bugün

(bkz: #4627300)
hiç karizması olmayan aktivite. şahsen ben özel mesaj atıyorum düzelt deyu.
toplumsal statünün sözlükteki yansıması olan kişilik. yani özünde çoğu bi halt değil. sözüm meclisten dışarı.
öğreticidir.
sözlükte 859 kişi var olan guruptur fakat ne kadarı çalışır bilinmez.
Söz getirip götüren, arkadan çekiştiren, ara bozucu, fitneci kimse *
Bunlar günlük hayatta çocukken abiyi anneye, okula başlayınca sıra arkadaşını öğretmenine, iş hayatında iş arkadaşını patronuna, evde komşusunu polise, sözlükte yazarları moderatöre gammazlamaya devam ederler.. Gammazlık vazgeçemedikleri bir alışkanlıktır onlar için.. Bir hastalıktır aslında.. Ve birilerinin zaman zaman işine yarasa da zannedildiği gibi faydalı bir tarafı yoktur.. Çünkü gammazlık TDK nın tanımında da olduğu gibi arkadan çekiştirendir. Dedikodudan farkı yoktur yaptığının. Herzaman tespitleri doğru olmayabilir ayrıca gammazlanan iş ve de gammazlanan yeri de hesaba katarsak bazen çok korkunç şeylere sebep olabilir. Gördüğü yanlış eğer gerçekten yanlışsa ve doğru yere söylenmişse, yani yapıcı bir etki doğurmuşsa bu zaten gammazlık olarak nitelenemez..
sözlüğün en cefakâr mesleğini yapanlara verilen ad. sözlüğü adam eden, gerektiğinde sabahlara kadar kısık gözlerle gammaz seçeneklerine bakıp tik atan adamlar/kadınlar bunlar.
dertlerine çare aramaktan mutluluk duyulan... ehh tamam işte yeter bu kadar.

ha bir de bunlar entry okurken zevk alamazlar, aman da "ki ayrı yazılmış mı", "de dahi anlamına mı geliyor", "noktadan önce mi sonra mı boşluk bırakılmış" diye bakmaktan gözleri şaşı olanları bile gördüm.

edit: imla

hatayı da hemen bulabiliyorlar, hızlılar.
(bkz: mission complete)
polisler, çeteler, bürokratlar, kaçakçılar ve seri katiller arasında haber uçuran meslektaşlarına oranla nispeten daha kolay bir meslek yapan kişi.
geneli takıntılı adamdır. entry de yanlış kelime, anlatım bozukluğu vs gördüğü anda çıldırır. manyak yahu bildiğin! işi gücü yok işte...

'hata varsa vardır, beninle ne sorunun var lan yaprah' gibi sığ bir düşünceyle karşılarına çıkanları önemsememek zorundadır garibim.

ayrıca rs ne la yı online görünce haykırmak isterler; gammazlara dikkat et sayın mod! adam formattan bihaber, gammaz olmuş...

çocuğumu keserim düzelmezlerse!
beğenmedikleri yazarın entrylerine daha bir içtenlikle yaklaşan kullanıcı grubu. elini sallasan gammaza çarpmaktadır ayrıca bu sözlükte.
bu aralar çok çalışması gereken insandır. bu kadar türkçe karakterinden mahrum başlığı kim taşıyacak yoksa?
ulu sözlük'te gammaz olunca kendisini bir halt zannedip "otu boku gammazlayan" cinsinin de olduğu düzen koruma yardımcısı.

silik sayfamda rötuş isteği ile 3-5 entry var.

--spoiler--
ağlamaktan ne dediği tam anlaşılamayan açıklamadır.

anlaşıldığı kadarıyla, islam alemi'nin böyle büyük zulüm görmediğini ve ergenekon davası kapsamına moderasyonun da sokulması gerektiğini böylece islam alemi'nin safralarını tamamen temizleyeceğini belirttiği açıklamadır.
--spoiler--

silinme sebebi; entry'de bazı kelimeler yanlış yazılmış

not: ağlamadan, dediği.

ulan öküz evladım cümleye bir bak hele o cümleye "ağlamadan ne dediği tam anlaşılamayan" oluyor mu? birisi ağlıyorken ne dediği anlaşılamıyorsa nasıl dersin? "ağlamaktan ne dediğin anlaşılamıyor" değil mi? senin düzeltme isteğindeki gibi olursa kişi ağlamadığı zamanlarda dediği alaşılmıyor anlamı çıkar.

