bugün

afet-i can dediler gamze-i celladın için. *

olmaz ol gamze-i cellad gibi bir afed. *
eskiden padişah kellesini vurulması için getirilen suçlunun etrafında dönmeye başlayan cellada bir bakış atar, ve bu bakış da cellat için 'vur'anlamına gelirmiş, bu bakışa ise gamze denirmiş...
o bakışı gören cellat o an suçlunun kellesini oracığa indirirmiş.
edebi bir değer taşıyan bu olay divan edebiyatında bir mazmun şeklini almıştır.
özellikle bir çok divan şiirinde cellat ile gamze kelimeleri bir arada kullanılır.
yerine göre güzellik katan minik çukurcuklar. * * * *
kadının hamile iken ayva yemesi ile oluşacağının düşünüldüğü bir batıl inaç..
arapça Anlamı göz kırpma, işve, göz kırparak bakmadır. ayrıca gamze ,divan edebiyatı mazmunlarındadır. Divan edebiyatında sevgilinin süzgün bakışı gamzeyi doğurur. Bu bakışta bir çok anlam vardır. Gamze fitne dükkanı gibidir. Kaşlar ve kirpikler bu fitneye ortaktır. Gamze ok ve kılıçla da anılır. Bundaki başlıca sebep yaralayıcı olmasıdır. Ok demire su verilerek yapılır. Bunun için de abdar sıfatıyla da kullanılır. Aşık sevgiliden gelen oklarla mutlu olur. Çünkü bu sevgilinin onunla ilgilendiğinin göstergesidir. Bu oklar aşığa bir armağandır ve hiç çıkarılmasını istemez. Ayrıca savaşta yaralanalar ve ölüm döşeğinde olanlar susarlarmış. Fakat onlara çok miktada su içirmek onların daha çabuk ölmesine neden olurmuş. Gamze bir tarafatan yaralar ve aşığın kanını akıtırken,bir taraftan da bu okun içindeki demirin susuyla aşığın su ihtiyacını karşılayıp,hayatta tutar.
esmer, boynuna kadar uzanan siyah saçlar, zeytin gözler, tatlı konuşmalar ve yanaklarında iki küçük şirin gamze.

bir kız ismi.
gamze arapça kökenli bir kelimedir. türkçe anlamı vücudun belirli yerlerinde doku eksikliğinden kaynaklanan çukurcuklardır. ayrıca göz süzme anlamına da gelir. seksenli yıllarda birçok bebeğe isim olarak verilmiştir. her ademoğlunun tanıdığı bir gamze , bir gamzeli mutlaka vardır.
iki yanağızdada yaklaşık 5 cm derinliğinde * bulunur. ağladığınızda bile çıkar. ağlarken gülen ilginç bir insan olursunuz sonra.
ama sırf o gamzeyi görmek için espri yapan insanlar olur, yine gülersiniz.
hatta senin baban iskide mi çalışıyooo diye espri yapanlar olur, sinirlenirsiniz ama yine çıkar o gamzeler.
bide yüz kusuruymuş. *
insanların neden bu kadar sevdiğini anlamadığım doku eksikliği. sırf bu yüzden fotoğraf çekerken gülmemeye çalışıyorum.
gamze denen mevzu dudak köşesine yapışan bir kasın normalde yekpare yapışması gerekirken, anormal olarak iki parçaya ayrılıp yapışmasıdır. bu iki parçanın arasını ise gülümseyince deri dokusu doldurur ve gamze oluşur. gamze sahibi olmak isteyen bayanlar ise çok basit bir operasyonla amaçlarına ulaşabilirler bu yüzden.

yani gamzeli insanlar anomalili insanlardır. ama öyle anomaliye can kurban orası ayrı.
her çukur gibi gamze çukuruda güzeldir.
göz'ün profilden duruşu.
Ne mübarek kızsın sen Gamze'm,
Seni görünce içmiş gibi oluyorum iki litre zemzem,

Yar edrler mi seni bana Gamze,
Kar edrler mi satsalar Tüpraş'ı Gamze,
Dar edrler mi bırakmasam peşini şu dünyayı bana; Ha?

En karanlık anımda hayatımı mum gibi aydınlattın,
Ama unutma..Mum dibine ışık vermez.
dibine ışık verip vermemen senin sorunun...Beni germez,
Bana ne kime istersen ver.
Işığın lazım değil...karanlığına razıyım...

Duy sesimi.Duy feryadımı,duy ahımı,
Duy kalp pıtpıtlarımı,duy fermuar cırtcırtlarımı,
Duymasanda uydur.
Senin için yanıyor bu küçücük yürek beni istemesen de,
Ölürüm yoluna zilli,beni iplemesen de,
Mesende mesende mesende,
Para kalmadı kesemde,
Beni mapusa koymayın,
Bütün suç Ümit Besen'de........
*
genelde bu ismi taşıyan kızların güzel olmasıda cabasıdır.

(bkz: gamzeni yiyim)
yüzde çok güzel duran bir detay.
hamileyken çok ayva yiyen kişilerin çocuklarının yüzünde olması yüksek ihtimal olan hoş detaydır.
dogururken anne osurursa, bu muhterem gaz cocugun yanagina denk geldiginden dolayi olusan cukurcuklardir. insanoglu osuracak tabi.

bilimsel calismalar icin cern'e davet edildigimi soylemismiydim?
gamze ismindeki kızların %90 ının gamzeli oluşu, %80 ininde güzel oluşu çocuğunuza bu ismi verdiğinizde çocuğunuzunda böyle olacaği anlamına gelmez. ama kızım olursa kızıma koyacağım isimdir. şansımı denemek istiyorum.

ha birde yazar vardı dimi. yukardaki istatisliklerin olumlu yönüne denk gelmiş bi yazar. bir içim su yazar. 7. nesil olarak saygılarımı iletiyorum kendisine efendim.
Türk filmlerinde eroin taciri adamların şımarık ve filmin sonunda ya intihar eden ya da kötü yola sürüklenen kızlarının adı.
(bkz: gamzene gömsünler aşkım beni) sözleri kalbi deler de geçer.
sanırım dünya üzerinde bir tek bana itici gelen şey. diğeri de uzun kirpik. o kadar nefret ederim ki 14-15 yaşımdan beri keserim kirpiklerimi. ıslanınca yıldız yıldız olurlar bir de. berbat.
sınırlı sayıda insanda bulunup, sırt üzeri yatarken gülmeleri sırasında, yanaklarına su doldurulup pipet ile çekilebilir. olmadı süs balığıda bırakılıp yetiştirilebilir.
doğal süs..
çok güzel bir kız ismi.
en güzel kız ismidir.
güncel Önemli Başlıklar