bugün

artvin ilinin sınırında ülken.
gidip görmenin yerine geçemez.
görsel
görsel
Çok enteresan ve cesur bir hamlede bulunmuş, kendilerine burup bir gıpta hissi ile bakmamı sağlamış olan ülke..

Bu ara, gürcistan ilginç bir yasa tasarısını oyluyor. bağışlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan sivil toplum kuruluşlarına “yabancı ülke lobicisi” statüsü verilmesini öneren bu yasa tasarısına ise ilk tepkiyi abd gösterdi.

Abd adına Açıklamayı yapan sözcü; “Gürcistan’ın siyasi sistemindeki süreci devam ediyor ancak yine de getirilen yabancı ülke lobicisi yasası bizi derinden rahatsız ediyor çünkü bu tam olarak daha iyi bir ülke inşa etmeye kendini adamış Gürcistan'ın bağımsız seslerini ve vatandaşlarını damgalayıp susturacak. Bu yasanın Gürcistan'daki ifade özgürlüğü ve demokrasi üzerindeki potansiyel sonuçlarından derin endişe duyuyoruz.” dedi.

Bu konudaki rahatsızlıklarını hem kamuoyuna açık hem de özelden Gürcistan makamlarına ilettiklerini anlatan abd sözcüsü, “Bu yasa tasarısına oy veren herkes Gürcistan'ın Avrupa Atlantik geleceğini potansiyel olarak tehlikeye atmaktan sorumlu olacaktır. Bunun gibi yasalar, Gürcü halkının onlarca yıldır ifade ettiği özlemlerle, kendileri için belirledikleri gelecekle tutarlı değil.” ifadelerini kullandı.

Alenen tehditler, özelden ulaşmalar falan.. her yol mübah..

Peki bizde durum ne? Yabancı sivil kuruluşları bir yana; yabancı eğitim kurumları neden var? Ben buna anlam veremiyorum.
Yabancı eğitim kurumları niye mi var?.

Sen Almanya'ya gittiğinde 'Türk okulu istiyom. Çocuğumu gavur edecekler. istemiyem' demeyi biliyorsun. Yada ingiltere'de. Ya da Fransa'da...

Burada ikamet eden yabancılarda Türk okulu yerine yabancı okulları tercih ediyor. Ondan olabilir mi acaba.

Ajanlık yapan kurumlar varsa devlet gereğini yapar...
2022 de turistlik amaçlı gidip bir hafta kalma imkanım oldu.
Türkiye'de ne kadar hırsız, dolandırıcı, işe yaramaz, aranması olan ya da beş parasız adam varsa oraya bir şekilde kaçmayı başarıp serbest serbest dolaşıyor.
Bir de orada yaşayan türklerin en uzman olduğu konu oraya gelen türkleri dolandırmak olsa gerek.
Kahvehaneler ve kumarhaneler de aynı güruhla dolu.
Avrupanın da çöplüğü konumunda bir memleket işte.
sınırlarımızda bulunan, seyahat için vize ve pasaport istemeyen sınırlarımızda ki tek ülke.

kendisi kafkaslarda bulunup, türkiye'nin ise en kuzeydoğusunda yer alır. her ne kadar geç olsa da, 2011 yılında her iki ülke tarafından protokol imzalanıp, her iki ülkenin vatandaşlarına birbirlerinin ülkelerine özgürce seyahat imkânı tanınmış. zaten bu sayede ne vize, ne de pasaport isteniyor. sadece kimlik kartıyla seyahat edilebiliyor. bu protokolün imzalanması faydalı bir şey, çünkü gürcistan'a sınır olan "sarp" köyü yerlileri, sarp köyünün gürcistan kesimine (sarpi) rahat rahat seyahat edebilmektedir. zamanının behlinde gürcistan-türkiye sınırı çizilirken, bu köy direkt olarak ortadan ikiye ayrılmıştı, ve bir kısmı gürcistan tarafında kalmıştı. sadece toprağı değil, o toprağın yerlileri de bölünmüştü. enteresan bir hikâyesi vardır, ilgilenenler araştırabilir.

gidip görmeyi, sehayat etmeyi, keşif yapmayı çok istiyorum. ama şuanlık bunu yapabilecek ne maddi imkânım, ne zamanım, ne de yaşam biçimim var. ama fırsat bulduğum anda, ilk işim gürcistan'a seyahat etmek olacak.
uzun adamın memleketi olan kartvel soyluların yaşadığı ülke. buradan gelip de bir de geçmişte balkan türklerine düşmanlık yapmıştır kekw. eskiden osmanlı'nın vilayetlerinden biriydi. tarihimizde de tong yabgu'nun içinden geçtiği bir ülkedir ayrıca.
türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan ülke. artvin ve ardahan ile sınırı vardır.
günlük üretimine göre 300 yıllık petrolü olan ülke.
yıllık üretimine göre 800 yıllık doğalgazı olan ülke.