bugün

hırslarının insanı nasıl kör ettiğini iyi bilenlerin oluşturduğu bir dolandırıcılık oyunu. 'biz de kontör istiyoruz'un farklı versiyonu.

hayatı biraz olsun anlıyorum diyebilmek için kolay para kazanma hayallerini unutun arkadaşlar.
brokerinizi iyi seçmeniz gereken para piyasası.
piyasa trendi iyi olan hisse senetleri, bono ve tahvillere yatırım yapmaktan çok zaman daha karlıdır. fakat gözünüzü para hırsı bürümesin dikkat ediniz, getirisi ile paralel olarak riski de borsadan çok daha yüksek. iyi arbitraj gelirleri elde etmek için paranızı sık sık çekip yeniden yatırın. sık aralıklarla çekmeniz sık komisyon gelirleri elde etmenizi sağlayacaktır.
günlük işlem hacminin 3 trilyon $ olduğu platform. insanın doğasında olan kısa yoldan, yatarak voliyi vurma güdüsü insanın ağzını sulandırsada - ufak yatırımcıysanız eğer - uzak durulmalıdır. işin içine birde kalıraç giriyor. mesela 1/100 kaldıraç oranı geriye doğru ufak bir ivmelenmeyle bile tüm paranızı duman edebilir. bu durumun tersi de mevcuttur tabi; ufak bir artışla paranızı ikiye de katlayabilirsiniz. çok parası olup da farklı deneyim peşinde koşanlar tadına bakabilirler.
güzel bir eğitim alınırsa kazanç sağlayabileceğiniz sistem.
hani eskiden "bul karayı al parayı"cılar vardı ya, onları herkes bilirdi ne yaparlar ne ederler uzak dururlardı, onların avları ilk defa karşılaştıkları ve kendi yaptıkları şeyden haberi olmayan kişilerin sözde uyanıklıklarını kendilerine karşı kullanmalarıydı, forex ize internet yoluyla, evinde oturan zenginlik hayyaleri kuran kişilere bile ulaşıp onların o hayallerini sömürebiliyor, kanmayın, kandırmayın

ama bazen onlarda saçmalayabiliyorlar, çarşafa dolanabiliyorlar
aşşağıdaki linkte serkan can uyduruk isimli şahıs, masrafları ile maaşını karıştırmış olsa gerektir, zira aksi durumda o kadar sevecen sırıtıyor olamazdı.

görsel

edi;eksileyen kişi sanırım serkan can, yakaladım seni serkan.
para kazanmanın en hızlı ve kolay yoludur.
üye olunup paranızı arttırın.
dünyanın en büyük para piyasasıdır.

çoğu türk insanın çok para kazanma dürtüsünü dizginleştirdiği yerdir. gerçi çoğu kişinin yapmış olduğu hatayı yapmadan önce olayı iyice araştrımak gerekir.

çünkü bu tarz şeyler bir hobi değildir.
Birebir kazandığınız parayla yatırım yapmaktır.

biz insanların yapmış olduğu en büyük hata nedir diye sorarsanız bu işleri kulaktan dolma bilgilerle girmektir.

-hakanı duymadın mı olum 10.000 dolarla girmiş, 2 hafta sonra 70.000 dolar olmuş. ne yapmış peki karıyı değiştirmiş hemen.
-hadi ya. biz de mi girsek.

ikinci büyük hata ise gerçi buna hata demek yanlış olur talihsizlik diyelim. kazanmaktır.

-lan hakan gibi olmasa da ben de kazandım bir şeyler galiba. dur biraz daha para koyayım.

daha sonra büyük kayıplar verilir.

