bugün

osmanlı hareminde uygulanmış olan gizli kuraldır (yani sadece haremağalarının tümüne bildirilir). amaç cariyelerin, tek parça hıyarla sapıkça fanteziler kurmasını engellemektir.

havuç, muz vs gibi sebze-meyveler için de aynı kural geçerlidir.

edit: fantezideki genel amaç, hadım olan haremağasıyla sunni ilişkiye girilmesini bir miktar engellemektir (*)

afrikadan getirtilen kölelerin hadım edildiği ve kadına güvenilmediği açıkça ortada olan bu olay için, nerden biliyosun, uydurma bunlar demek abeste iştigal eder, aksi kanıt bulmayı gerektirir. orası cinsellik yeri değilse, yüzlerce kadının farklı odalarda ne işi vardır? uçkuruna sahip olamayan ve sefere, teftişe çıkmayan padişahlar yüzünden, topraklarımızın dörtte bire indiğinin farkında değil miyiz yoksa? sorularını da beraberinde getirir.
cariyelerin parmaklarının da kesilmesini gerektiren uygulama.
batılıların sapık fikirlerine, helüyalarına aldanıp açılmış başlık. orası bir haremdir, yani sadece hükümdarın ailesinin bulunduğu günlük yaşamının geçtiği aile evi, çocuklarını sevdiği, eşiyle hasbıhal ettiği, ağladığı sevindiği mekan. orasını yalnızca cinsellikle alakalı imgeler dünyası zannederseniz sizde 1000 yıldır şarkın namusuna göz dikmiş batılıdan farksız olursunuz dememe vesile olan hede.
sarayda kendisinden habersiz sinek uçmayan sadrazam hancı bekir paşa'nın gün açığına çıkmış notlarından yola çıkan, pek çok doğulu-batılı kitapta açık ya da kapalı biçimde yer verilen olaydır. *
sadrazamlar hareme giremez çünkü harem gizli bir yerdir. ayrıca hatıralar bir kaynak olarak gösterilemez kendimizle çelişmeyelim bunlar belge değildir. eğer bu kadar merak edilıyorsa bu topkapıdakı matbah kayıtlarına bakmak daha akıllıca olcaktır.
osmanlı hayranlığı ile çelişen eylem.
osmanlı imparatorluğu'na kaka sürdürmek istemeyen insanları yaralayan fiil.
ayrıca büyük bir yanlış çünkü (bkz: osmanlı türk değildir)
osmanlı'nın namusu ile kafayı bozmuş avrupalılar aslında anadolunun ve doğunun zenginlikleriyle kafayı bozmuştur. buna göre çok yanlış bir eylemdir bu.
oryantalist uydurması.
muhtemelen uydurma olan kural. böyle bir kural varsa bile uygulandığını zannetmiyorum.
(bkz: safiye sultan)
(bkz: hadım)
(bkz: sözlükteki dilimlenmemiş hıyar)