bugün

halil esendağ asılmıştır ama annesinin kafası karışıktır . acaba oğlum şehit oldu mu olmadı mı diye düşünüp durmaktadır . günler sonra bir rüya görür . rüyada çevrisi evliya ve meleklerle çevrilidir . melekler annesine döner derler ki:'peygamber efendimizden sana haber getirdik . içi rahat olsun dedi . oğlu şehit olmuştur dedi' derler.
12 eylül sonrası idam edilen ülkü eri. 21 yaşında gencecik bir can. ülküsü uğruna canını vermiş yiğit. radyolarda idam edildiği haberi verildikten sonra 2 gün daha işkence edilip ondan sonra idam edilen büyük insan. ruhu şad, mekanı cennet olsun. unutmadık, unutmayacağız!
idam sehpasında celladına 'hakkını helal et'diyecek kadar imanlı vatansever bir kişidir...
kanal 24 yapımı keşke olmasaydı programında "ülkücüler belgeseli" adlı bölümde hayatı kapsamlı şekilde anlatılan şehit. izlerken gözyaşlarına hakim olmak ancak insanın kendini buna zorlaması ile olabilir.
12 eylül askeri cuntası sürecinde, 5 haziran 1983 günü asılmasına karşın kendisinden 11 yıl önce, 6 mayıs 1972'de asılan deniz gezmiş kadar mensubu olduğu cenah tarafından hatırlanmamaktadır.
gün itibarı ile şehadetinin 28. yıldönümünü yaşadığımız ülkü eri. rahmetle...
manisa'nın saruhanlı kazasına bağlı gözlet köyündendi. 21 yaşında olup evliydi. bir takım olaylara karıştığı iddiasıyla polisler tarafından yakalandı. tutuklandıktan kısa bir süre sonra, 12 eylül mahkemeleri tarafından mahkum edildi. 3 haziran tarihinde, hakkındaki idam cezasını sabaha karşı infaz edildiğine dair radyo ve tv.'den yayın yapılmasına rağmen, polisler tarafından cezaevinden alınıp emniyet müdürlüğü'ne götürüldü. burada, "itiraf" etmesi için iki gün boyunca akıl almaz işkenceler yapıldı ve 5 haziran günü buca cezaevi'ne geri getirilip, sabahın ilk saatlerinde asılarak şehit edildi.
peşinden her daim fatiha okuyacak ve izinden ayrılmayacak birilerinin olduğu adam.
5 HAZiRAN 1983 TARiHiNDE KAN EMiCi BAYKUŞLAR TARAFINDAN iDAM EDiLEN HALiL ESENDAĞ'ı RAHMETLE ANIYORUZ...

RUHLARI ŞAD, MEKANLARI CENNET OLSUN...

UNUTMAK TÜKENMEKTiR!.. UNUTTURMAYACAĞIZ..
Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir

eylülün çocukları halil esendağ ve selçuk duracık... rahmet ve minnetle anıyoruz. ruhları şad olsun.
" Yağmurun hafif çiselediği bir gecede asılmak isterdim..." diyen Halil ESENDAĞ, idam sehpasına çıkarken, Buca'ya rahmet yağdıran Allah'a yemin olsun;

YOLLARı YOLUMUZ, KAVGALARı KAVGAMıZ, EMANET ETTiKLERi DAVA NAMUSUMUZDUR...

Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Unutmak Tükenmekse, biz hiç TÜKENMEYECEĞiZ!..
görsel

Yırtıcılar az yaşar… Uzun sürmez doğanlık…
Her ışığın ardında gizlidir bir karanlık.
Adsız sansız olsa da, en büyük kahramanlık;
Göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir.

