bugün

Gönül Dağı dizisini neden bu kadar sevildiğini anladım. Çünkü dizi karekterleri çok samimi.
Valla 10 bölüm izledim. Gayet samimi sıcak. Bir de komik. Ayrıca anlatılan konu değişik. icat yapmaya çalışan 3 amcaoğlu. Ayrıca dizide "Ciritçi Abdullah" gibi mistik karakter var.
Dizi Sivrihisar'da çekiliyor. Hikayenin özü Yozgat'ta. Kasaba'nın ismi ise "Gedelli". Bu kasaba Niğde ilimizde yer almakta. Yani iç anadolunun farklı yerlerindeki bölgelerin karmasından oluşan bir masal. Zaten dizi de o masalı anlatıyor.

Not: Bu arada Selami Ferses favorim.
ekşide de benzer övgüler duyunca du bakim dedim. belki bir leyle mecnun gibidir.
inanır mısın 2 dk falan izledim.
Sevildiği iddia edilen dizi. Vakit kaybı tamamen. Evet.
Anadolu çomarına anadolu irfanı varmış gibi gösteren her şey tutar bizim ülke de.
Köylüler iyi şehirliler kötü.
Köylüler dindar şehirliler dinden uzak.
Gerçekte böylemi.
Gerçek mi. Gerçeği bir türkü anlatsın size.

Halimeyi samanlıkta bastılar
Şalvarını gül dalına astılar.
Fakir işçi kızın zengin patronuna aşık olup onu elde ederek level atladığı, kızlara pembe bir dünya yaratan her biri birbirinin kopyası olan 3.sınıf senaryolu beyaz yaka dizilerinden ya da klişeleşmiş kabak tadı veren güneydoğu aşiret dizilerinden farklı olması sebebiyledir. Bir de benim gözlemlediğim kadarıyla son 5 6 yıldır Neşet Ertaş etkisiyle bozkırcılık akımı oluştu. Önceden halk müziğine burun kıvıran gençler şu an severek dinleyip sözleri hissetmeye çalışıyorsa bu sebepledir. Zaten dizide de Neşet Ertaş etkisi görülüyor. Dizi müziklerinde yaşayan en büyük halk müziği sanatçılarından Cengiz Özkan'ın da imzası var yanılmıyorsam.
Nedeni ne biliyor musunuz? Bu dizide argo yok, cinayet yok (şimdilik), saflık var , gerçek aşk var Ve en önemlisi çok güzel türküler var. O türküler için bile milyonlar izliyordur. Yayınlandığı her bölüm reyting rekoru kırmasının nedeni bunlar. Bu arada izlemiyorum.
Sevdiğim insanlar izliyor diye bir şey demek istemiyorum ama tipik türk dizisi işte. Diğerlerinden tek farkı "samimiyet" dediğimiz halkın gerçek halini göstermek sadece. Senaryo, oyunculuk, cast falan rezalet bence. Müzikleri dışında tutulası pek yanı yok. Ülkede dizi ve film kalitesi yerlerde olduğu için biraz kaliteli gibi bir şey olunca onu abartıyoruz da abartıyoruz.

Bir de eskiden çok tutan dizileri tekrar çekme durumu peydah oldu bi kaç zamandır bundan daha rezalet olan az şey var gerçekten.
Dizinin bir ilerleyiş mantığı var da ondan. Bütün dizilerin ilk bölümlerine zaten yeterince özeniliyor. seyirci de ilk bölümden kafaya alınıp, varlıklarını devam ettiriyorlar; ama bu dizi öyle değil. Her bölüm başlangıcı dizi karakterlerinden birinin hikâyesini kısacık anlatıp, bitişinde süren olaylarla bağlantısını gösteriyorlar. Karakterler zorlama değil, ideal tonda gösteriliyor. Misal: Amcaoğlu Ramazan tam başkanın kızı Asuman'a sarılmış şekildeyken kızın babası gelmiş ve ayrılmışlardır. Zaten olan oldu diyerek tekrar Asuman'a bir sarılışı var ki, muhteşem. Misal: Sefer karakterinin daha ilk bölümlerden birinde utanıp veremediği Zahide'ye aldığı kırmızı elbiseyi, kaç bölüm sonra vermiş olması. Başka dizilerde daha ilk bölümde fakirlikten kırılan çocukların, üçüncü bölümde kolejde zengin veletleriyle görülmesi ne kadar mantıklı arkadaş. Cıvıklıkta sınır tanımayan kanalların üfürükten işleri işte. Brezilya dizisi izlesek daha iyi. Mari mar bile on çeker böylelerine. Neyse... Gönül dağı güzel dizi. Sefer kırmızı çizgimizdir. NOKTA.
Nedeni çok ama çok basit.
Zengin-fakir aşkı yok, para yok, cinayet yok, cinsellik yok. Saflık var, gerçek aşk var, türküler var, samimi bir oyunculuk var bu dizi tam da Türk halkının izleyebileceği kabiliyette bir dizidir. Bu sebeble de tutması kaçınılmaz olmuştur.
gerçek dünyayı yansıtmıyor. hayali dünya her zaman insanları çeker.
başlığa bak entry girenlerin hemen hemen hepsi yeni hesap. dizi nasıl kalitesizse artık pr çalışması için sözlükte üyelik oluşturmuşlar lol.
Türk toplumunu, kültürünü yansıttığı için.

Tüm Türk dizi sektörü sonradan görme zenginlerin ego aracı ve kezban tipindeki bazı kızlarımızın hayal dünyasından ibaret.
Tüm amaç para, heves.. tüm değerlerin bu uğurda vurgulanarak yerlebir edilmesi..

Ve artık mide bulandırıcı noktaya geldi.
Gerçek sevgi, ağırbaşlılık.. özlem, Hasret kaldık.
Ey Kellerin Rıfat;
açarsan gözlerini
açarlar gözlerini
unuturlar sözlerini
kaybederler özlerini.