bugün

akordunu ayarlarken mandalların fazla sıkılması sonuncu bir anda çat diyerek kopar ve sen tellere bakayım derken suratına tokat gibi gelir. sonra olayın sıcaklığı geçer, biraz parça çalmaya başlarsın, akor basarsın, bakarsın yaptığın abanma sonucu telin kopmasından dolayı hiç bir bok yapılmıyor atarsın kenara gitarı. elbet yolun gitarcıya düşer. o zaman değiştirirsin.
canlı performans sırasında yaşanabilecek en boktan durum. fazla asılmayınız.
düğünlerde meydana geldiği ifade edilir ve "tel koptuu" gibi bir şey söylenirse üzülmeyin, çalgıcı bahşiş istiyordur.
gitar çalmak istenen zamana denk geldiğinde çıldırtan olaydır. bu durumda acıların çocuğu gibi hissetmeye neden olabilir. çözüm bir enstrüman dükkanı kadar uzak olsa da, gidilemez kolay kolay.
ayrıca (bkz: gitarın re teli)
benim gibi, tek tel kalana kadar çalmaya devam eden aşmış bir gitarist iseniz pek umursanmayacak olaydır.

ayrıca (bkz: ben gitar çalıyorum)
Nem,uzun süredir telin değişmemesi ve gitara gaza gelerek fazla abanılması sonucu başa gelen kaçınılmaz olaydır.Ardından hemen telin değişmesi için dükkana gidilir ondan sonra diğer sorunlar başlar yok bu teli kim takacak?
Tabi gitar çalmayı yeni yeni öğreniyorsanız bir de akord etme problemi var,zira yeni tel takılan gitar telinin ilk üç gün sık sık akoru kayar.
gitar çalarken korku yaratan hadise. korkulmayacak gibi değil çünkü bir tanıdığın gözüne isabet edip saydam tabakasını çizmişti. kör bile edebilir insanı.
dalgın kafayla akort yapılırken başa gelmesi muhtemel olay. ***
solo atarken -atmaya calısırken- 'telleri şöyle bir çırpıyım, gitarı cırtlatıyım' derken 'vuvuvv' sesiyle gitarın isyan etmesi durumu.

(bkz: alttan ikinci tel koptu lan)*
gary moore'un yüzündeki yara izinin nedenidir.
"toinnk" ses efekti yaratan olay.
yapabilmek için bayağı kasılması gereken olaydır, çünkü gitarın tiz telleri * yaklaşık 120 kg taşıyabilmektedir. (bkz: oeh)
yedek teliniz yoksa insanı sinir edebilecek hadise. esasen gitar teli eften püften bir sebeple de kopmaz. ya akort ederken mandalı çok sıkmışsınızdır -ki bu durumda akortu bir bilene yaptırmanız daha uygun-, ya tellerin vadesinin dolduğunu bile bile cebinizdeki üç kuruşu da tele yatırmak istemiyorsunuzdur ya da usul usul çalmak dururken abartıp tellerden çıkarmışsınızdır hıncınızı. her durumda sinir bozar tek teli eksik bir gitar.