-olum yükselicek. bak görürsün orda destek yaptı.

sonra başa dönülür. işin aslı öğrenilmeye başlanır.
riskli ötesi bir sistemdir. büyük çabaların ürünü kazançlarınız 10 dakikada eriyip gidebilir.daha geçenlerde spk başkanı vedat akgiray forex in riskleri konusunda yatrımcıları uyardı. o internetteki reklamlarda " 5 dakikada 10 milyar kazandım, anamı bi siktiler 10 dakkada 50 milyarım oldu" diyenlere de inanmayın. bir de o reklamlardaki adamların altlarında yazan meslek bilgileri daha komik. bakkal, manav.. ha siktir manav ne anlar forex den. özellikle seçmişler ki bu meslekleri sıradan insanlar gelip paraları yatırıp 3 kuruşlarını da kaybetsinler.
(bkz: teletrade/#13580112)
çok yüksek kaldıraç oranlarına sahip, yatırım piyasalarındaki en riskli yatırım şeklidir. günlük işlem hacminin bu kadar yüksek olması kaldıraç oranının yüksekliğiyle ilintilidir.
uluslararası döviz piyasası..çarpraz kurlardan dövizlerin alınıp satılması..kimlerine göre oyun, kimilerine göre kazanç kapısı..

artık spk denetimine tabi olan ve zamanla türkiyede de çok yatırımcı bulacak olan piyasa..
eğitimsiz yapılırsa kumardır. iyi bir eğitimle kazanç kapısı olabilir.
(bkz: beyaz yaka finansal eğitim)
eğitim alındığı takdirde kazançlı bir piyasa.
Düzenli olarak para kazanabilmek için forex piyasasında çeşitli kurallara uymak gerekir. Bunlar aşağı yukarı her yatırım uzmanının vereceği tavsiyeler. ben bir iki tane düşük sermayeli, profesyonel olmayan yatırımcılar için ek yaptım.

işte o Altın kurallar:

1 - duygularını evde bırak.

2 - Asla aracı kurumun önerdiği en yüksek kaldıraç oranında işlem yapma. hiç bir banka 10:1 den yüksek kaldıraç kullanmaz, bir bildikleri olsa gerek

3 - önüne gelen bütün pariteleri kısaca inceleyip işlem yapmaya dalma. birbirinden bağımsız hareket eden iki ya da üç pariteye odaklan. onların tarihçelerini öğren. bir süre sonra her işlem fikri aklına geldiğinde bir de günlük tabloya, saatlik tabloya bakayım demek zorunda kalmazsın

4 - günlük işlem yapacaksan mutlaka RSI, Stochastic, ve MACD indikatörlerini öğren.

5 - Asla tek indikatöre bakarak işlem yapma

6 - Anlık finans haberleri geçen bir siteye üye ol. ertesi gün beklenen açıklamaları, halka duyurulacak verileri (enflasyon, işsizlik, merkez bankası açıklamaları vs. ) takip et. ABD, EURO Japonya ve Çin de gerçekleşecek önemli finansal olaylar daima takibinde olsun.

7- Gün sonunda ivmeli yükselen, ya ivmeli düşen piyasaya seans sonunda açık işlem girme. eğer günlük işlemler yapacaksan Japonya, EURO bölgesi ve ABD doğu kıyısı piyasalarının açılış saatlerinde takip etmeye çalış, piyasaların ilk tepkisini gördükten, yeni direnç ve destek seviyeleri oluştuktan sonra günlük işlemler ile para kazanmaya başla. kaldıraçlı işlem yaparken kuvvetle kırılan direnç ve destekler çok ama çok tehlikelidir.

8 - Mutlaka stop loss noktası belirle.
demo hesapta milyoner olunurken, gerçek hayatta kaldıraçla batırandır.
döviz borsasıdır. girmeden önce çok iyi analiz etmek gerekir döviz hareketlerini. çapraz işlemlere dikkat edilmesi gerekir. olayı iyice kavramadan aracı kurumlara çok güvenilmemelidir.
3 yıldır içinde bulunduğum sikindirik oluşum. Hastalık gibi bişey...
3 yılda edindiğim bilgi ve tecrübe ile bir sistem ve işlem mantığı oluşturabildim nihayet. Burdan yola çıkarak 16 haftalık test süresinin dip notları şöyle;
Haftalık %113 karlılığa kadar çıktı.
En kötü 2 haftası - %20 ve -%1
%20 karlılığa razı olunması durumunda istikrar 13/16 hafta.

Şimdi sevgili sözlük, %20 kar ile 1 yıl devam edilebilmesi durumunda 1 yıl sonra hesaptaki para, başlangıç sermayesinin 13104 katı. Yani 2000 dolar sermaye ile başladık diyelim, 26 milyon küsür dolar yapıyor.

