bugün

Devlet memurluğu garantili üniversite diye bir şey mi var da, haberimiz yok?

Dışarıda müstakil bir hayat kuracak meziyete haiz değilse, e naapalım, Allah rahmet eyleye..

“Ben üniversite okudum” diyorlarsa, bim kasiyerlerinin yarısı master’lı.. bak, doktorlar da hayatından memnun değil, bütün dünya “gel, başla” diyor.. öğretmenler de kendilerini denesinler, bakalım başka herhangi bir yerde mesleklerine uygun bir iş imkanı bulabiliyorlar mı..

Hoş, matematik, fizik, kimya, biyoloji tüm dünyada aynı.. bakalım bir alman, verdikleri dersle ilgilenecek mi..
Gurbetçiler bu mevzuyu anlayamaz. Boş yere kendini yorma güzel kardeşim. Çaresizliği hiç yaşamamışsınız, diyen bir Dilek kız vardı. O gün o kızın yaşadıklarını babam yaşatsa; silerdim. Parti davası değil bu. Karakter ve vicdan meselesi.
Yav he he.
Kişi başı milli gelir ve aylık asgari maaş dolar bazında günümüzün 1/5i bile etmediği dönemlerde kim baştaymış. Ebem mi?

Lan milyonlarca aç insanlar umurunuzda bile değildi. Yeter ki heykeller yapılsın. He he.

Türkiye,
Tarihinin en varlıklı ve en gelişmiş dönemini an itibariyle sürdürüyor.

Ve bu arada,
reis Tayyip Erdoğan’ın,
ikameti Türkiye’de olan seçmenlerden aldığı oy sayısı = 26.068.146. Yani Türkiye’de, seçmenlerin 50%den fazlası adamı destekliyor. Yallah ağlama duvarına. gorbötçö diye zırvalayacğınıza, o dersimli zatı kovun.
ekmek aslanın sindirim organlarını terk edeli yarım asır oldu.
çoğu inşaat işçisi üni mezunuyken tutup kendini atanı görmedim.
zaten intihar edecek psikolojide olan bir öğretmen adayı da mümkünse eğitim vermesin.
gurbetciler genel anlamda dusuk profilli egitimsiz ve gittikleri ulke insaninin karsisinda, onlardan ayrimcilik gormeseler dahi, kompleksli kitleler. istedikleri tek sey euronun yuksek kurunun devam etmesi. ulkeye geldiklerinde kendilerini nispeten zengin ve guclu hissetmek komplekslerini biraz olsun azaltiyor. ezikliklerini boyle gideriyor bircogu. istisnalar kaideyi bozmaz elbet ama su yazdigim genellemeler gurbetci denilen avrupa yuzu gormus gelismemis sarklilarin yaklasik yuzde seksenini oluşturuyor. para alabilmek icin yavrulayan tiplerden bahsediyoruz. bu bile zihniyetlerinin rezilliğini gostermek icin yeterli bence. baska soze gerek yok.
gurbetcilerin kompleksli olduklarini soylemis miydim? * * :)
amman kimse gercekleri yüzlerine soylemesin sonra agresiflesiyorlar. en egitimli olani bile -yersen tabi!- küfür eden bir anadolu, ah pardon avrupa comarina dönüşüyor. * *
birde yeri gelmisken yazmadan gecmek olmaz;
(bkz: anlatmaya gerek yok görüyorsunuz)

ekleme: hirsindan dayanamamis kac tane entry girmis yaa comarcik. * :) yaz yaz dök icini kumasinin cinsi iyice belli olsun *

not: bu entry ekonomi bilgisi iktisada giristen terk, yazdigi entryi bile bir kerede tamamlamaktan aciz, agzibozuk bir arada kalmişin sataşmalarina ithafen yazilmistir.
1 euro=21.40 tl.

Yaz tatili mode on: ooo canım vatanım. Çok güzelsin. Memleketinizin değerini bilin kardesim. Kurulu düzenimiz olmasa biz de gelirdik.

Tatil mode off: 3 kuruş parayla kral tatil yaptik.

Kapanış.
1 euro = 150 japon yen’i.

