bugün

oturmasını, kalmasını, konuşmasını, yemesini, içmesini kısacası her şeyi kurallara uygun yapan, toplum tarafından belirlenen görgü kurallarına uygun davranan, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış hatun.
kız istemelerde kullanılan bir cumle kıza iltifat olarak kullanılır hanım hanımcık denildiğinde hanım kızın hafif bi tebessümle gülmesini sağlıyan cümle
anneler için pek bir mühim cümle.

-" biraz hanım ol! " diyoruz. aklın fikrin karılar günü (8 mart dünya kadınlar günü), dünya barışı , insan hakkı, ot yeşili... nivyork mu kız burası? senin nene bööle şeyler... aç gözünü, tut dilini, evde kalıcan.
(bkz: çıtkırıldım)
(bkz: iyi aile kızı)
görücüye çıkan kızlar için söylenen sözdür.
(bkz: cici)

(bkz: hanım hanımcık kız olma kriterleri)
"iyi aile kızı" olarak da tabir edilen bacak bacak üstüne atmayan, her lafa atlamayan, toplu taşıma araçlarında kuyruğuna basılmış kedi gibi ciyaklamayan, (bazan evde yemek yapan modelleri de görülebilir) "ideal" vasıflara sahip kızlardır.
cici bici giyinip, uslu uslu oturmak; tatlı tatlı konuşup, kikir kikir gülmektir.
aradığım kız tipdiir. sevilir, öpülür, gezilir, birşeyler paylaşılır herşey yapılır onunla. bi bulsam hemen evlenirim
çöpçatan teyzelerin "evlenilecek kız" deme yollarından biridir.
(bkz: sokakta hanımefendi)
Bazı teyzelerimizi iyi görünüşleriyle aldatan kızlar için de kullanılan deyimdir.
Hanım hanımcık, nazik, erkek delisi olmayan, açık konuşmayan, çekingen, utangaç, uzlaşmacı, anaç, sakin, sevimli olan hanımlar için kullanılan kelimedir. Kaldı mı böylesi tartışılır.
herhalde bir kıza en çok yakışan sıfattır.
pek rastlanmayan kızdır.
Gunumuz de cok kiymeti bilinmeyen sifattir.
Bir hanımın yüzündeki güzellik, ona şefkatle bakan erkeğin gözlerinden yansıyan aşktır.
Not:şaşıyım.
evlenmek için aranan kız türü.
günümüz şartların da nadiren görülür .

ahlaksız modern geri zekalılar var ya o bakımdan .
en nefret ettiğim tanım sıfat yakıştırma benzetme ne boksa o işte.

hanım hanımcık nedir ya az hanım hanımcık ol ne demektir

kalıplarınıza kendiniz sığın istemiyorum ben hanım hanımcık olmak falan..