--spoiler--
çok ilginç bir çocukluk aktivitesidir.

kahveyi bol koymuşsa yapan, fincanın yarısına kadar telve olur, çocuk halinle içersin kahveyi hani doyamazsın arkadaş, ondan sonra dilini çaktırmadan fincanın içine daldırır telveyi dillersin, böyle olta sallar gibi sallar, fincanın içinden telve çekersin ağzının içine. bazen işi abartıp ağzını fincanın içine sokarsın veya fincanı ağzının içine sokarsın dili daha derinlere daldırmak için.

ters kapanmış fincanı açıp, akan telveyi tabaktan yalayan türleri de mevcuttur.

lezzetlidir de meret.
--spoiler--

not; not falan yok, gammazlayan yavrucak bulamamış hatayı not düşmemiş.

bak harbi diyorum beşiktaşımın aşkına 1903 defa okudum bu entry'yi vallahi yanlış yazılan kelime bulamadım... paneller düzenledim "acaba bende bir hata mı var, vardır bir yanlış, koskoca gammaz gammazlamış, koskoca moderatör gözden geçirip silmiş" dedim yok arkadaş. bak noktalama işaretlerinden sonra boşluk da var ciddi diyorum, yanlış yazılan kelimeyi bulana bir koli 2,5 litrelik uludağ gazoz veriyorum ama kargo bedeli alıcıya aittir.

"an itibari ile yazarı" başlığında bir geyik dönüyor; adam geyiğin farkında değil diğer yazıları okumamış ki? okumuyor adam gammazlıyor.

--spoiler--
man itibari ile sokaktan geçen kamyonları sayıp an be an bilgileri verecektir.
--spoiler--

not; "man"/"an"

illa cümle başına "geyik/taşak entrydir" notu mu düşmemiz lazım lan? "man"/"an" imiş harbi mi? bu entrynin üzerindeki "at itibari ile" yazanı da "at"/"an" diye gammazladın mı acaba merak adiyorum?

ulan hadi bunları gammazlayan yavrucak -bak aslında içimden hakaret ediyorum ha- bilmiyor, ey moderasyon arkadaş gammazlayan gammazlamış sen de bir okusana? bu nasıl mekanizmadır? ben niye okuyorum ki o zaman arkadaş? uzun uzun okuyup sonra da hata görürsem neden en ince ayrıntısına kadar yazıyorum gammazlama sebebimi? gerek yok anasını satayım nasıl olsa dikkat etmiyorsunuz... "entry'de bazı kelimeler yanlış yazılmış" notunu düş göner anasını satayım.

ben de gammazlıyorum hata görürsem ama arkadaş benim gammazladıklarımı da bir oku!? anasını satayım gammaz'ın gammazladığı entry'yi madem okumuyorsunuz, gammaz'ın yetkilerini arttırın, kafasına göre silsin o zaman! hani boşa mesaiye sevk etmesin sizi o entryler ondan diyorum.
büyük bir kısmının imla ve yazım kurallarından haberi yok. kanka ayağına gammaz oluyor çoğu zaten, biraz zaman geçirmiş herkes bilir.

bir gün silik kutuma bir entry düştü. silinme sebebine baktım. şey ler ayrı yazılır. baktım bütün şeylere hepsi ayrı. zaten her şey ayrı yazılır. sonra fark ettim, dank etti, beyefendi ya da hanımefendi şey ler olarak yazmamı bekliyormuş.

