor diye bakmaya giden ortalama türk insanı davranışından başka bir şey yapmış olarak değerlendiremiyorum.

ilginçtir bu ifade ile ilgili başlık 3 yıl sonra açılmış bu cinayetten. artık bu ifadeyi kullandıktan bir gün sonra başlayan faşizan linç nasıl etkin olmuşsa kimse cesaret edememiş. aynen (göze batmamak için) bir tabelası bile olmayan agos gazetesinin bürosu gibi susup kalmışız, değil mi dostlarım.

saklansak da bu cani zihniyet bulacak bizi. onunla yüzleşmeli, onun insanlık skalasında ne kadar aşağılık bir yerde olduğunu yüzüne haykırmalıyız. "bizim için ölen askerlerimiz"in ölmeme hakkından bahsedince vatan haini olan bizler, bu çocukların ölümünden kahramanlık masalları peydahlayan milliyetçi tosunlar tarafından eleştirilmiyor muyuz, ben buna gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

arkadaşlar, kabul edin siz ölümü seviyorsunuz, öldürmeyi daha çok seviyorsunuz.

bülent ersoy ölünce de bülent ersoy olacağım. sırf sen onu 15. yüz yıl avrupasında vebalılara nasıl yaklaşılıyorsa öyle andığın için. zaten burada yapılanın ana fikri o. tabi sen anayı görünce sarkma telaşına girdin.

neyse, ben bunu siz anlayın diye anlatmıyorum. belki arada gerçekten neler olup bittiği hakkında fikri olmayan, bilgisiz ve vicdan sahibi birkaç çocuğu sizin şiddet dolu çocukluğunuzdan kurtarırım diye uğraşıyorum. çocuklardan katil yaratan zihniyetten bir kişiyi kurtarsak bile kârdır.
(bkz: katili tanıyoruz adalet istiyoruz/#7005914)
yarın (19 ocak 2010) 14:30 da agos'un önünde olunacaktır. ilgilenenlere duyurulur. hrant için, adalet için.
Bu lafın altında bir bok aramadan önce kendi götümüze bakmalıyız. Götümüzden sızan boklar göt yanaklarına sıvanmışken bu cümleye bok atmak çok fena bok kokuyor zira.
demek azerbeycan'daki kardeşlerle husumet içine girmemize siz sebep oldunuz.

(bkz: ısla bunları)

(bkz: sopayı getir)
geçtiğimiz günlerde bilecik'te askerliğini yaparken tatbikat dönüşü sırtından vurularak "şehit" olan ergin önen için de söyleyecek bir şeyleri olmalı bu sloganın sahiplerinin. sessiz sedasız öldü gitti bir er, hiç kimse duymadı onun ölümünü, hiçbir ermeni, hiçbir ermeni sevici hissetmedi onun can verirken çektiği acıyı. hrant dink'ler ölmesin, öldürülmesin ama 3 yılda binlerce ölümün gerçekleştiği ülkemde sadece hrant için ağlamak bana şov yapmak olarak geliyor kusura bakmayın.
embesil olan kişilerde farklı bir anlam yüklenen slogan.

hepimiz ermeniyiz sloganına karşı çıkan insanların biz ermeni değiliz kardeşim niye bu sloganı atalım demeleri, o kişinin gerçekten embesil olduğunun en büyük göstergesidir, hepimiz filistinliyiz diyince nasıl ki filistinli olmuyorsak bunda da durum aynıdır, bunu diyenin zekası almayacak ama ben anlatayım, bu adam türkiye sevdalısıydı, bu topraklarda ölmek istiyordu, üç-beş orospuçocuğunun kışkırtmasıyla, yazılarından bazı kelimeleri cımbızlayıp düşmanmış gibi gösterdiler. ölümünü destekleyen orospuçocuklarıda hepimiz ibneyiz diyecek kadar aşağılık hale düşmüşlerdir. eğer kınanız hazırsa söyleyeyim, evet eğer sizin gibi orospuçocuğu düşünceli insanlar travesti öldürüyorsa-düşmanıysa travestide oluruz, orospuda oluruz, siz çıkın vatan için adam öldürdüğünü söyleyen askerden kaçmak için yol arayan mesihinizi karşılayın. hrant dink e de kurban olun.
bu ay onlar bize düğünde altın taktıydı biz de onlara takmalıyız bir çeyrek zihniyetiyle yapılacak birşey değil. ilgidir bu, merhamettir, adalet için bir haykırıştır. katil belli gerçekten ama 3 yıldır sonuç yok, ne katil adına ne de onunla bayrak önünde fotoğraf çekilenler için...

