bugün

sözlüğe moderatörler haricinde çeki düzen verendir.
son zamanlar 'biten cümle sonuna nokta veya gerekli noktalama işareti konur. noktadan veya virgülden sonra bir adet boşluk bırakılmalıdır' hatası nedeniyle fazlaca kullandığım hede. ***
Ben buranın gammaz sistemini anlamakta biraz zorluk çekiyorum. Arkadaş, madem bu gammazlık olayı sallama bir döngüden ve ciddilikten uzak bir mertebe, bu işin rajonuna uygun harekete edebilecek kapasitede insanlar seçilemez mi? ya da böyle bir sistemin yaratılmasına, bilinçlendirilmesine neden gerek görülmüyor? bilmem kaç girisini gammazladığım, hala olay ve durum girilerine: adam, insan tanımı yapanlar, forum gibi coşanlar gammaz olmuş. peki olsun herkes olsun. "hey biraderim bir dakikan var mı, al şu broşürü sen de gel!"
Herkes olsun. ama yaptığından bihaber olmasın, bilgilensin, yazdığını kavrasın, belirli bir deneyimi elde etsin.

bahsediyorlardı da işte kulak arkası oluyormuş gözünün önüne gelesiye kadar. buraya yazar olarak kaydolmak adına girilen ilk on giriye(entry)e bakın. özellikle 7. nesilleri baz alın, nelerle kadir bi' işle boşa kürek çekildiği daha mantıklı olarak kavrayacaksınız.

yazık.

taşların yerden alınması
atılması
kafaya sekmesi
sözlüğün kirlenmemesi için yönetime yardım eden kişilerdir. bir nevi fahri trafik polisidirler efenim. an itibariyle 16bin küsür adet gammazcı bulunmaktadır.
görsel
sözlük içerisinde çoğu yazarın aldığı sıfattır. belki de tamamı için geçerlidir tam olarak bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek var, o da daha yazarlığın ne olduğu bilincinde olmayanları sözlüğe alıp sonra da gammaz yapmak nice gaflettir. sonra gelir adam götü kalkmış şekilde istediği entryi kafasına göre gammazlar moderasyon da detayına bakmadan siler! hayırlı olsun. zaten istisnai yapıyordum gammazlığı artık elimi bile sürmem.
(bkz: fifi)
uludağ sözlük moderasyonu'ndan gelen teklifle, üzerinde uludağ sözlük bayrağı ve klavye olan bir masa üzerine ellerini koyup gammazlık yemini ederek göreve başlayan yazarlardır.
ispiyoncunun önde gidenidir. o diilde hacı benim sağ panelde gammazlama şeysi çıkmış entry takip diyo girilerin altında gammazım ben yazıyo. ne ayak hacı anlamadım ben. bütün 4.nesiller mi gammaz oldu yoksa moderasyon beni çok mu sevdi sürekli beni mi takip ediyor. gururlandım vallahi. aslında ben sekmesinde 4. nesil son derece ispiyoncu kişilik yazsalardı 10 numara olurdu.

edit: ben 5.nesilmişim lan. şimdi farkettim. çok ayıp bana tüüüğğ.
(bkz: ispiyonzade)
sözlükte, işyerinizde, arkadaş çevrenizde dahil olmak üzere, her an, her yerde karşılacağınız mahluktur. Bu mahlukların hayatta en mutlu oldukları davranış şeklidir. Çevresinden birilerini sürekli olarak, bir üstüne ispiyonlamak, gammazlamaktır. Kısaca yavşakta denir.
bir kişi veya kişileri sürekli gözetleyip, ispiyonlamaktır.
not:bir insanın kendine yapabileceği en kötü davranıştır. gammaz, gammazcılık.
hiç bir zaman değer verilmeyecek, dostu olmayacak insandır.
ya sayıları çok azdır ya da sözlükle çok az ilgileniyorlardır.
Sözlükte kişilere(ünlü ya da değil) küfür ve hakaret had safhada.

sözlüğün hukuken başının derde girmemesi şans gibi geliyor bana
bir kısmının görevini ciddiyetle yaptığına inanılmayan sözlük sorumlusu. entry gammazlamalarının sebebi formata aykırılıktan çok karşıt düşüncedeki yazarı sinirlendirmektir bana göre.
gammazlar hayatları boyunca mahvolmaya mahkum olacaklardır. ezik, mal gibi bir hayat sergileyeceklerdir.

