bugün

sanat ne içindir tartışmasına girmeyeceğim donatello. ama ama bu ne la. haspam villada yaşamazsa bunun sorumlusu halk oluyor. toparlamak üzereyim az sabır. bak mesela yıllarca har vurup kalça savuran, lüksün anasını ağlatan birileri bir gün bir şey olur da şaşalı günlerinden uzaklaşıp normal insanlar gibi yaşamaya başlarsa hemen televizyonlarda boy gösterir. acıklı hallleri gözümüze sokulur. eski dostların vefasızlığından dem vurulur. o kadar gariban ki vurgusu yapılır. lan it üç gün aç kaldın kopardığın yaygaranın haddi hesabı yok. bir ömür aç yaşayıp gıkı çıkmayan bu halktan utan.

sanki biz mecburuz birilerini ömür boyu refah içinde yaşatmaya. sanki bunu garanti etmek zorundayız. şu da var ki onca saçma sapan insanı öyle hallere getirmişiz ki onlara imrenenlerin de çıkması şaşılacak şey değl. bir insan hem bu kadar salak olup hem de epey zengin olunca "olunuyor demek ki" diyenler gittikçe çoğalıyor.

enteresan milletiz. belki günde yüzlerce kez televizyonda görüp "salak lan bu" dediğimiz insanları kendi elimizde, asla sahip olmayacağımız yerlerde oturtuyor, arabalara bindiriyor, kıyafetler giydiriyoruz. evet evet bunu kendi elimizle yapıyoruz. sonra sen ay sonunu nasıl getireceğini düşünürken, öteki yurt dışından ne getirteceğini düşünüyor.

hayır canım. sanatçının açlıktan ölmesi gibi sadistçe fikirlerimiz yok. gel gör ki hangi sanat acıyla yoğrulmadan bir şeye benzeyebilmiş. acısını harcı yapan insanlar zaten bunu, bu haliyle kabullenmiştir.

hal böyle iken albümünü almayanı yuhlayan, filmine gitmeyeni tükürükleyen bir sanatkar anlayışı sağlam temellere oturmadığından bok çukuruna düştü, düşecektir. biz sizi zengin etmek zorunda değiliz. sanat diye icra ettiğiniz şey de bize lütuf değildir.
(bkz: disko kralı nda korsanı savunan mal yazar)
sanatçı milletinin en uyuz olduğum ruh halidir. paraları karıda, kumarda , içkide yiyip şöhretin anasını belleyen adam yıllar sonra unutulunca "amaninnn ben öhöm şöyleydim , köhöm çok iyi idim, şimdi ne haldeyim" diye sızlanmaya başlayınca" vurun şu herifi gitsin len" diye çığlık atıyorum. devletimin en pis teşkilatında çalışanlar * hiç sızlanmadan çalışır hizmet eder, ama yok dizilerde çalışan adamları her daim el üstünde tutmalıyız hesabını gel de anla yaw... *
ne sanatçının ne halkın ciddiye almadığı mecburiyettir.çünkü öyle bi mecburiyet yoktur.

sanatçı demek dizide oynayan adam değildir yada sanatçı demek her albüm çıkaran kişi değildir.gerçek bi sanatçı böyle bi talepte bulunmaz.sadece "eğer beni dinliyorsanız albümlerimi alın" der.eğer adamın albümünü almak onu zengin ediyorsa sanane lan.gidip adama havadan para vermiyorsun ki anasını satıyım.