ermeniler yapılan suikastleri protesto etmediyse onların bilceği iştir göbek bağımız bir kesilmedi kendi vatandaşımızın anısına sahip çıkıyoruz. hrant'ın bir ayrıcalığı yok uğur mumcu'dan, abdi ipekçi'den, ahmet taner kışlalı'dan daha nicelerinden. halbuki hepsinin ortak bir özelliği var düşünmek ve bunu ifade etmek.

bu o olmak ya da ondan olmak değil... eğer o suçluysa biz de suçluyuz götünüz yiyorsa hepimizi öldürün demektir.
üzerinde yürütülen bu sığ tartışmalardan sonra sadece kamplaşmaya yolaçacak slogan.
onun yerine bunu verelim (bkz: faşizme inat kardeşimsin hrant)
yanlış anlamak için çaba gerektiren slogan. doğru anlamak için mutlaka başına bu davada, bu olayda, bu acıda gibi açıklayıcı ilaveler yapılmasına zorunluluk var mıdır?
her ne sebeble olursa olsun, birilerinin hoşuna gitmeyen insanları öldürebildiğinde, katillere yöneltilen bir sese karşı çıkmak, katillerle ortak bir şeyleri paylaşmaktansa bu lafı söylemek çok daha insanidir.
istenen oyun bi kaç embesillin işlediği cinayetle üstümüze suçluluk duygusu yüklemeye çalışmak. Ve hepimiz ermeniyiz diyenler maalesef iyi piyon olmuşlardır kanımca. Turk katliamı yapan hangi ermeni hepimiz Türk'üz dedi. Evet şunu soyluyorum ermenilerin turk'leri sevdiği kadar seviyorum onları. Ne eksik, ne fazla.
sağdan gelen saldırıları anlıyorum da, hakkında "soldan" eleştiri gelmesi şaşırttı beni bu ifadenin.

"hepimiz hrant'ız hepimiz ermeni'yiz" lâfzının üzerinde bu kadar yaygara kopmasının nedeni tam da türkiye'deki vatandaşlık kimliğinin sorunlu olması, türklük etnisitesinin de ikircikli, "öteki"ni dışlayan halidir.

yahu türklerin kalbi kırılacak diye söylememezlik etmek değil, tam aksine ezilenlerin yanında olmak için, daha ötesi ontolojik sebeplerle kucaklanmalıdır bu ifade.

örneğin "keşke hrant dink gibi olabilseniz" eleştirisine kesinlikle katılıyorum. bu eleştiriyi muhtemelen sağdan bir arkadaş yaptı. evet, biz hrant dink gibi olabilseydik günde 6000 ölüm tehdidi içerikli e-posta almasına rağmen seviye ve vites düşürmeden halkların arasındaki boşluğu köprülerle örmeğe, yani asıl meşakkatli olan işe çaba sarf ederdik. ama maalesef o kadar güçlü değiliz, o kadar bağışlayıcı, o kadar vakur olamıyoruz. çünkü bu topraklarda elini sallasan katile çarpıyor usta. bak meselâ bugün onlardan birisi daha bırakıldı, ve ortalarda abdi ipekçi'nin adı yokken bu şahsiyet bir kahraman!

işte bu hrant dink'in katili için de geçerli olacak. bugün "hepimiz ermeni'yiz" sözüne tiksintiyle yaklaşan zavallıların çocukları için kuvvetle muhtemel o katil edilmiş çocuk bir kahraman olacak.

işte katillerin kutsandığı, şiddete övgüler düzülen bu coğrafyada biz her zaman bir güvercin sesi vermiş o çok özel adamı ve gıyabında tüm ermeni kardeşlerimizi, amcalarımızı, teyzelerimizi, ahpariglerimizi kucaklayacağız. sayımız az mı? sanmıyorum, sadece bu kadar pervasızlaşabilen katliam övgüleri ile yüzleşmemek için susuyor bu insanlar, sizlerle pek yüz yüze gelmiyorlar. bu insanlar sizin beyinlerinizin içine işlemiş o irin ve isten korkuyorlar, nasıl bu kadar insanlıktan uzaklaşabilmiş olduğunuza korkuyla karışık bir hayretle şaşırıyorlar.

benim yapacak çok daha önemli işlerim var inanın, kendimle ilgili şeyler. buradaki avam şiddeti ile yüzleşmeden keyfime bakabilirim, kendi dünyamın stabilitesini sarsmadan sizi yok edebilirim, sizi umursamamam ve size lâf anlatmaya tenezzül etmemem benim kurtuluşumdur.