Sadece Kur ile ekonomi ölçüldüğüne göre;
Demek ki Romanya, Yunanistan felan
Japonya’dan 150 kat daha zenginmiş. Öyle mi? Vay anasını.

Açılış.
Kapanış.

Beyin terk.
Çomar sevsin(!) Seni...

Benim ne demek istediğimi çok iyi anlıyorsun keranacı.

Makro veya mikro. içinde yaşadığımız ekonomik durum ortadadır.

Gerçekler acıdır. Kabullensen de, kabullenmesen de...

Al şimdi o makroekonomi temel bilgilerini bir tarafına monte et.
Makro mikro he öyle mi. Her şey ortada. Siz Çomar çapulcuları istediğiniz kadar inkar edin,

Türkiye’de son 20 yılda milli gelir de,
Maaş seviyesi de 5 katına çıkmıştır. Alt yapıya, infrastructure, Gelişmişliğe girmedim daha. işte Bu yüzden de halkın ezici çoğunluğu ısrarla bu iktidarı tutuyor. istediğiniz kadar havlayın.
Havlayan yok be kardeşim.

Ben sadece doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek kadar cesur bir insanım.

Yanlışım varsa da her zaman eleştiriye açık ve düzeltmekten de hiçbir zaman kaçınmam.

En azından kimseye biat edecek kadar kör olmadım çok şükür.

Ha bu arada 20 yılda tabi ki çok güzel işler de yapıldı ama 10 tane güzel iş yapıldıysa 100 tane de yanlış ve hatalı işler yapıldı ama bilerek ama bilmeyerek.

Ak parti'ye de, chp'ye de, rte'ye de, muharrem ince'ye de oy vermiş insanım. Neden? Çünkü yeni bir şeyleri ve yeni isimleri denemekten hiçbir zaman korkmadım. Korkmam da.. değişmeyen tek şey değişimdir bu hayatta...

Sen kendi küçük dünyasının küçük insanı olarak hakaretlerine ve salyalarını savurmaya devam et.
havlama be kardeşim.

ben sadece doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek kadar cesur bir insanım.

yanlışım varsa da her zaman eleştiriye açık ve düzeltmekten de hiçbir zaman kaçınmam.

en azından kimseye biat edecek kadar kör olmadım çok şükür.

ha bu arada 20 yılda tabii ki çok güzel işler de yapıldı ve 100 tane güzel iş yapıldıysa, illa ki 10 tane de yanlış ve hatalı işler yapılmıştır ama bilerek ama bilmeyerek.

ilk defa bugün olmak üzere rte’ye de, MHP’ye de, akşener’e de, referandumlarda hayırlara, iyi partiye de, chp adaylarına da, oy vermiş insanım. neden? çünkü yeni bir şeyleri ve yeni isimleri denemekten hiçbir zaman korkmadım. korkmam da.. değişmeyen tek değişimdir bu hayatta...

sen kendi küçük dünyanın küçük insanı olarak , kompleksine hakim olamayarak dışarda yaşayan vatandaşlara karşı hakaretlerine ve salyalarını savurmaya devam et.
(bkz: mal değneği).

Gece gece iyi güldürdün. Hadi selametle.
(bkz: bas git lan derler adama).
Ben biraz rüyalara inanırım. Tabirime göre bu sefer sanırım gidiciler. Ceketinin bile seçileceğini iddia edenlere söylediğim "çöp poşetine bile veririm, BOP'çuya asla" sözü, kendini ikna etmek için bahane uydurup suçunu hafifletmek isteyenlere ağır geliyor ve illaki kendince geçerli sebepler de bulabiliyorlar. Bence bunun için uçakları görmelerine ve savunma sanayisi için yapılanlara bakmalarına gerek yok. Zira süper! kahramanları hâlâ yürüyebiliyor; fakat benim bu gibileri bırakın sevmemeyi, nefret etmemi gerektirecek tek sebebimi sorsalar, cevabım bellidir: Sema Ramazanoğlu... Kahpenin dölü!
Bu kerhaneci denen herif hesap da bilmiyor: Kişi başı düşen gelir 10.000$ diyorlar ve benim ailem 5 kişi. Senelik 50.000$ geliri bırakın beni çevremde, akrabalarımda, mahallemde, köyümde, semtimde kazananına tesadüf etmedim. Demek ki zenginler nasıl bi' para kaldırıyorsa; kişi başına bölünce 10.000$ çıkıyor. Rakam yanlış değildir, sanmıyorum; yanlış olan gelir dağılımı. Bir kârhanede parayı asıl işi yapan mı kazanır; yoksa patron mu? Sen bilirsin sanırım. Aydınlatırsan, seviniriz.
bi bok bildiğin yok görgüsüz !
ayıdan post gurbetçiden dost olmaz sözünü akla düşürmüştür. özellikle bir iki tanesi var ki evlerden ırak..

