bugün

ciddi anlamda hoş bir harekettir. hatta jesttir.

paris'ten gelen 18 kişilik poil o brass band adlı sokak müziği grubu, istiklal caddesi'nde çalarken ezan okunuyor. o sırada ise grup bu durumun farkına varıyor ve müziğe ara veriyor.

gerçekten takdire şayan bir hareket bu. içimizdeki saygısızlara örnek olabilecek nitelikte hatta. örneğin, geçenlerde ezan ve sala'dan "vızıltı" olarak bahsediyordu itin biri. umarım şu hassasiyeti görür, görür de insanlığından utanır.

https://www.facebook.com/...eos/640187929799186/?t=57
Saygıdır. Fransa, sömürge kökenli nüfusundan dolayı ciddi bir müslüman sayısına sahiptir. Bu neden bazen duyarlı olanları böyle saygı gçsterebiliyor.
Olaya Fransız kalmamışlardır.
tembihlidirler.
saygı değil tembih. kanıtı da kanlı canlı bir geçmiş olay.
2006'da bodrum'da jethro tull konserine gitmiştik. grubun solisti ian anderson sürekli saatine bakıyor.
çok da tatlı bir adam. asla bitse de gitsek havasında değil. ama endişeyle saate bakıyor devamlı.
en sonunda açıklama gereği duydu. "belediye başkanı (akpli) bana ezan okunurken konseri kesmemi söyledi. ezanı kaçırmamak için saate bakıyorum. kusura bakmayın."
sonra ezan okundu konser kesildi. konser dinlemeye gelmiş binlerce kişi ve dünyanın en ünlü gruplarından biri kendilerini ilgilendirmeyen namaz çağrısı için 10'dakika boş boş oturup bekledi.
inanca saygı bekleyenlerin başka insanların vaktini çalması. bir sonraki adım da ışid işte.

edit: ian anderson'ı ezan konusunda uyaran kişi konusunda yanılmışım. geçmiş zaman. binlerce kişinin izleyip kayıt yaptığı bir konser. uyarıyı yapan şahsın kimliğini şu an hatırlamasam da ezanla ilgili bu anekdot doğrulanabilir. hatta birisi kimliği eklerse çok süper olur.
başlarına bir şey gelmesinden endişe ettiklerindendir. Zira fransızlar korkak olur.
Olması gereken saygılı harekettir. Medeniyet başkalarının inançlarına, fikirlerine saygı duymayı gerektirir. Bu medeni davranışlarından ötürü müzik grubunu kutluyorum.

Bunun yanı sıra sadece onlar değil, biz müslümanlarda onların değerlerine saygı gösteriyoruz. Kilise gezmesine gidince başımızdaki bereyi çıkartıyoruz, yüksek sesle konuşmuyoruz, girilmez dedikleri alana girmiyoruz.

Bu ahlaktır, saygıdır medeniyettir. Allah resulü (sav) yahudi cenazesi geçerken ayağa kalkardı hatırlatırım.
her dinden her kesimden insana saygı duyan kişi hateketidir. hasret kaldık böyle anlayışlı insanlara.
tahammül seviyesi cidden yerlere kadar düşmüş insanımızı gösteren olaydır. yahu adamlar tatlı bir hareket yapmışlar, zorla yapmadıkları da gayet belli. buna rağmen bu durum üzerinden saçma sapan konulardan duyar kasan, siyasi muhabbet yapan var. samimi söylüyorum manyak olursun kanka.
Şov yapmistir.ilk kez duyuyorum isimlerini.
Ne kutsala, ne ana - babaya, insana, hayvana, doğaya saygısı olmayan bir toplumu şaşırtan saygı.
Normal olan bu değil mi zaten, neden şaşırdık?
inanilmaz buyuk bir ulke oldugumuzu gosterir.

istiklal'de sokakta konser veren fransizlara muzigi durdurtmak kolay is degil.
yobaz ipneler, parise dönün istiklal caddesini gerici emellerinize alet etmeyin.
farklı inançlara saygı, medeniyet ve nezaketin bir unsurudur.
fakat sabah akşam gayrimüslümlere, hristiyanlara hakaret eden yobazların bunu takdir etmesi de ne yaman çelişki..
fransız grubunun türkiye'de uzun zamandır yaşamadığını gösteren detay. bugün hristiyan ülkelere gitsek oradaki çan sesi başta bize de garip geleceği için susarız ama bir yerden sonra tanrıya da isa'ya da musa'ya da sövmeye başlarız.

5-6 sene türkiye'de yaşasalar ezana sövmeye başlarlar.
"Lâik ülkede" neden ezan sesi yankılanıyor diyen hasta ruhlu insanları bile utandiramamis fransızların saygılı hareketidir.

Aynı laik ülkede kilisede çan caliyor. Yurt dışında da ayni ezan sesi ayni çan caliyor. Önce lâiklik, medeniyet, saygi ne demek iyice kavrayın. Tabi derdiniz müslümanlıkla değilse.
Kilise çanı ezana nazaran söz içermeyen ve haftada bir çalan bir nane, ezan ise ne benim dilimde ki bişey anlayayım ne de zaten anlaşılır, kalitesiz hoparlörden konserede laf yaparım ezanada.
Barış gelini diye yola çıkan tecavüze uğrayıp, öldürülüyor. Burası Türkiye yiyorsa ara vermesinler.