%20'den fazlasını yapabilmeme rağmen %20'ye razıyım. %20 ile 26 milyon dolar kazanabilmeme rağmen 200 bin dolara razıyım. Bakalım ne olacak...
bilmeyenlerin üçkağıtçılık yeaa diye nitelendirdiği türev aracı. dünya ekonomisi bununla ayakta. en büyük işlem hacmi de forexdedir.
sadece türkiye de dalavere işleri vardır. spk daha lisans verecek de falan filan.
türkiye de uğraşılmaz bu yatırım aracı ile. aracı kurum sizi ayakta siker çünkü.
ülkemizde kolay yoldan voleyi vurma hevesindeki insanları dolandırmak amacıyla kullanılan bir ekonomik oyun alanı.
Milletimizin anlaması gereken bir şey de Ciddi bir çaba olmadıkça hiçbir işte iyi kazanç sağlanamayacağıdır. Forex'den kazanmak için verilecek emek kendi işine, kendi okuluna verildiğinde daha fazla kazandırır.
3 yılımı sikip atan hayal kurma piyasası. 3 yılda kaybettiklerime bakıyorum da... Yüksek lisans yapmak en büyük hayalimdi. Buradan parayı vurayım, yurt dışında yaparım diyerekten hâlâ lisans mezunu olarak beklemedeyim. Kpss'ye çalışmadım, memur olamadım ki zaten forexin hayalleriyle "memurluk ne la? Mal mıyım, ne memur olacam" diye artist artist gezdim ortalıkta. 3 yılda kendime hiç bir şey katmadım. Dökülen saçlarım, bozulan psikolojim, hayal kırıklıklarım... yaş oldu 28. Benimle beraber mezun olanlar aldı yürüdü. Ya bir şirkette yükseldi ya memur oldu ya da araştırma görevlisi. Ben? Hiç bir vasfı olmayan üniversite mezunu. Üstelik özgüven de bitti bu lanet şey yüzünden. icat edenin Allah belasını versin.

Şimdi burayı okuyan arkadaş, muhtemelen bu piyasanın içindesin veya girmek üzeresin. Bu yazıyı iyi oku. Hayatın elden gitmeden o meta trader 4'ü bilgisayarından, forex'i de aklından sil! "Yok yeaaa, bu salak kazanamamış, ben her türlü vururum voleyi. 6 aya dolar milyarderiyim" felan diyorsan, 6 ay sonra bi daha gel buraya. Bi daha oku bu yazıyı. olan 6 ayına olsun. 3 yılını sikme!!

Muhtemelen maddi açıdan kar-zarar durumunu da merak ediyorsun. Onu da söyleyeyim. Kârdayım. ama 3 yıla vurduğun zaman kârımı, hem oran hem de miktar olarak, Bangladeş'te bir kiremit fabrikasında çalışsam daha çok kazanmış olurdum.

Çıkar aklından! Unut! sonra çok pişman olursun...

Not: ben bu işin eğitimini aldım. Zaten ekonomistim, finans uzmanıyım, bu iş benim işim felan diyorsan sana hâlâ diyorum ki siktir git! Zira ekonomi konusunda hepinizle kapışırım.

not2: O değil de, google'a "işsizim umutsuzum" yazdım. ilk sonuç forex reklamı oldu. Vay amk arkadaş!
-Farklı ülkelerin paralarını birbiriyle değiştirdiği hafta içi her gün 24 saat açık olan en hızlı gelişen piyasadır.
-Sadece döviz üzerine kurulu değildir, tarım, petrol vs de vardır.
-Katılımcılar; ticari bankalar, merkez bankası, yönetim firmaları, sigorta şirketleri,
-Büyük şirket, fonlar ve yatırımcılar.
-Sisteme önceden verilen teminat bedeli kadar zarara uğratır.

Bütün kolaylıklarına rağmen o kadar da basit olmayan piyasa.
O yüzden para kazanmanın hızlı ve kolay yoludur denilemez.
Kısacası risk budur sistemidir.
Saadet zinciri. (bkz: titan)
parayi isleten danismana trader(mesela ben) , parayi yatiran insana da broker denir.