bugün

eskiden isiklarin yeterli olmamasi nedeni ile gece tirnagini kesen kisinin tirnagini bir oraya bir buraya sicratmasi nedeni ile yasak hale gelmis tirnak kesme zamanidir.
ancak 150 watt isik altinda tirnak kesen ben, neden annemden hala laf yiyorum
anlamadigim andir.durdum kaldim yani.
bu yapılmaması tavsiye edilen batıl inançta, şeytanın bizi ziyaret etmesine neden olacağı düşüncesi yatar.

(bkz: Akşam sakız çiğnenmez,akşam çiğnenen sakız ölü etidir)
(bkz: Bacak bacak üzerine atmak günahtır)
(bkz: Akşam soğan yenen yere melekler gelmez)
(bkz: Bir kadın iki erkeğin arasından geçerse çocuğu olmaz.)
(bkz: Gece külün yanından geçilmez, üstünden atlanmaz, şeytan gelir.)
aslında bunun kökeni ışık yetersiliğinden ziyade eski anadolu geleneklerinde yatar. bilindiği gibi türkler anadolu ya gelmeden önce de anadolu da büyük medeniyetler ve onların gelişmiş kültürleri vardı. bu inanışın kökeninin, anadolu da çok tanrılı dinler zamanında büyü yapmayla alakası olduğu iddia edilir.eskiden insanlar üzerinde büyü yapılırken o kişinin vücudundan ayrılmış bir parçası istenirmiş. özellikle de kara büyü yapılacağı zaman, * kişiye ait saç veya tırnak parçası çok değerli imiş. insanlar da kendilerine karşı kara büyü yapılmasında kullanılmasından korktuklarından tırnaklarını gündüz kesip bir beze sarıp toprağa gömerlermiş ki kimse bulmasın. gece malum; ışıklandırma da şimdiki gibi değil. kesilen parçalarını kaybetme ihtimali daha yüksek . saçların da aynı nedenle gece taranması pek makbul değilmiş.
bazı büyüklerimiz de gece tırnak kesmek günahtır demektedir. ama bunun bilinç altında islamiyetten çok; çok tanrılı dinlerdeki büyü korkusu yatmaktadır. türkler anadolu ya yerleşince yerel halkın kültürü ile de kaynaşmasından dolayı bazı yerel kültür öğeleri din adı altında kültürümüze yerleşmiştir. buna, köylerde kapı eşiğinde oturmanın günah veya evin bereketini kaçıracağı inancı da örnek olarak verilebilir.
genelde annelerin ağızlarından çıkan batıl inanç.. hayatım boyunca protesto etmek için uğraştığım ve bu sebeple elimden geldiği kadar gece uyguladığım eylem..
gunduz niyetine kesiyorum anne diyince oklava cekilen durumdur.
bu eylemi annemin gözünün önünde yapma cürretinde bulunğumda 'aaa ne yapıyosun sen büyük büyük dedelerinin etini kesiyosun.mezarda etlerini lime lime attin şimdi.acı çektirme adamları rahat bırak 'dediğini duyunca dumur moduna geçmeme neden olan batıl inanç.
feci hurafe olan olaydır , hayal gücüne dayandırırsak muhtemelen ısık sartlarının eksik oldugu dönemde gece tırnagını kesen insan etini kesip kazaya sebebiyet vermiştir * insanlarda bunu ortaya atıp yaralanmaktan kurtulmuslardır. *
evet kesilmez, yenir.
"...hele ki o tırnağın üstüne hiç işenmez." "...işersen çapılırsın." gibi devamı vardır. "cinler gelip üstüne işerse seni ele geçirir!" ve benzerleri.
eskiden ışık problemi, şimdilerde ise uyku problemi yüzünden tasvip edilmeyen bir şeydir, gece tırnak kesmek. "çıt çıt ne o, bi uyutmadın evladım." denir böylelerine.

(bkz: babam)
beş dakika içinde benden edit görmezseniz olayın peşine düşün dediğim inanıştır.

edit: bitirdim. iyiyim.
''gece sakız çiğnenmez ölü eti olur''un bir başka versiyonu.
pazar gecesi merdivenin altında sakız çiğnerken yapıldığı takdirde 5 dakika içerisinde ölmeme ihtimaliniz yoktur.
uğursuzluk getireceği sanılan eylem.
geceleyin tırnak yeterince iyi görülmez diye ortaya çıkarılmış teori.
gece vakti artık iyice uzamış ayak tırnakları yorganı kemirmeye başlayınca yapılması mübah olan eylemdir. yanlışlıkla küçük parmağı kesme tehlikesi oladuğundan makbul olmayabilir ancak. tırnak makası değil elektirikli testere sanki...
gece tırnak kesen kişinin ibretlik sonu,

http://imageshack.us/phot...3/dnyannenirenayaut9.jpg/
*
daha elektriğin icat edilmediği dönemlerde gece kesilen tırnak parçalarının nereye savrulduğu görülemediğinden söylenen söz. hatta "cinler gelir yer" gibi fantastik sebepler bile üretilmiştir.
evet kesilmez... birakin yaşasınlar daha da pislesin.