ama bunu yapamıyorum. çünkü bunu yaparken içim rahat etmiyor, kendimi içinde büyüdüğüm bu topluma karşı sorumlu hissediyorum, insanların neonaziler tarafından yakılan türklerin neler hissetmiş olabileceğini anlaması, bunu yaşamadan bunu anlaması için çaba sarf ediyorum, etmeye çalışıyorum.

sürekli küfreden zerzevatın o lümpen hayatlarından çıkıp burada insanlara zehirlerini zerk etmelerini umursamadan yaşayabilirim, evet. ama bu yapış yapış kepazelik karşısında suskun kalma fikri çok daha rahatsız ediyor beni nedense, üstelik bu uğurda can vermiş o güzel insanların cesetleri üzerinde.

bu arada can vermeyi kutsamıyorum. bu can veren insanlar kendiliklerinden ölmedi, sizin gibi zavallıların zerk ettiği o kin ve nefret içinde katilleşen ruhsuzluğun tetiği çekmesi sonucu yok oldular, öldürüldüler.
bazılarının idrak edemediği slogan.(klişe team)

sanki hepiniz hrant sınız hepiniz ermenisiniz demişiz gibi birileri çıkıp hala 'yooo ben türküm' diye karşılık veriyor. ulan zaten o kadar vicdan sahibi biri olsaydın milliyetçiyim diye dolaşmazdın ortalıklarda. bi de kalkıp ben türküm diyor. biz bilmiyoruz sanki! evrim tanrıları insanların zekalarını kararlaştırmak için toplantı yaptıklarında seni es geçmişler zaten. kendini niye adam yerine koyuyorsun ki?
(bkz: ne olduğumuzu biz de bilmiyoruz)
bu kadar tantana yapılıyor bu kadar slogan atılıyor ama benim merak ettiğim bi nokta var..Acaba ermenistan'da yaşayan(aradaki husumetlere rağmen) ermenistan'ı seven türk bir gazeteci yazar bir ermeni tarafından öldürülse onlar bizim insanımız için bu kadar yas tutup bu kadar gündemde tutarlarmıydı bu olayı?
dtp lilerin(şimdiki bdp) destek vermesinden ne olduğu anlaşılan eylemdeki slogandır.Hrant dinkin öldürülmesine sonuna kadar karşıyım ama anadoluda katledilmiş 518 bin türkü unutmadım .
(bkz: buyrun çıkış burada)
hepimiz hrant'ız,
hepimiz cezayirde katledilen, tecavüze ugrayan yüzbinleriz,
hepimiz srebrenitsa katledilen binlerce bosnalı müslümanız,
hepimiz filistinde katledilen bağımsızlık sevdalılarıyız,
çünkü biz insanız.
dünyanın neresinde olursa olsun tüm katledilen, ezilen insanlarız.
yaşasın halkların kardeşliği diyenleriz ve katledilmeye devam edilenleriz.
bu ülkede artık insanların dil, din, ırk veya sadece söylemi yüzünden insanların öldürülmesine karşı çıkıp acılarına ortak olmayı ve halen bu zihniyette olanlar varsa onlara karşı durulduğunu vurgulamak için söylenmiş dayanışma ifadesi içeren slogan.

bu lafı afrikanın en balta girmemiş bölgesindeki insanlar bile bu kadar çarpıtamaz. hay ben sizin balta girmemiş zihninizi sikeyim.
''hepiniz ermeniyseniz hocalı'nın hesabını verin''
(bkz: hepinize sokuyum)
genelleme yapmamak lazım. ermeni olan patronum oruç zamanı şaşalı sofralar kurdurturdu. din konusunda aşırı derece de saygılı bir adamdı.
zaten hepimiz bir türk olamıyoruz. Türküm deyince faşist oluyosun çünkü. Ülkenin geldiği hale bak.
Şuan güneydoğuda vatani görevini yapan bu ülkenin vatandaşı ve bu bayrağa aşık ermeni asıllı türk bir insan tanıdığım için hepiniz benim için orospu çocuğusunuz.
götünüz yemez tecilli şekilde burada gelip atar tutarsınız, vatan kurtarırsınız. memleketi kurtarmak için klavyeye degil bu ülkenin artık göte ihtiyaçı var ama sizde o potansiyelde göt de yok tabi ki.
Bu vatanı savunmak için bile sınıra gidip görev yapabilen ermenileri dışlayamazsınız, aynı şekilde kürtleride. lakin bölücü türkte olsa anasını sikeyim diyemiyorsanız ancak beyinsizsinizdir. Hrant'ın öldürülmesini meşrulaştırıp, ölmüş gitmiş bir insan üzerinden prim kazanan ergen piçleri de görmekten ayrı yeten bıktım.

Bi bitmediniz amına koyim.