bugün

izmir'in çağdaşlığından, küreselliğinden, ilim irfan dolu bilgin insanından nasibini alamamış mağdur kişi.

edit:imla.
istanbul gibi bir metropolü gördükten sonra gitmeye gerek duymayan kişidir.
medeniyetin sadece izmir'de olmadığını düşünen kişidir.
"izmir kraldır, yaşasın izmir, en büyük bizik" manasına gelen kelimeler bütünü. 2 kilo medeniyet de ben istiyorum izmir'den. Kargo ücreti benden.
kaynağı totom olan tespittir. normalde tespit değildir ama adam medeniyet yoksunu oluyorsa tespittir. siz bu ve bunun gibi sabit düşüncelere bakmayınız efendim. izmir e gidince medeniyet sahibi olmazsınız ama yine de gidiniz görünüz güzel bir ilimizdir.
sanıldığı gibi medeniyetten yoksun kalmamış kişidir.
ben gittim gördüm, bir şey yoktu medeniyet unsuru oluşturacak kadar.
izmirde kilo kilo medeniyet satıldığını duymuş ve gidip almış kişi söylemidir.
izmir-medeniyet
(bkz: ay ben gülerim)

(bkz: sadece izmir de yaşarak kendini medeniyetli zanneden akıl yoksunu)
(bkz: izmir medeniyeti artık her mevsim yenebilecek)
(bkz: biz o kadar fakirdik ki)
izmir dışında şehir görmemiş insan söylemi. izmir = köyün biraz daha gelişmiş hali. "biraz gezin memleketi medeniyet görün" derler adama.
izmir nedir abi ben avrupayı gezmiş insanım. medeniyet görünce medeni olunmuyor buna çok tanıklık ettim. ha ayrıca megolomanlık tribi değil bu, sen gezip görmüşsün bu kanıya varmışsın, ben gezip görmüşüm bu kanıyı yıkmışım.

not: izmirin yanına yaklaşamayacağı bir dünya şehir var. insanın içinde medeni olma isteği yoksa, bunu yaşadığı yer değiştiremez arkadaşım.
eşrefpaşa
tepecik
bayraklı
karabağlar
limontepe
yeşildere

ha evet medeniyet demiştik değil mi...?
fırsatı olmamıştır olamazmı.
(bkz: izmirden soğutan başlıklar) ben izmirliyim beni bile soğuttu ,ego ya bak amk görende sanır izmiri o kurdu.
(bkz: askerlik sayılıyo mu kanka)
Bir numarası olmayan, izmir'in ekmeğini yiğerek bu günlere kadar gelmiş er ve hatun kişilerin kene gibi yapıştıkları başlık, söz öbeği, yılmaz özdil repliği, aman izmir güzel izmir içerikli videolar vb. posta telgraf telefonlardır. izmir'li olan şahsım izmirizm felsefesindeki insanları anlamlandırmakta güçlük çekmekte ve bir mantığa oturtamamaktadır.*bir şehri sevmek elbette olası bir durumdur. fakat sürekli şehiri övmek, ''izmir'liyim ağbiğğ kahretsin'' diyerek böbürlenmek *, hayatta tek gurur duyduğu şey izmir'miş gibi davranmak mantıklıysa, şahsım mantıksızlıklar abidesi bir insandır. halbuki böbürlenmeyi bırakıp dışından bakmayı denediklerinde; izmir'in güzel ama oturtulamamış bir şehir planlaması olduğunu ve bu yüzden şehirin soğuk enerjili olduğunu, büyük bir şehir olmasına rağmen kültürel etkinliklerin çok az ve insanların çok az olan kültürel etkinlere katılımının çok az olduğunu, eğlence mekanlarının ve müzikalitenin yetersiz olduğunu fark edeceklerdir. bunun yanında gurur duyulması gereken tek durum insanların birbiriyle olan iletişimleri, birbirlerini tanıma aşamaları selam verme kültürleridir. kızları güzeldir erkekleri de pek yakışıklıdır. bu durumu yaratan şey güzellik yakışıklılıktan çok kendine olan güvenden, kendilerine kişilik yapıştırmayıp içlerindeki kişiden memnun olmalarından, sahip oldukları hayat duruşundan kaynaklanır. bununla birlikte özellikle kalabalık arkadaş gruplarında gözlemlenilen genel durum ''biz çok iyi arkadaşız'' duygusu verilen fotoğrafların içlerinin boş ve dayanışmanın sıfırlandığı düzlemlerde çekilmeleridir. izmir insanı çoğul görünüp ''ben kendi işime bakarım abi'' diyenlerdir. duymaya alışık olmadığımız izmir repliklerini dinlediniz.*
hayatında paris'e gitmemiş görgüsüzün düşüncesi.
Bu ülkede yaşayan herkes zengin değil.
Bu ülkede yaşayan herkes ''boş insan'' değil, vakti olmayabilir gezmek için.
Bu ülkede yaşayan herkes sahil kentlerini sevmeyebilir.
Bu ülkede yaşayan herkes medeni de değil.
Bu ülkede yaşayan herkes izmir'i görmek zorunda da değil.

Ancak Bu ülkede yaşayan herkes ölmeden önce bir kez de olsa, izmir'i görür, görecektir.
(bkz: herkesi izmire geldiğini zannetmek)
'benim babamın fantezileri daha iyimiş be oğlum' der geçerim herhalde,
benim suçum ne arkadaşım! babam saat kulesi yerine ishak paşa sarayını seçmiş,
ama bana sorarsan çok da iyi yapmış,
sahil kesimine üşüşen olgu yetkini,
ülkmenin fakir zekalı ama midyesine kurban olduğum kenti,
dağlarımdan sana demet demet çiçek topladım.
güneşin batışı yerine bir de doğuşunu izlesen ne kaybedersin,
korkma, bu da bi medeniyet adamım.
yazıktır, günahtır.
izmir hakkında abuk subuk laflar söyleyen cahil medeniyet yoksunu insandır. yazık cidden yazık!