bugün

Çoğu mühendislik bölümü gibi mezun olmanın zor olduğu bölüm.
h.ü.elektrik-elektronik,ingilizce olarak gecen bölümdür.
erkeklerin yoğun kızların neredeyse yok olduğu kapısının önünden yığın halinde erkek güruhu görebileceğiniz bölüm.
her ne kadar eğitimi zor ve kaliteli olsa da hocaların öğrenciye destek olmaktan çok köstek olması sebebiyle uzak durulması gereken bölüm.

bu bölüme giren öğreciler muhtemelen savunma sanayiine yönelir. aselsan, havelsan, roketsan, tai, tübitak gibi yerlerde çalışırlar. bu durum bir açıdan bakıldığında iyi gibidir. fakat bunun temel sebebi hocaların öğrencileri girişkenlik konusunda cesaretlendirmemesi, üstüne üstlük hevesli olanların hevesini kırmalarıdır.

bunun sonucunda bu bölümdeki öğrencilerin büyük çoğunluğu 4 sene boyunca ne bir makale yazmakla uğraşır, ne uluslararası robotik yarışmalarına atılır, ne de başka bir alanda mükemmelliği yakalamayı hedefler.

4 sene boyunca kütüphanede geceli gündüzlü çalışıp mezun olmaya bakar. maalesef ben de kısmen bu gruptaydım. tam kurtaramadım kendimi.

öğrenciler staj için bile yukarıda saydığım firmalar haricinde başka firmalara başvurmazlar. çünkü akıllarına bile gelmez.

mesela özellikle not ortalaması yüksek olan öğrenciler çılgın gibi telekomcu olmak isterken, 3. sınıf stajında hiç birisi uluslararası devasa telekom firmaları olan alcatel-lucent, huawei, ericsson gibi firmalarda yapmaz.

dediğim gibi bakış açıları daralır da daralır. büyük çoğunluğu yurt içinde kalır. eğer yurt dışına açılma planlarınız varsa kesinlikle tavsiye etmem. onun dışında ankara'da savunma sanayii sektöründe çalışayım, başlangıç maaşım 4-5 bin lira olsun diyorsanız tam size göre bir bölüm.
havelsan ve aselsanda böyle yıpratıcı yıldırıcı davranışlar vardı. ölen mühendislerin ailelerinin konuşmalarından anlıyorum. mükemmelliği yakalama isteyen öğrencileri neden köreltmek istedikleri tam anlaşılmış değil. öğrencileri mecazi anlamda yaşamdan soğutuyorlar.

fakat bu davranışlar koç holding şirketlerindede var. türk silahlı kuvvetleri gölcük donanmasından bulaşmış olmalı. psikolojide mükemmelliyetçi insanları deli gözüyle bakıyorlar herhalde tam konuyu araştırmadım. ama bu şekilde mobbing uyguladıklarını anladım.

türk silahlı kuvvetleri, yunanlılara bu şekilde davrandığına göre işte böyle düşman oluyorlar. yunanlılara yapılanların kanıtları var.

http://i.hizliresim.com/GnWRAr.jpg
Kazanipta gitmediğim bölum.
Yıllardır okuduğum ve daha çok oku diye ısrar eden bölüm. Ayıpsın bir senecik daha uzatırım senin için.Şeker bölüm.