-abi bak, şey ler ayrı yazılır. şey dersin, boşluk bırakırsın, ler yazarsın. şey ler yazacaksın. şeyler değil.
+ben ilkokuldan mezun olalı türkçe bayağı bir değişmiş.
moderator'un günahına ortak olan.
sözlükteki hakları çaylak kullanıcıdan daha az olan yazar gürühüdur.
olmak isteyip de bir türlü olamadığım hede. daha doğrusu yapmadılar beni hiç. böhü.
bir çok gammazın, ispiyonladığı entryin akıbetini görememesinden dolayı gammazlamaya çok ciddi anlamda dikkat ve özen göstermediğini düşünüyorum. halbuki kim ne kadar başarılı gammazlama yapmış belli olsa, en azından ispiyonlanan entryi hakkında gammaza geri bildirim verilse daha işlevli bir hale gelecektir.
ispiyonladığı şeyin akıbetini görmesi gereken kamu görevlisidir.
sözlükte az çalışan kişilerdir. sadece türkçe karakter taşıma için gönderdiğim 15 gammazlama ile haftanın gammaazlarında 45. olabiliyorsam günde binlerce entry girilen şu sözlükte daha da aktif olması gereken yetkililerdir.*
yazarların "ispiyoncu, ispikçi" gibi ilkokul sıralarında olduğum günleri hatırlatan çocukça şeylerle yaftaladıkları sözlük formatının koruyucuları.
noktalama hatasindan anlamayanlari mevcuttur.
entry takip uygulaması ile çaylak entrylerini okuyabilen yazarlardır.
okuma yazma biliyorlar mı merak ediyorum.

boşa ile başka kelimesini karıştırıp benim boşa yazdığım kelimeyi rötüş isteği yollayıp notta da ''başa değil başka olacak o '' yazması beni derin düşüncelere itti.

lan ''boşa hayaller peşinde koşan kız'' yazmışım. sen o ''boş'' u nasıl ''baş'' olarak okudun ve ''başa değil başka olacak'' diye düşündün yemin ederim yuh ya.

koptum burada. *

edit: evet gammazlayan arkadaş eksiledi. lan bak bunu okuyorsan bırak peşimi 1000 harflik entry'mi entry de yanlış yazılmış kelimeler var diye gammazlamışsın bir bok yok.

istatistik mi yapıyorsun nedir? *
ilginç.

bi insan niye gammaz olur anlamıyorum, çalıştıktan sonra yol hastane maaş sigorta falan gibi bi geri dönüş de almıyolar. ayrıca hiç zevkli bi iş değil, zamanında ben de gammazlık yaptım oradan biliyorum. sözlüklerle ilk tanışmaya başladıgım donemlerdi, boyle bir heves, kavgalarda "sozluk yazarıyım olm ben sıs" artistiği, sonra "sozluk ne koduuuum" cevapları, uçan tekmeler, balyoz gibi inen sollar falan.. ne ekstrem bi donemmiş yav. neyse ne diyoduk ?

evet, gammazlık..

bu işte ne moderatörlüğün verdigi karizma, ne de sıradan yazarlıgın verdiği sorumsuz dayanılmaz hafiflik vardır. yazarlar rahat rahat takılıyor, sense orada çalışıyosun ama niye ? "sözlük daha güzel bi yer olsun diye.." haha. sana ne olm sözlük güzel olunca komisyon mu alıcan nedir, zall seni ortak mı yaptı ? kanımca "la mod olamadık bari gammaz falan olalım.." tatmini var işin içinde. halbuki modlar mis gibi borusunu öttürürken sen bi köşede ezik ezik rötuş istekleri yolluyosun, a yerine s yazdı diye 4359 karakterlik entriyi ispitliyosun, küfür yiyosun.. hayır sana da yazık, tanıdıgım tüm gammazlar manyak oldu çıktı, böyle bi her şeyi düzeltme arzusu, mükemmelliyetçilik, "o öyle değil tımam mıaa"clık, sonra ortamlardan tekme tokat gönderilmeler.. iyi değil yani, tavsiye etmiyorum, yoksa ben de biliyorum "nasıl" sözcüğünün sonunda l harfi oldugunu..
nickaltlarında her türlü geyiği yapıp, başkalarınınkine karışan ve hala kimin ne şekilde kontrol ettiği bilinmeyen mevkii.