bunlara laf anlatamazsın. orada bedavadan euroları dolarları ceplerine indirirler almanın fransızın ingilizin hakkını gasp ederler sonra almanı fransızı ingilizi kötülerler. madem orası kötü dön buraya dersin "eööee burada kurulu düzenimiz var gelemeyik mihhh mihhhh" diye pişkin pişkin sırıtırlar. bunlara oy hakkı tanınmamalı çünkü yaşamadıkları bir ülkede söz hakları olmamalı. kendi kanımdan insanlar var almanyada fransada hollandada amerikada kanadada yaşayan onlar içinde geçerli bunlar yüzlerine de söylüyorum her geldiklerinde. oralarda bedavadan paraları cebe indirip yazları buraya gelip krallar gibi tatil yapıyorlar onlar neden euro dolar fiyatı düşsün istesinler ? sorsan hepsi milliyetçi vatansever ama tek dertleri işkembeleri.

"ben ekonomistim" diyen adamdan ne hayır gördün ki buradaki müritleri "ben iyi ekonomi bilirim okulunu okudum bir kerem" diyor diye bunlardan fayda göresin. hayatları kolpa hayatları yalan dolan. ekonomi uzmanıyım diyen soğanın kilosu 30 lira oldu denince aklınca dalga geçiyor her çıktığı yerde. hangi ekonominin uzmanıysa artık amk. ekonomi dediğin şeyin vatandaşın alım gücü yaşam kalitesi refahı olduğunu bilemiyorlar daha. ahmet amcaya fatma teyzeye "şu kadar ithalat yaptık bu kadar ihracat yaptık togg yaptık" deyince "heee tamam o zaman bizim çocuklara akşam taş kaynatırız yeter ki ithalatımız o olsun" diyecekler zannediyorlar. millet yediğine içtiğine cebinde olan parasına bakar. emekli maaşını alıp 3 gün sonra para tamamen bitiyorsa ve senin vatandaşın açlık çekerken sen çıkıp ben ekonomi uzmanıyım diyorsan senin ben ekonomi bilgini seveyim..
https://www.youtube.com/shorts/7i0yTYyJGJw

biliyor...
bu ülkeden kaçan kurtulur.
bilmiyor işte olum görmüyor musunuz bilse böyle mi konuşur.
bilmez kardeşim nerden bilsin senin soğan alamadığını.. o kazandığı euroları burada eziyor zaten...
gurbetci olamadiginiz icin kizginmiymişiz? ne yani gittigi yere on yillar boyunca entegre olamayan, kendi memleketinde ise egreti duran tiplerden olabilmek icin ozenilmesi mi gerekiyordu ya? kacirmisim ben orayı, pardon.
allah kimseyi aşırı doz cehalete bagli kimliksizlikle sinamasin ya, amin!
Peki sen biliyor musun çapulcu kardeşim?

Yurt dışından Türkiye gayet iyi görünüyor. Gerçekten de öyle.

Ayrıca intihar etmek şizofrenik bir durumdur. Ruh hastalığıyla alakalı bir eylem.

En çok intihar vakası isveç'de, orası da mı yandı bitti mahvoldu yani.

Çapulcu kafası işte...
--spoiler--
olum sizden hiçbir s... olmaz lan size çok üzülüyorum.
--spoiler--

Sen önce bir baltaya sap ol ondan sonra konuş canımın içi hıh.
Ben çoktaaan elektrik-elektronik mühendisi + işadamı (Tüccar) oldum.

Sen kendi dütüne yan balta.