bugün

tartışılmaz gelmiş geçmiş en büyük türk lider mustafa kemal atatürk'tür. yıkılmış osmanlı devleti'ni adeta küllerinden yeniden yaratmış ve içinde yaşadığımız bu cennet vatanı bize armağan etmiştir. *
BEHZAT Ç'DiR ARKADAŞ ÖTESi YOK
bu ankete katılacağım.

izmir'de yunan'ı denize döken, ingiliz'i istanbul'dan götünü saklaya saklaya kovan, masaya yumruğu vuran.
(bkz: mustafa kemal atatürk) adamın yapı taşıdır ,adamın hasıdır!
mavi gözlü deha..

(bkz: mustafa kemal atatürk)
mustafa kemal atatürk tabiki.
gelmis ve geçmeyecek en büyük lider atatürk.
en büyüğü bellide esas ondan sonra gelenler kim.
çok uzak ara farkla,
(bkz: fatih sultan mehmet)
atatürk de büyük liderdir tabi orası ayrı.
metehan ve atatürk tür. her ikiside dağılmış ve bitmekte olan türkleri toparlayıp yeni bir ülke kurmuşlardır.

bu ikisinin başardığı diğerlerine göre çok çok daha zor olan bir iştir.
aslında gelmiş geçmiş en büyük Fatih Sultan Mehmeddir. Lakin gelmiş1 ama; geçmemiş birisi vardır ki o da Mustafa Kemaldir.
Bir gün gelecektir. Bekliyoruz.
(bkz: fatih sultan mehmet)
yaptıkları sadece türklerin değil, "dünyanın" kaderini değiştirmiştir. çağ açıp çağ kapatmıştır var mı ötesi?
osmanlı açısından etkileri;
fetih öncesi osmanlının ne durumda olduğunun iyi araştırılması gerekir. karamanoğulları, bizans, haçlılar, içerde karışıklıklar varken, tek bir hamle (istanbulun fethi) ile türkü feraha ulaştırmış, tüm düşmanlarını bir adım geri gitmeye zorlamış, dünyanın en güçlü imparatorluğunun temellerini atmıştır.
avrupa açısından etkileri;
"kızıl elma" ideolojisinin sahibidir. yapmayı planladığı şey nasıl bir siyasi ve askeri deha olduğunu göstermeye yeter de artar. vatikana dini ulaştırıp, papanın ağzından "millet, hak din bize ulaştı, müslümanlık hak dindir!" dedirterek, islam modelini dünyaya kalıcı olarak oturtmak üzereyken şehid edildi.
vatikanlı bir kardinalin kendisine mektubu durumu daha iyi özetlemektedir:
"sultanım bu kafirlerin arasında ruhum karardı"
istanbulun fethi ile hristiyanlar haçlı seferlerini 500 yıl sonraya, ta ki israil tekrar kurulana kadar ertelemek zorunda kaldılar. rusya devlet politikasını değiştirmek zorunda kaldı. fransa osmanlıya yanaşmaya başladı. vs. uzar gider.
istanbulun fethinin mecburi olduğu bir dönemde, henüz 21 yaşında, şahin isimli azmanların projesini çizen, gemileri karadan yürüten, voyvodayı yok eden, fetihten sonra, hainlik yapan çandarlı halil sebebiyle osmanlı içerisinde osmanlı aşiretinden sonra en güçlü aşiret pozisyonundaki çandarlı aşiretini bitiren padişahtır.

fethettiği topraklarda yaşıyor olmamızdan dolayı gelmiş ve "geçmemiş" en büyük liderdir.

"ya ben istanbulu alırım ya istanbul beni" sözünde mecaz yoktur. istanbul fetholunmasaydı, anadolu bugün türk olmazdı.

"benim, bunlarla, benden öncekiler gibi tek tek uğraşarak ömrümü çürütmeye hiç niyetim yok. içerde dışarda herkes bir güç görmek istiyor, bu gücü de çok yakında görecekler. "
fatih sultan mehmet han.

tanım: uzak ara farkla fatih sultan mehmet.
80 yıldır milletimizin kafasına zorla oturtulmaya çalışılan resmi ideolojinin arkasına sığınan ezberci zihniyetin bu soruya vereceği klasik cevap zaten aşikardır. Fakat neden yıllardır bu ülkede özellikle tek adam ideolojisi oturtulmaya çalışılıyor beyinlere bu da merak edilesidir. Hangi yönetim biçiminde tek adam kültürünün heykellerle ve posterlerle zihinlere zorla kazınmaya çalışıldığını cümle alem aleni olarak bilmektedir. Bu realiteye rağmen benim Türklüğümü bir adamı sevip sevmemekle sorgulayan kafatascı tiplerin bu entry sonrası bana yobaz, dinci, irticacı gibi 28 Şubat komedisinin mahsülü sloganik anlamlar yükleyecek olması da beklenmektedir.
(bkz: kamer genç)
yalan mı? hep bizim için çabalamıyor mu? bırakın artık. açın gözlerinizi. o soyut bir halk kahramanı. *
yavuz sultan selimdir.
fatih sultan mehmed ve ikinci abdülhamid de ardından gelmektedir.
mustafa kemal atatürktür. çünkü yüzyılların birikimiyle ve yüzyılların yetiştirdiği büyük türk liderleriyle yaratılan bu milleti ve vatanı ayakta tutmuştur.
türk milletinin lider vasfıyla ünlü ve bilinen bir millet olduğunu düşünürsek, en büyüğüne karar vermek yada bu konuda görüş belirtmek çok zordur. zamanının lideri olan tüm türkler gelmiş geçmiş en iyi liderlerdir.
kesinlikle mustafa kemal atatürk'tür. nitekim atatürk'ün kurtuluş savaşı'nı kazandığı dönemde avrupa'da şöyle bir görüş oluşmuştu.

"artık türk'lerin bir devleti olmayacak." nitekim doğruydu da. o dönemde hiç bir türk devleti yoktu. ama kurtuluş savaşı kazanılarak türk ulusunu temsil eden bağımsız bir cumhuriyet kuruldu. böylece tarihteki yerimizi yeniden aldık ve kültürümüzle anadoludan silinmekten kurtulduk.
Kesinlikle ve kesinlikle tartışmasız Mustafa Kemal ATATÜRK'tür.
(bkz: kanuni sultan süleyman). *
(bkz: fatih sultan mehmed). *
(bkz: malkoçoğulları).
(bkz: Cengiz Han).
(bkz: Atilla Han).
(bkz: Tarkan).
(bkz: şeyh şamil).
cengiz han, hülagü han, sultan alparslan, fatih sultan mehmet, ikinci abdülhamit, mustafa kemal ataturk. ve daha niceleri.

türk milleti her daim üstün liderler çıkarmıştır. tarih türklerde başlar!
mustafa kemal atatürk tür tabi ki.
Şüphesiz ikinci abdülhamit dir.
mustafa kemal atatürk ve mete han.