bugün

riga dogumlu yasayan en buyuk keman ustadlarindan. kremerata baltica adli bir oda orkestrasi vardir, kullandigi keman 1641 yili yapimi bir nicola amati'dir. sahne performansi sirasinda gerceklestirdigi kucuk gosterilerle, seyirciyi sikmadan klasik muzik zevki yasatmasi enfestir.
Bir adet keman virtüözü. Letonyalıdır(riga doğumlu) zamanında istanbul müzik festivaline gelmiş, ben bilmiyorum. Oblivion(astor piazzolla) Youtube da en çok izlenen yorumunu o çalıyor. Yine astor piazzolla nın 4 seasons of buenos Aires ini o düzenleme yapmıştır keman ve orkestra için. Yuri bashmet, martha argerich, Mischa maisky birlikte oda müziği yaptığı isimlerden birkaçı. http://en.m.wikipedia.org/wiki/gidon_kremer
Kremer büyük kemancıdır. Paganini'yi oynadı bi filmde. Oistrach öğrencisidir kremer, moskova da okudu. Feci bir keman tekniği sahibidir. Paganini'nin etüd niteliğinde yazdığı her biri bir tık daha güç olan 60 çeşitlemeyi kaydetti. Ben şahsen bu parçanın başka bir kaydı olmadığını duymadım.

Tchaikovsky konçertoyu çok iyi çalar kremer, mesela. Bach 'ları da çok ünlüdür, bütün Bach'ları çaldı. Orda da kremer'i ikinci lig'te göremeyiz.

Önemli kemancıdır kremer.
Öncelikle https://www.uludagsozluk.com/e/46944297/

Ysaye 1.sonatı bugün yazdım. Bu sonatı simdiye kadar en iyi çalan kemancılardandır. Çok temiz bir tekniği vardır, zaten kremer tekniği çok yüksek kemancılardandı her zaman. Bugün yaşlanmış olmalıdır, ama geçmişte yaptığı şeyleri, mesela bu sonatı çalmasını, bugünün z ya da y kuşağı kemancılar, onun gibi çalamıyolar, orası kesin ve bu da sadece benim fikrim diil...

Ysaye sonatlar gibi eserleri çok iyi çalar, kremer...

Gariptir, piazzola da çalmıştır, oradaysa tartışma götürmez bi şekilde en üstün o olmuştur!! E tabii, ysaye sonatı böyle çalan adam astor piazzola'yı leblebi fıstık gibi çalar...teknik, disiplin var herifin elinde !!...

Bunun yanında çok da iyi bach ve tchaikovsky keman konçertosu çalar kremer!!

Bu adamı atlamayınız...

Haa istanbul'a gelmişliği de vardır akp'den önce...geldi, ortalığın anasını belledi, gitti!!