bugün

dün akşam dünya kupası dahilinde oynanan almanya brezilya maçından sonra çevrilen geyiklerin düşündürdüğü birlikteliktir futbol ve cinsiyetçiliğin yıllardır devam eden ilişkisi.
bu ülke sınırları içerisinde yaşadığım için gözlemlerim türk futbolseverler üzerinden yapılacaktır. bilenler bilir bu ülkede taraftar zamanında şunu http://store.donanimhaber...19AE3B1E321CE7077325B.jpg yapıyordu hatta hala yapıyor: http://twicsy.com/i/SMQood

bu olay ne yazık ki , kadınlı erkekli gruplar halinde konuşulduğunda, kadınların dahi eğlenceli bir espri gibi algıladığı bir olay. yani bir futbol takımı bir diğerini kendi stadında ilk defa yendiğinde bu olayı 'bekaret bozma' (ki bu kelimeler de sorunlu bir kullanım aslında) ile ilişkilendirmeyi oldukça normal hatta zekice bir gönderme gibi algılıyoruz.
malesef toplumun hemen her tabakasında futbolu cinsellikle, atılan golleri 'posta'yla , kaleyi de vajinayla bağdaştırma durumu var. işin en kötüsü 'yenilen takım =kadın' oluyor. yani kadın cinselliğine bakışımızın aşağılayıcı, küçümseyici olması öyle bir kabullenilmiş ki 'kızım sakın ha verme kimseye evlenmeden, değerin düşer' öyle benimsenmiş ki yenilgi kadınlıkla özdeşleştirilmiş. bu iğrenç bakış açımızın ve günlük hayatımızda ya da izlediğimiz sporda dahi her şeyi cinsellikle bağdaştırma çabamızın altında belki de cinselliğimizi rahat rahat yaşayamayıp , kafamızda sürekli cinsel arzular dolaşıyor olmasındandır. belki de kadınları cinselliğe karşı bu kadar önyargılı yetiştirip, seviştiklerinde suçlu hatat yenilmiş hissettirmesek bu toplumda cinsellik bu kadar tabulaşmış olmayacak ve herkes rahat rahat sevişebilince futbol maçlarından sonra böyle espriler yapmayacağız.

içinde bulunduğumuz online platform dahilinde bile dün gece 'brezilya öyle 1 -7 ki yarrağı' gibisinden bir başlık açıldı. içinde bulunduğum bu oluşumdan utanmama sebep olan bir başka başlık. 3 yıldır artık alışmışımdır sanıyodum her akşam bekaret başlığı açılıp sevişen kadınların yerin diibne geçirildiği bir sözlükte hatta bir ülkedeyim ne de olsa bağışıklık kazanmışımdır diye düşünüyor insan, ama olmamış benimseyemedim bir türlü şu yaptığınız geyikleri arkadaşlar, bir türlü anlamlandıramadım.
bazen düşünüyorum, hani acaba biz mi abartıyoruz, gerçekten cinsellik üzerine üç beş geyikle maç yorumlanmasını diye ama bu cinsellik hep tek bir tarafa yükleniyor.

dünden beri sosyal medyada sürekli bir 'tecavüz' esprisi dönüyor, klişe, sıkıcı, yaratıcılıktan fersah fersah bu kalıpları hala komik bulabiliyor musunuz demiycem, kadını bu kadar aşağılayan, tecavüzü bu kadar kolay ve komik bulan, hala 'brezilya zevk almaya bak' diyen insanları görmeyi cidden mideniz kaldırıyor mu diye sorucam. çünkü gerçekten komik değil, rezil rüsva, toplumun halini bir kez daha vurgulayan içler acısı , vahşet bir durum.
kadınlı erkekli herkes tweet atıyor brezilyaya tecavüz diye, kadınsın sen xx kromozomun var hani, o senin de cinselliğin hani, sen cinselliğini bu kadar yenilgi, bu kadar kötü bir şey mi sayıyorsun? bir gün seviştiğin bir kişi olur ve sonra ayrılırsan 'ama o beni kullandı ühühühü' diye ağlayacak zihniyetlerdensin belli, ama en azından tecavüze uğramış hemcinslerini düşün; her seferinde her yenilgiye tecavüz dendiğinde mağduriyetlerini bir düşün.

bende de bir tuhaflık var, game of thrones izlediğinde favori karakteri sıçtımın 'khaaaal drogoooo 'su olan kadınların yaşadığı bir ülkede ne bekliyorum ki? adam 13 yaşında kıza nasılsa karım diye tecavüz ediyor 'ama o kurgu yhaa sonuçta' sıçtımın zihin özürlüsü sence tecavüz nasıl meşrulaşıyor, sence ülkede 10 yaşında kız çocuklarına tecavüz edenler neden ediyor? devlet kadınları tecavüzcüsüyle evlendirmeye çalışıyor, tecavüz sonrası doğan çocuğa dahi bakılmalı diyor, bangır bangır nasıl protesto edeceğimizi şaşırdık, sen bunlarla mücadele edeceğin yerde izlediğin dizideki en ilkel kavmin en barbar tecavüzcüsüne, sübyancısına aşık olup hayran hayran bakıyosun. tamam jason mamoa yakışıklı adam, tamam kaslı üçgen filan ama her üçgen vücutlu yakışıklı herifin sana tecavüz etme hakkı var o zaman? 'amaa sonra romantik oldular hem khalesi onu sevdi ki..'bak hala meşrulaştırma çabası, sıçtımın stockholm sendromlu danerysi khal drogoyu seviyomuş gerizekalı , oldu o zaman biz kalkalım.

neyse konu dağılıp diziye kaydı fark ettim, ama bu espriler var ya müstehak size, yapın esprilerinizi. ben de türkiyeden gitmek isteme sebepleri listeme 13,3 x 10*25. madde olarak ekleyeyim şu durumu. sayenizde isviçrede sokak köpeği olmak mı tr 'de kadın olmak mı diye sorsalar, durup saatlerce düşünüp karar veremeyecek hale geldim.