bugün

"şey" dedim, çünkü ne olduğunu bilmiyoruz...

baslangicta her sey toz ve gaz bulutuydu öğretisiden yola çıkarak düşünülen fakat bir türlü ne olduğuna ulaşılamayan, maddesel olmadığı kesin olan şeydir.

hava yok, su yok, ışık yok, boyut yok, zaman yok, madde yok, gaz yok, toz yok, bulut yok ne var lan it...

ne mi var ?

(bkz: allah)
+ peki büyük patlamadan önce ne vardı baba?
- soruyu yanlış soruyorsun evladım, zaman ve mekan büyük patlama ile başladı, ondan öncesi diye bir şey sözkonusu değildir.
yaklaşık 10 milyar yaşında koskoca bir evren.
ezeli ve ebedi olan sadece allah tır.
-yokluk
+ben var olan şeyi soruyorum. sen yokluk diyorsun. yok nasıl var olur?
-var ve yok kavramlarından çok ileride bir yokluk. bilinçsizlik hali
+bilinçsizlik yokluk mudur? yoksa vardan habersiz olmak mıdır?
-ben bişi deyim mi?
+buyrun
-gaz ve toz bulutundan once hiç bir şey vardı.
+yoksa gaz ve toz bulutundan once hiç bir şey yoktu mu demek istediniz?
-iakdişaskdiask
allah (cc).

tübitak yayinlarindan aldigim bir astronomi kitabinda ögrenmistim ilkin büyük patlamayi, yazmislar beyler; " büyük patlamadan öncesini soramazsiniz, cünkü zamaninda kendisi büyük patlama ile basladi " diye. 8 yasindaydim daha, kafami allak bullak etmisti o zaman bu herifler.
ateistlerin bulup göstermeleri gereken şeydir. o şeyi bulduktan sonra ise o şeyin kaynağını da göstermeleri rica olunur... meraklardayım.
bahsedilen olay büyük patlamaysa eğer, yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunması durumuyla başbaşayız. büyük patlama bir gaz ve toz bulutundan ortaya çıkmadı. bütün herşey sonsuz küçüklükteki bir nokta olan tekillikte başladı. ondan önce allah vardı kabul. allah ın neden evreni milyarlarca yılda bugünkü haline getirdi de insanı bir anda yaratıverdi bunu açıklayın yüz puanı alın. hadi bakıyım.
- hiç bir şey.
+yani sıfır. tam anlamıyla hiçlik. öyle mi?
-hiçlikten daha fena. bir karıncanın antenleri kadar bile varlık kanalına geçit yok. sıfır tolerans.
+iyi de böyle bir yokluk aleminden varlık alemine nasıl geçiliyor? yoktan var edilen ne? eğer varlık yoksa yokluk ne? yok eğer varlık varsa bunu var kılan ne?
-hepsi madde. varlığın kaynağı maddedir.
+e aynı konu. maddeden önce gaz ve toz bulutu. ondan önce yokluk. yoksa varlık mıydı?
bilgi ve sevgi olsa gerek. *
(bkz: richard alpert)
konuya allah vardı demeden önce allah'ın önce sonra gibi kavramlara bağlı olmadığını belirtmekte fayda görüyorum.
bu entrye cevaben kurandan sonra da allah böyle yaptı gibi bir ayet getirip bak gördün mü zamana bağlıymış demeyin lütfen. o ayrı bu ayrı canımın içi.
allah!
allah allah. *
(bkz: hakan peker)
öncelikle balina'ya sevgiler ve saygılar..

gaz bulutundan önce ne vardı? bir bok bilmiyor bilim dünyası bu konuda..

peki ilahiyat dünyası biliyor da mı konuşuyor? hayır.. onlar da ''allah diye sınırsız bir güç vardı..'' diyorlar.. ki allah'ın varlığına şu ya da bu şekilde inanmama rağmen bu düşünce yapısı da bir bok bilmemekle aynı değerdedir gözümde.. masaya koyulabilecek bir şey yok.. bilim adamlarının bilim adamı olmalarının tek nedeni bu nihai cevaba kaçmayı reddetmeleri zaten..

senin her şeye vereceğin cevap 'allah' olsun, sonra da bu cevabı vermeden önce biraz bile düşünmek isteyenlerle dalga geç ''haha ne vardı lan gazdan önce? allah vardı olm..'' diye..

saçma bence..
işte tam bu noktaya oturan bir tanrı;
(bkz: bilinmezliklerin tanrısı olmak)
(bkz: big bang)
herhalde budur. zira gaz toz bulutu olmazdan önce big bang hadisesi meydan gelmiş ve uzay ortaya çıkmıştır.
kuru fasülye.
yanık kokusu.
dutluk...
(bkz: eskiden buraları komple dutluktu)
(bkz: karafatma)
büyük patlama'nın öncesi yoktur:
çünkü, büyük patlama'dan önce zaman yoktu.
boşluk vardı: her şey durgundu- zaman geçmiyordu.
zamandan öncesine gitmeye, zamandan öncesini bilmeye imkan yoktur.
ölçülecek-araştırılacak yer yoktur.
evrenin başlangıcı, doğa kanunlarının başlangıcıdır.
büyük patlama her şeyin başlangıcıdır.
eğer ki; varlığı somut olarak ispatlanırsa, çok ilginç şeylerin yaşanacağı şeydir.

ya, ateistler, imana gelir ya da iman edenler, ateist olur...
(bkz: işte öyle bir şey)