Osuramamaktan kaynaklanan sancidir.
çocukluğumdan beri yaparım... yüz üstü 10 dakika kadar yatın.
sıcak bir şey koyabiliyorsanız karnınıza koyun. sanırım içerideki gazın daha da incelip imkanı varsa bir yol bulmasına yardım ediyor.
Bazı insanların bazı besinlere karşı hassasiyeti olabilir. Bu nedenle de sindirilememe nedeniyle bu şikayet artabilir.

Protein ihtiva eden besinlerin sindirim süreci diğer gıdalara kıyasla uzun olduğundan barsakta daha uzun süre kalır. Süre uzadıkça çürüme artar. Çürüme artışı ile dışkılama olmazsa gaz birikir.

Yani esas mesele ne yediğiniz kadar yediğiniz besinlerin bağırsaklarınızda geçirdiği süredir.

Bağırsak içinde besinleri parçalayan faydalı bakteriler var. Bir de zararlı bakteriler var. Faydalı bakteriler azalır zararlılar artarsa çürüme artar ve gaz birikir.

Faydalı bakterileri besleyen besinleri tüketmezseniz yani lifli, sebze meyve vs yemezseniz, koruyucu katkı maddesi yüksek işlenmiş gıda yerseniz şikayetler geçmez.
Yenilen herhangi bir şeyin düzgün sindirilememesinden dolayı gaz oluşur. Daha önce sizi etkilemeyen yiyecek, bir anda size sorun çıkartmaya başlayabilir. Gaz sorunu yaşadığınız gün yediklerinizi gözden geçirin. Sadece yemek olarak değil, yemeklerdeki baharata kadar herseyi gerekirse not alın. Bir sonraki gaz sorunu yaşadığınız zaman yine yediklerinizi gözden geçirip daha önceki listedeki ortak yiyecekleri bulmaya çalışın. Suçluyu bulduğunuz anda onu ömrünüzün sonuna kadar hayatınızdan çıkarın.
Tedavi tavsiyesi değildir. Doktora gidip kolonoskopi yaptırmanız gereklidir. Kolon kanseri riski mevcuttur.

Süreklilik varsa bu yazdıklarım geçerli.

(img:#2070480)
Osurunca geçiyor genelde.
Kulağa hoş gelmeye bilir ama gaz çıkarmak sağlıklı çıkarmamak sağlıksız bir durumdur. Gaz çıkaramayan yetişkinler hafif tempoda yürüyüş yapmalı. Yetişkinler için gaz sancısı bir çok hastalığı tetikler. Çıkaramıyorsa yürü kaba tabirler zortlata zortlata açılırsın.
bazen öyle kötü vurur ki bu sancı, karşısında kıvrandığınız, iki büklüm olduğunuz hemşire bile size acıyıp doktora ''hocam fentanil mi versek?'' sorusunu yöneltir. doktor da sağ olsun onayı verince bilincinizle birlikte ağrınız da kesilir gider.

ancak kesin çözümü osurmaktır. ishal olacaksınız muhtemelen sancının ilerleyen saatlerinde; bol bol sıçın. ben hastanede bakın abartmıyorum 10 dakikada bir tuvalete gidiyordum. tabi bol bol su için, muz ve patates yiyin. sırtınızı ovalayacak bir ananız varsa ellerinden öpün, pışpışlasın sizi. alttan üstten gaz çıkarmaya çalışın.

ağrı kesici olarak buscopan alacaksınız elbette. günde 3'ten fazla alınmaması salık verilse de günde 15-20 tane alanları gördüğümü de belirtmek isterim. keza buscopan'In yan etkisi kabızlık olduğu için, ishal olmuş bünyenize çok iyi gelebilir.

buscopan'In da kar etmediği şiddetli sancılarda, bana uyguladıkları gibi, morfin türevleri ile ağrınızı dindirirler. fakat acayip mide bulantısı yapıyor haberiniz olsun, nitekim ben de fentanil sonrası kusmuştum affedersiniz... (bkz: tıpta utanma yoktur)
Bir böbrek taşı sancısı etmez belki ama, bir yumurtalık kisti sancısı kadar lanet bir durumdur.

