bugün

kasların yapımı ve tamiri için gerekli bir amino asittir.Karaciğerden amonyak gibi zehirli atıkların atılmasında,sinir sisteminin sağlığının korunmasında görevlidir.
(bkz: ggt)
(bkz: l-glutamin)
yoğun antrenmanlardan sonra protein takviyesinin ardından, yatmadan önce alınması gereken amino asit. kas yıkımını engeller, iyidir.
http://www.kasvekuvvet.net/glutamin.html
En islevsel,en fedakar aminoasit.
Vücutta en bol bulunan aminoasittir. iskelet kasındaki aminoasitlerin %60'ını oluştururlar bunun için vücut geliştirenler bu aminoaside ayrıca ilgi duyar. Polarlıkları bulundurduğu amid grubundan ileri gelir( -ch2-ch2-conh2). Esansiyel amino asidlerimizden değildir. Biriken amonyağın toksik olmayan havuzu gibidir vücutta. Alanin ile birlikte ihtiyaç halinde karaciğerde glukoza dönüştürülür. Pürin ve piridiminlerin sentezinde nitrojen donörüdür.
Üç haftadır girdiği her deliği okuyup anlamaya çalıştığım allahın unuttuğu bir aminoasit. Kanda ve beyinde en bol bulunan lanet olası nefretim. Kendisine günün tütsülenmiş kafasından çıkan bir adet şiir yazdım. Huzurunuzda.

Düş yakamdan glutamin
girme artık rüyalarıma.
Olamayız seninle biz
Olamayız anlasana

Lizin var sonra lösin
Bunların hakkını kim ödesin
Tam bir yollusun
Tam bir yosmasın glutamin.

Çık git hayatımdan glutamin.

Şiirimiz burda sona ermiştir. Argo tabirler için tüm aminoasit camiasından özür diliyorum ama hak ettiniz.

(bkz: beni siz delirttiniz)
Glutamin genellikle l-glutamin formunda kullanılan bir amino asittir. Bu amino asitin temel görevi güç artışından ziyade doku hasarını ve kas yıkımını tamir etmektir. Tıbbi kullanımı da bulunan glutamin sporcular için de çok faydalıdır. Genellikle gece yatarken alındığında ertesi gün kas ağrılarının büyük ölçüde geçtiği deneyimlenir. Çok abartmadan, 3 ay kullanıp 1 ay ara vererek, düzenli doktor kontrolü ve bol su ile kullanarak yıllardır çok faydasını gördüğüm ürünü kişisel olarak tavsiye ediyorum.

Kullanacaklar lütfen bilimsel yayınlar ve doktor görüşlerini dikkate alarak kullansın. Ayrıca, sağlık sorunu bulunan ve bulunmayan herkesin spor ve sporcu gıdaları kullanımı öncesi en az bir kez doktor kontrolüne gitmesi bence çok önemli.