bugün

ing. sahip olmak
ama sadece bu anlamda değil her yerde karşınıza çıkar.
past.had dir.
sahip olmak anlmında kullanılan kelimedir
bu kelime genellikle arkadas ortamında su cumle ile pekistirlir
+hev yu gate görl firent
-yes yes ..
+ ne yesi lan ne dedigimi anladın mı
-anlamadım ama guzel birsey soylemissindir herhalde
-kız arkadasın var mı dedm ne kıro adamsın ya
(bu diyalogdan sonra ingilizce biliyuorum diye gezinen delikanlı'nın hareketlerindeki degiskilk gozle gorulebilr seviyede degismitir)
-hakkı yarın mac yapalım mı lan?**
+ne macı lan isim gucum var benim siz oynayın...
ingilizce'nin bircok islevi olan kelimedir. sahip olmak anlamina gelir fakat bircok zamanda karsiniza cikar, abuk subuk yerlerde de gozukebilir.

ornegin birine afiyet olsun derken, iyi calismalar derken; herhangi bir dilek belirtirken have kullanilir. belirli kaliplar vardir tabi ki ama kullanmak istemiyorsaniz have ile birsuru cumle kurabilirsiniz. yemek yiyene have a nice meal dersiniz, is basindakine have a nice work falan dersiniz; takilirsiniz kafaniza gore. cok islevlidir, about gibin.
normal anlamı sahip olmak anlamına gelse de 3 farklı şekilde de kullanılabilen eylemdir:

1) have to + V1 : bir şeyi yapmak zorunda kalmak anlamına gelir.

2) perfect çekimlerde kullanılır.

have + V3: present perfect, will have + V3: future perfect, had V3: past perfect

3) have breakfast: kahvaltı yapmak, have lunch: öğle yemeğini yemek, have dinner: akşam yemeğini yemek, have shower: duş almak
ingilizce nin lanetlenmiş kelimesi.
anlamını çözen ingilizce'nin yarısını öğrenir. diğer yarısı için (bkz: take).
aynı zamanda cümleyi "bir eylemin, dolaylı yoldan gerçekleşmesine neden olmak" şeklinde kuracaksanız da bu kelimeyi kullanırsınız.

örneğin;

"i killed him" dediğinizde, dümdüz "onu öldürdüm" derken,

"i had him killed" (have, burada tense değişimi yüzünden had oldu) derseniz, cümleniz, "onu öldürttüm" ya da "onun öldürülmesini ayarladım" anlamlarına gelir.

ikinci örneği kasti ya da yanlışlıkla yapılan eylemi anlatırken, yani niyet olarak 2 anlamda da kullanabilirsiniz.

yani "onun öldürülmesine neden oldum" şeklinde, istemeden yapılan bir eylemi belirteceksek, 2. örnek yine geçerlidir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar