bugün

''futbolcu futbolunu iyi oynuyorsa tamamdır, ahlaklı ve iyi insan olmak zorunda değildir.'' dedirten soru.

özel hayatında istediği piçliği yapsın ulan bana ne! sahada futboluna bakarım ben, iyi aile babası olmuş kime ne?
Bence değildir.
benceeee evet. ha ne dersiniz? ha? ha? söyleyin.
"Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim."diyen Atatürk ne güzel söylemiş.
illa piçlik yapacaksa annesine sorması gerekendir.

bir piç kolay yapılmıyor.
Futbolcu diye değil de genel olarak insan ve de birey olduğu icin ahlakli olmasi gerekir. Simdi cok genel bir kavrammis ve de öznel değilmiş gibi konusuyoruz ama öyle değil o. Ahlak çok çok öznel bir kavram değer verdiğiniz kavramlara göre de nitelendirebileceginiz bir şey. Illaki kanunla koyulmuş uyulmazsa canina okunacak bir zorunluluk yok tabii isterse çok leş bir insan olabilir isterse ahlak örneği de olabilir.

Bu nasil başlık yea, öğretmenler olsun ahlakli doktorlar olsun ahlaklı futbolcu da ne olursa olsun ne kafa yoruyoruz te allam.
insan olarak olmak zorundadır. sahada da genel ahlaka uyulmak zorundadır. ama futbolun kendi kuralları, kendi içinde bir ahlaklılığı vardır. bu kurallar dahilinde, bu kurallar ihlale uğramadan, kazanmak için; maksimum isteklilik, hesaplama, aldatmalar ve faaliyet de şarttır.
ahlaklı olmayı özel hayatında yaptığı eylemler olarak anlayan zihniyet başlığı. ahlaklı olmasından kasıt; saha içindeki davranışlarıdır. örneğin korner kararı veren hakeme "hayır benden çıktı" diyen ahlaklıdır.

bu arada saha dışındaki hareketleriyle de kulübe bağlıdır oyuncu. taşkınlık yaptığında kadrodan bile atılır. sporcu kendine her anlamda dikkat etmelidir.
insan ahlaklı olmak zorunda mıdır ? (başlığı açan arkadaşımızı tenzih ederek bu fikriyata ait düşüncelerimi aktarıyorum.)

orda ahlaklı olma. burda olma. şurda da olma. ee nerde olcak bu iş ?

mezarda. (hoşgeldiniz kabristana)

zaten futbol, kutsal, (!) yüce bir kavram, (!) hayattan da önemli. (!) her şey den önemli futbol bu zira asla ihmale gelmez. (!)

sen muhabbetini yaparsın öte yanda futbolcular malı götürsün varsın.
"Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim." sözü ile kolaylıkla cevaplayabildiğimiz soru.