bugün

ahir ömründe insanın sadece ve sadece 1 kere ba$ına gelebilecek bir $eydir, heralde.

bana çok dejavu olurdu, hala da olur. hatta ortaokul zamanlarımda bir gün o dejavuyu halt edeceğimi, bana yaptırmak istediğini yapmayacağımı ama zaten yaptırmak istediğini yapmamam, zaten dejavunun isteğini yerine getirmek olduğunu anlayıp vazgeçtiğim günlere denk gelir bu an. misket oynuyoruz bizim oralarda gülle derler. dizmi$iz baba gülleleri tabi hepsi birlik. 3 ki$iydik yanılmıyorsam, 15 tane gülle yerde. ortam müsait olacak bir defa. aynı esen hafif rüzgar, kahverengi toprak, ta$, mahalle bir anda o oldu ve dejavuyu hissettim fakat saliselik bir göz kapamayla iyi hatırlıyorum olacakları gördüm. hatta çocuğa ''dur atma!! sana bir $ey söyleceğim.'' dedim.

devam ettim:

- bak ferhat atacaksın ve ba$ gülleyi vuracaksın hatta sana yemin edeceğim.
+ et tamam
- allah belamı versin ki yemin ediyorum, kuran müshaf çarpsın ki!!

taaak dediğim gibi. ama ortamın müsait olması ve benim de böyle bir $eye merak sarmı$ olmam tetiklemi$ olabilir.

bazen istemek gerekir...
yılbasına son 10 -9-8-7 ...
damacanadan bir kaba yada bir şişeye su doldurmaya başlarsın. eğilerek durulmuş o rahatsız pozisyonda damacana pompasına yavaş yavaş basmak zor gelir başlarsın saydırmaya. bir süre sonra çok bastığını anlarsın ama iş işten geçmiştir ve o su bardaktan, şişeden taşacaktır. saniyeler öncesinden farkedersin ve çaresizce beklersin. halının ıslanmasıylada yiyeceğin fırça cabası.
Depremde hayat kurtarıcı olabilir. 10 saniye büyük bir zaman dilimi bence.
(bkz: hadi budistler bunu da siz açıklayın)
kötü film kötü kitap konusu.

(bkz: next)
(bkz: olasılıksız)
çok fazla bir değişikliğe neden olmayacak durumdur. zira zaman çok kısa olduğundan tedbir almak, hazırlık yapmak mümkün olmayabilir.
kim milyoner olmak ister yarışmasında henüz soru sorulmadan doğru cevabı bildiğimde yaşadığım şey sanırım.
deja vu ile ilgisi var mıdır bilinmez ama bunu yaşadığım anlar oluyor. elbette her istediğimde başıma gelmiyor ve süre bu kadar uzun olmuyor. deja vu yaşadığımda;
-aa, bu anı daha önceden yaşadım. hatta şimdi şu şu olacak ve xx de şunu şunu söyleyecek, derim. sonra onlar açığa çıkınca bir tuhaf olurum. eminim ki, yalnız değilim bu konuda.
normal olaylar icin birsey farketmese de, olumcul olaylarda 10 saniye cok sey degistirecektir. sadece deprem degil, trafik kazasini 10 saniye once bilmek tedbir almak icin yeterli olacaktir. sollamaktan vazgecilebilir, yavas gidilir, karsidan karsiya gecilmez gibi..elektrik carpmasi ya da yuksek yerden dusme gibi olaylar da onlenebilir. kac kiside varsa artik boyle bir ongoru?
(bkz: dejavu)
ölmeden önceki 9. saniyede yapılamayacak eylemdir.
(bkz: gol olur)