sızlasa da gönlümüz sizin arkanızdan emin olun koşar adım geliyoruz arkanızdan! Uğruna can verdiğiniz dava yaşıyor! siz de yaşıyorsunuz!
idam sehpasına vuran celladını bile ağlatan yiğittir. mekanı cennet olsun.
4 kişinin katili olan, idam edilen biri. katil.
Baştan Başa Mümin Bir Duruş, imam Efendininde Söylediği Gibi, Siz Hiç Evliya Gördünüz mü?...
5 Haziran 1983 iki Evliya 'Halil Esandağ' Ve 'Selçuk Duracık' ; idam Sehpasına Giderken Calladından Helallik isteyen iman Ve Maneviyat Dolu Bir Harekettir.
şehit Bedenleri idamdan Sonra Kıbleyi Bulmuşken Onlara Acımak Kimin Haddine...
Unutmak ihanettir, Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız...
sene-i Devriyelerinde Rahmet Ve Dua ile Yad Ediyoruz, Ruhları Şad Mekanları Cennet Olsun..
--spoiler--
Yaz, katib! dar’a çekilen ruhumun şeceresini yaz. kırmadan, kıvırmadan…

Mevsimler dönmeyecek artık avlunun göbeğinde, parmak parmak, demir demir üşümeyecek ellerim. kışlık kıyafetler getirilmeyecek görüş gününde, nice kavgamı göğüsleyen atkım, dolanmayacak bir daha boynuma. annem üşümeyecek bu kış, yollar yormayacak babamı, ya hasret çeken sevgili… bu veda yakacak canını ama koca bir yükü de kaldıracak sırtından. mahpusla, mahpus olmak çetin gelir narin tene.

yaz, katib! Ülkücünün azadlığını yaz. yaz ki, utansın eylüller…

aslıhan yılmaz
--spoiler--

görsel
idam edilen devrimciler kadar tanınmamaktadırlar. Üzüntü duyduğum bu konuda kendimi Arvasi Hocanın şu sözleriye avutmaya çalışıyorum: Bir gün gelirde Ülkücülüğün bu vatanda moda olmasından korkarım.
Mekanı cennet olsun...

Ülkücü şehit!
"Nasıl bir gecede asılmak istersin ?" Diye sorulduğunda;
- Yağmurun hafif çiselediği bir gecede... diye cevap veren, Halil Esendağ, idam sehpalarından Hakk'a yürürken, Buca'ya rahmet yağdıran Allah'a, yemin olsun;
Ülkücülüğümüzden taviz vermeden yaşayacağız..
Müzik dinlerken ozan manas-halil esendağ'a denk gelip fikrime düşen ülkücü şehidimiz.
Allah rahmet eylesin şehadetini kabul etsin inşallah.

Dinleyince düşünmemek hüzünlenmemek elde değil.

Ölümü yenmişti Halil
Nasıl bir gecede asılmak istersin?
Yağmurun hafif çiselediği bir gecede...

Bu şehrin bütün ışıkları sözsün
Yüreğim birde karanlık görsün

Kuruldu darağacı gönlüme
Soruldu son arzu ömrüme
Savruldu yeşil yapraklar mevsime

Gidiyorum, kimse ağlamasın bana
Özlüyorum bacı, gardaş, ana, baba
Biliyorum, ecel fırsat vermez bana
Ölüyorum, toprak kucak açar bana

Yağmurun hafif çiselediği
Bir gece, Halilim'in dileği

istesen güneşleri söndürürdü
istesen yıldızları yağdırırdı
istesen yüce yaradan istesen

Gidiyorum, kimse ağlamasın bana
Özlüyorum bacı, gardaş, ana, baba
Biliyorum, ecel fırsat vermez bana
Ölüyorum, toprak kucak açar bana.
köylüm sayılır. ailesini tanır çok severiz. güzel insanlardır. ah be halil evet kızıllar çok acımasızdı, hem öldürüp hem de dalga geçer gibi öldürdüklerini başkalarının üzerine atıyorlardı. belki siz basmasanız o fırını daha önce canını kastettikleri dayımı bir sonraki sefer yaşatmayacaklardı kim bilir. nur içinde yat seni ve aileni bilenler hala çok seviyor.
Celladını ve infaz imamını bile arkasından ağlatan ülkücü şehit. Allah rahmet eylesin.