bugün

konuşma esnasında gözünü sağa sola ya da genellikle aşağıya doğru kaçıran insandır. çekingen bir tiptir. biraz açmanız gerekir onu, yoksa sohbet edemezsiniz (aslında edersiniz ama o sohbetin hiçbir zevki olmaz. insanı bayar. bitse de gitsek olur).
sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) yaşayan insandır. milletle konuşurken gözlerini sağa sola kaçırır, kimsenin gözüne bakamaz.
boy farkı olabilir.
özgüven eksikliğinden mustariptir. oyalanmaksızın bir psikayatra görünmelidir.
temas kurmaya zorlayarak zamanla çözümlenebilir. genelde ergenlik de görülür.
Zamanla göz teması kurmaya başlayacak olandır aksi taktirde işsizliğe merhaba!
göz teması gerçekten kurmak istemeyen insandır, fobisi olduklarından değil, göz göze gelmek canlarını sıkar hoşlarına gitmez, ayrıca siklemez tavır havası yaratır ki 1 dakikalık bir konuşmanın son saniyesinde atılan bir bakış adam gibi bir bakış yüreği hoplatır.
çekingen insandır. itici görünür. eğer isterse ilerleyen zamanlarda düzelebilir.
Karşısındaki kişiyi de duygu karmaşasına götüren insandır.
sadece güzel kadınlarda bu sorunu yaşayan utangaç arkadaşlar da mevcuttur.
sosyal fobi dışında bir başka sebebi daha vardır ki o da odaklanamama problemidir. yani aslında bundan kasıt sıfır göz teması değil de sürekli, kesintisiz göz temasının olmaması. bu problemden muzdarip kişiler arada bir gözlerini karşısındakinden kaçırır veya sürekli gözlerini kırpıştırır. sürekli olarak karşısındakinin gözlerinin içine bakamaz, belli aralıklarla istemsiz bir şekilde gözlerini kaçırır.

eğer sürekli bakıyorsa, gözlerini kaçırmıyorsa bilin ki rahat değildir, içi içini kemiriyordur.

saygı duyulması ve üstüne çok fazla gidilmemesi gereken insan tipidir.

peki ben bunca detayı nerden biliyorum?

(bkz: kişi kendinden bilir işi)
gözlerinde problem olan insandır. *
eşek kadar güneş gözlüğü takmış insandır.
benle konuşurken güneş gözlüğü takan kişilere fena kıl oluyorum ,nereme bakıyor belli değil tövbe tövbe.
Etkilendikleri insanların gözleriyle temas kuramayanlar buna dahil değildir. Aşk kendinde eksik olanı bulmaktır, elinde olmayanı ister, doğal olarak o insanın karşısında ister istemez bir özgüvensizlik hissedersiniz.
Göz teması kurmayı çalıştığında konuşulanları algılayamayan insan olarak benimdir. Gözler sanki çok aşırı yükleme yapıyor da dikkatini gözlerden başka bir şeye veremiyorsun gibi. Bundan dolayı istemli göz teması olmadığı sürece kuramıyorsun, gözler kendiliğinden sağa sola başka yerlere gidiyor. Bunu çözmek istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum.
Utangaç insandır.
oo ben bu benim durun bi saniye heyecan yaptım var mı benden başka böyle olan birileri daha.
iplenmeyen insan portresi olabilir.
ikili konuşmalarda ziyadesiyle önemli bulduğum teknik. gözlerin muhatabı olan kişi pes ettiği anda mevzu olan konuda ipleri aldınız demektir. o derece yahu. tecrübelerle sabittir.
Güneş gözlüğü takıyor olabilir.
bendeniz efendim. gözlerim kocaman olunca herkes neden kaşlarıma bakıyorsun der ben de vazgeçtim, bakmıyorum.
benim efem. kızlar bakışlarımdan mı anlıyor nedir 2 sn göz göze gelemiyoruz.*
yalan söyleyen insandır.
çok şey kaybedendir. tabi fazlası da zarar.
Karşısındaki insanın düşüncelerini diğer insanlara göre daha çok hisseden , bu nedenle düşünce yoğunluğundan kaçmak için göz temasından çekinen insanlardır. "Gözler kalbin aynasıdır." sözünü söyleyen kişinin de bu durumda olması muhtemeldir.