bugün

takashi miike'nin 2003 tarihli filmi, tam adı gokudo gokudo kyofu dai gekijo gozu'dur.
durağan başlayan ve sonrasında anlamsızca devam eden sanki silent hill kasabasına düşmüş izlenimi veren filmdi. tahminimce takashi bu filmde yeniden hayat ve reenkarnasyon olayını vurgulamış. final sahnesi dillere destan yine takashi tarzında ağır belli bir sonu yok ve kafa karıştırıcıydı. takashi miike mantıksız filmleri saçma sapan çekip önümüze sunup anlam yükletebiliyor diye düşünüyorum. gozu takashi'ye has absürdlük ve çılgınlıkla devam eden bizi kendi bilinçaltına sürükleyen bir filmdi. zaten budizm dininde inek başlı cezalandırıcıyı görünce aklıma hemen minotaur filan geldi. filmde bol bol enşest ilişkilere gönderme yapılmış kendi ülkesini kötülediğini gördüm filmde, hani o kadar ahlak çöküntüsü var ki toplumlarında insanın abisi kız olsaydı kayılırmış o derece. final sahnesine tekrardan değinecek olursam takashi'nin keşke öldüğümde aynı bedene sahip olup doğsam dileğiydi yada dediğim gibi reenkarnasyondu tamamen. kısacası yine takashi yine takashi aklımda soru işaretleriyle uykuya dalıyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar