bugün

Size tavsiyem bu herifi mutluyken okuyun.
Zira ben iki kitabını üst üste okuyunca afakanlar bastı, deli divane oldum, hayattan ümidimi kestim.
(bkz: distopya)
distopyanin içinden geçmiş bir abimiz. allah kimseyi 101 numaralı odaya düşürmesin dedirtir.
1984 kitabı ne kadar efsane ise hayvan çiftliği kitabı o kadar rezalettir.
1984 adlı disütopyası maalesef ülkemize şu an ki haline benzemektedir. big brother her yerde.
1984 kitabı ile nostradamusun yanında halt ettiği, hindistan doğumlu ingiliz asıllı yazar.
görsel
içinizde bir boşluk vardır, bir daha hiçbir şeye ilgi duyamayacağınız şeklinde bir his.
hocası aldous huxley'den devraldığı distopya edebiyatı ile dünyada çığır açmış ingiliz yazar.
(bkz: electric eye)

https://youtu.be/GhvzMGDzt70
Neden öldürdün onu?'' diye sordu.

''Öldürmedim ki. Yani fiziksel olarak öldürmedim.''
George Orwell
1984
inatla okumadığım yazar.
''sahtekarlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir''
sözünün ve de..

''bilinçleninceye kadar başkaldırmayacaklar,
başkaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenmeyecekler.''
paradoksunun sahibi olan ingiliz yazar.
"insanlar yalanlara alıştıkça gerçekleri söyleyenlerden nefret ederler."
görsel

George Orwell, "Katalonya’ya Selam" kitabında şöyle der;

“Savaşın insanı en çok dehşete düşüren özelliklerinden biri, tüm bu savaş propagandasının, tüm bu bağrış çağrış, yalan ve nefretin mütemadiyen bizzat savaşın içinde bulunmayanlardan gelmesidir.” (s.78).
Gerçek ve saf bir yengeç burcudur george orwell, aynı diğer burçtaşları franz kafka, ahmet hamti tanpınar gibi.
Toplumu iyi inceleyen ve insanın isteklerini iyi bilen bir insan. En ünlü eseri olan (bkz: 1984) insanı derin düşüncelere sokuyor çünkü kitapta bahsedilen şeyler günlük hayatımızda çokça karşılaştığımız şeyler. Kendisi umarım huzur içinde uyuyordur. Dediği gibi, ''bir gün karanlık olmayan bir yerde buluşacağız''. Buluşacağız kral, seni bulacağım ve dertleşeceğim.
Bu abimiz ispanya iç savaşına katılmış ve gırtlagından vurulmuştur. Hayati da en az kitapları kadar heyecan vericidir
kendisi çok ama çok sevdiğim tek kelimeyle ''muazzam'' bir yazar.
kitaplarında da çeşitli benzetmelerle günümüze ve geleceğe dair o kadar anlamlı mesajlar veriyor ki, insanın kendisini ve çevresini sorgularken aynı zamanda, tüm bunlar üzerine düşünmesine de imkan sağlıyor.
ne de güzel söylemiş: ''bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder.''
görsel
1984 derim ve susarım.
"iyi yazamıyorsan, iyi düşünemezsin; iyi düşünemiyorsan başkaları senin yerine düşünür."
Kafayı stalin ve sovyetlerle bozmuş, stalin kendisine ne yaptıysa artık tüm kitaplarında ona gönderme yapmaya çalışmış vasat yazar açık ve net.
Hayvan çiftliği kitabından çıkarımlarımla bugünü gördüğüm yazar.
görsel
ünlü ekonomi profesörümüz özgür demirtaşın selamını boş geçmemiştir.
görsel
görsel