yaşları 9-10 civarındaki çocukların futbol antrenmanını izlerken hocaları; topu düzgün atmayana ceza gibi şakayla karışık bir şeyler dedi. ve geçen 10 saniye sonra ufak veletin biri;
-hocam bu yanlış yapıyor
diye bağırıyor.

adam daha bu yaşta böyle ibnelikler yapıyorsa, ileri de çokta dayak yer, dalavereci hıyarın teki olur.
birinciliği dahilinde kişiye bi hava, bi kendine güvenmişlik, bi yerlerde kalkma gibi belirtiler gösteren ispiyoncunun diğer adı.
bazıları kafayı yemiş durumdadır, adeta sapık gibi takip ve taciz edip, yanlışınızı bulmaya çalışır, başka bir şey yapamıyor tabi, ancak bu şekilde iletişim kurabiliyor sadece. delirtip sonunda küfrü yemiştir, ve tabi bunu da gammazlamıştır, acil şifalar dilerim.*
bir sürü dolaylı ve doğrudan hakaret içerip sözlüğü yasal yönden zor durumda bırakacak, küfür içeren, forum chat tarzı entry varken başlıkla ilgili ancak hemen fark edilmeyen bakınızlarla kafayı bozmuş kimse. sen önce başlıca görevini yap, sonra bakınızlarla uğraş !
ilginizi çeken, (her anlamda olabilir) bir yazar bulunur, sonra yazdıkları okunmaya başlanır, bazen hoşlanılır bazen kıskanılır yazdıkları, gücünü denemek gibi, dur lan şu yazısını gammazlıyım, bakalım silinecekmi* yahuhohohavv diye gammazlama aparatı açılır, gammazlanır, not falan da eklenir hastalıklı bir sevinçle; hayır anlamıyorum, hiç mi oyuncağınız yok, dersinizi falan yapsanız, öğretmenler eve ödev vermiyor sanırım artık? türk eğitim sistemini tekrardan kınıyorum.
sözlükte ayağı kaydıracak yapıya sahiplerdir. kıskanç şeyler sizi. her bok siliniyor. biri buna el atsın.
meydan sözlükte gördüğüm bir durumdur yazarların level atlama durumu.
adam yazım yanlışı var diye entry gammazlıyor. halbuse yok. ama moderatörler de dil bilgisinden mahrum insanlar olunca silik kutuma düşüyor. sonra canlandırıyorum ben bunu. yaklaşık altı ay sonra moderatör kontrol edip hiç dokunmadığım sadece noktasını virgül yaptığım entry'yi onaylıyor. peki benim entrym neden altı ay boyunca silik kutumda bekledi? kim verecek aga bunun hesabını? *
iş bu entry'i gammazlayan şahsa denir.
gammazlama güzel kardeşim, beni uyar, entrymi düzelteyim. sizin ben gammaz kere....... * *
Uzun yıllar boyunca ki yaklaşık 24 yılımın, 23 yılını bu kelimeye "gambaz" diye duydum. Artık gambaz daha bir doğru geliyor çevrenin etkisi ile yozlaşma yaşanıyor.
söz konusu uludağ sözlük olunca, format bilgisi ya da herhangi bir vasıf gerektirmeyen hede. aha bak şimdi biri gidip bu entryde 'hede var tanım yok' diye gammazlayacak. yapın amk, heeerkesi gammaz yapın. sikin sözlüğü, yazmasın kimse. aha sik dedim, gammazlanır kesin...

(bkz: yapacağınız işi sikeyim)
ispiyoncudur.
sözlükte onun bunun açığını yakalamaya çalışmaktan folloş olmuş yazarlardır.
ayrıca, emniyet müdürlüğünün "komşu kollama programı" adı altında, halkı ispiyonculuğa teşvik etmesi sonucu, üst komşunuzun çöpünüzü bile karıştırmasına neden olan boktur.
kral bir tanedir.
haliyle kralı ve onun buyruklarını korumak ve kollamak için sürüyle kralcı gerekmektedir.
uludağ sözlükte bunu hakkıyla yapan sürüyla kralcı vardır.
bizden değillerdir!