bugün

(bkz: darısı başımıza)
bildiğim kadarıyla fransa'da çarşaf değil, peçe yasaklanmıştır. üstelik yasak henüz senato'dan geçmediği için kesinleşmemiştir. kesinleşmesi muhtemeldir.

ama bundan daha önemlisi, sosyalistlerin bu yasağa şiddetle karşı gelmesi ve oylamaya katılmamalarıdır. yasak kararını sağ partiler almışlardır. sosyalist görüş; yasağın sadece mahkemelerde ve buna ilişkin güvenlik gerekçesi gösterilebilecek yerlerde olması, ama sokağa karışılamayacağıydı. bu görüşü sağ partilere benimsetemedikleri için parlamentodaki oylamaya katılmamışlardır.

sonuç: segolene royal'den öğreneceğimiz çok şey vardır!
(bkz: maldanadam dan açıklama bekliyoruz)
benim de bildiğim kadarıyla çarşaf değil peçe ve burka yasaklanmıştır.
gericiliktir. ne yani, fransa yaptı diye şakşakçılık mı yapalım eğilelim bükülelim mi? sahi lan fransa kim bu işler neden onlardan soruluyor az biraz bağımsız olun kendi kendinize karar alabilin yok efenim batılılar şöyle amerikalılar böyle hay sizi düdüklesin kızıl derililer emi. hadi hadi daha çok bağnazsınız biraz kendinizi özgürleştirinde öyle yazın.
çıplak gezmek serbest mi ki diye sormak lazım. bu fransa da hep özgürlükleri kısıtlıyo canım.
antidemokratik bir ortaçağ hareketidir insanların giyimlerine karışmak.

bununla ilgili yasal eylem başlatmaksa kültür düşmanlığıdır resmen.
bu devirde hala 2 metrelik kumaşın peşinde koşuşturuyor gelişmiş dediğimiz, kompleksli ruhlarımıza meze yaptığımız devletler, inanmak zor.
Özgürlükler ülkesiydin hani, ne oldu?
yasaklarla varabilecekleri yeri görmek isterim.
araplara ve arap kökenlilere yapılan baskıdan sonra fransada 2. devrim yolda gibi gözüküyor. çarşaf destekçisi değilim hatta güzel gözükmediğini de kabul ediyorum ancak insanlara baskı yaparak bir yere gelemezsin birisinin mini etek giyme hakkı varsa öbürünün çarşaf giyme hakkı var. batılılar bize hoşgörü hoşgörü diye konuşacaklarına önce kendilerini düzeltseler.
bu durumdan hoşlanmayan olabilir. fakat herkesin kendi seçimi. başkasının özgürlüğüne taciz etmeden yaşanılan özgürlüğe saygı duyulmalıdır. *
kültürleri ile övünen sözde müthiş ırk fransızların. burası özgür ülke deyip yasaklar getirmesidir. terör örgütü üyelerini yakalamayıp her tür yayını yapmasına izin vermeye özgürlük diyen bu densizler, bu şekilde bir kararla özgürlüklere yasak koyuyorlar.

(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
(bkz: Qu est-ce que ce régime choucroute)
peçeyi çarşaf zanneden güzel insan...
madem bi bok bilmiyon bari git yat zıbar.
değil peçeyi, fransada kadınların etek giymesini bile yasaklasalar senin o kafan medeniyete, insanlığa bir santim bile yaklaşmayacak..
hem fransa madem doğru yapıyor, fransız üniversitelerinde türban serberst, bizim üniversitelerde de serbest olsun mu? var mısın?
Çarşaf deyince korkmak da neyin nesi? bir bayanı kapanmaya zorlayamayacağımız gibi, açılmaya da zorlayamayız.
Çarşafın yasaklanmasını doğru bulan arkadaşlara sormak istiyorum, sizi zorla çarşafa sokmak isteseler mutlu olur musunuz? uygular mısınız?
inançlar farklı olabilir, özgürlük algısı da.
Ama en azından biraz empati...