bugün

italo calvino'nun bir kitabıdır. marko polo'nun tatar imparatoru kubilay han'a sunduğu bir dizi düşsel gezi notundan oluşan kitapta calvino, her birine birer kadın adı verdiği kentleri anlatmış ve bu kentleri, marko polo ile han'ın söyleşileriyle birbirine bağlamıştır.
''- ne arzularim ne de korkularim var benim, dedi Han, - benim düslerimi ya düsünceler yada rastlantilar olusturur.
- kentler de, düsüncelerin yada rastlantinin eseri olduklarini sanirlar hep, ama ne biri ne de öteki ayakta tutmaya yeter onlarin surlarini. Bir kentte hayran kaldigin sey, onun yedi yada yetmisyedi harikasi degil, senin ona sordugun bir soruya verdigi yanittir.
-yada onun sana sordugu, ve illede yanitlamani bekledigi sorudur, tipki thebai'nin sfenks'in agzindan sordugu soru gibi.''

calvinonun müthis kitabi.
...''bazen de duman dudaklardan çıkar cıkmaz yogun ve agır,havda oylece duruyor,başka bir görüntüyü,metropollerın catıları uzerınde biriken ve kokuları,dağılmayan opak bır dumanın,ziftli yolların üzerine çoken zehirlı havayı getiriyordu sahneye.Ne bellegin değişken sisleri,ne kuru saydamlığıydı bu,kentlerin üstünü bir kabuk gıbı saran yanmıs yasamların yanık kalıntıları,artık akmayan yasam cevherıyle sısen sünger,hareketin hayalıyle taslaşmış yasamları donduran gecmısın,sımdıden ve gelecegın tıkanmışlığıydı.''
(bkz: le citta invisibili)
(bkz: Italo Calvino)
bütün kentlerin kadın adı taşıdığı, doğurgan, ilham veren, büyüleyen, şaşırtan bir italo calvino şaheseri...
bu kitaba epeyce başka ve farklı türlerdeki eserlerde göndermelere tanık olduğuma bakılırsa pekçok yazar, şair ve yaratıcının da el altı kitaplarından biri olmalı.

benim için de öyle zaten...
italo calvino'nun müthiş eseri.
nesneye kattığımız anlamın bizi anlamlandırması gibi farklı bir bakış açısı sezdim okurken.
Italo calvino'nun cok etkileyici bulmasam da akici ve hayal gücüne hayran birakan kitabi.
Özellikle kubilay han ve Marco Polo arasindaki diyaloglar dikkat cekiciydi.
Herta müller isimli müthis yazar'in traveling on one leg kitabinda bas kahramanin isminin irene olmasiyla görünmez kentlere atifta bulunmus ve irene ile ilgili kisimlarda alintilar yapmistir.