Bebeklerde çok ciddi bir ağlama ve huzursuzluk nedeni olanı ise, sütün gaz yapmasından ve hareketsizlikten/yürüyememelerinden kaynaklanır.
ilk defasında kalp krizi sanmıştım. barsakta gaz durumudur. tam yeri neresidir artık kişiye göre değişir heralde. öyle geyirme ya da osurukla atılabilecek bir gaz değildir. öyle olsa zaten kimse durmaz atardı. hem öyle atarsın ki kalabalık kalabalık dinlemezsin. feci sancıdır. feci kıvrandırır. kıvranırken şiddetin artma durumu da vardır ki neye uğradığını şaşırırsın.
bana acil iyi gelen yarım litre pet şişeyi bir dikişte içmek. her defasında işe yarıyor.(Benim için diyorum). bir de geriye doğru esniyorum bir tık düşüyor sancı ama bir süre devam ediyor yine de. gıdaların bünyeye göre değişen etkisi de olabiliyor gaz sebebi. ne yediğine de dikkat edeceksin. acil şifalar dilerim.
Osurmakla sonuçlanır. Adamlar şunu bile bilimsel yazmaya çabalıyor.
bi osurmalık işi var aq. valla bak bi osurmaya bakıyo sonrasında bişey falan kalmıyo lan.
Kardeşimde bebekken çok olandır. Durmaksızın ağlardı. Sonra almanya'dan ilaç getirmiştik. Almanya'dan. ben olsam yapmazlardı bunu bence. Çok akıllı olmak da iyi değil, ilgilerini çekmiyorsun. Kendi başıma büyümüşüm resmen.
Neyse ilaç sab simplex'ti. ileride kendi çocuğumda bile kullanırım bunu, daha etkilisini görmedim.
Edit: Çocuklu yuzırlara iyilik yapmışım farkında olmadan ahahaja.
https://youtu.be/oUbcEQnP-Rc
hareket edemeyen bebeklerin ağlama krizlerine girmesinin en önemli nedenidir.
ayrıca karın içi ameliyatlardan sonra gaz problemi yaşanır. fakat bunun nedeni bağırsak gazı değil, açık ameliyatlarda karın açıldığında içeri hava dolması, laparaskopik kapalı ameliyatlarda ise karın içini genişletmek için gaz pompalanması.
Sezeryan Doğum sonrası kesinlikle yaşanan hadise. Dikişlerden dolayı değil gaz çıkarmak, oturmak kalkmak bile zulüm haline geldiği için insanı acıdan kıvrandırır. Maksimum 1 ay sürer ama 1 asır gibi gelir.
Kekik çay içtim sıcak su torbası koydum bir türlü geçmedi.
ölüm gibi bir şey oldu
ama kimse ölmedi şiirinin vücut bulmuş halidir.elektrikli sobayla yoğun sıcaklık kesin çözüm olabilir.
Kolostomi veya ilestomi operasyonu geçirip gaita çıkışı karnından yapılan stomadan sağlanmak zorunda kalan hastalar için ağır bir derttir.
Edit : eksileme sebebin ne?
beni bu saatte yataktan kaldırıp inleten hastalik.az daha midem patlıyordu ağrıdan.
Papatya cayi ya da kekik cayi ic.
Ayagini sicak tut. Karnina utu basılmış havlu koy.
eksoza uzak bir yerde meydana gelen p + 1 değerindeki basıncın çeperlere yaptığı basıncın belirtisidir.
pet şişeye sıcak su doldur, şişeyi patlatmadan yüzükoyun üstüne yat ve gazın karnında seyrini izle.
(bkz: kompensan)
0-3 aylık bebeklerde sıkça görülür.