bugün

lisede öğrendiğim fizik formülleri hayatım boyunca asla bir işime yaramayacak olsa da ne yaparsın mecburuz işte.
bildiğim tek formul e=mc2 buda ne işe yararsa artık.
sınıfı geçmek için f eşittir ma yeterlidir. ben öyle geçtim hep.
ezberi zor, pratikle akılda kalacak olan formüllerdir. günlük hayatta hiçbir şekilde karşıma çıkmasa da okul dönemimde yakamı bırakmayanlardır.
De broglie dalga boyu;
lambda=h/mv
En sevdiğim konunun en sevdiğim formülüydü. Modern fizik dışında da nefret ederdim fizik dersinden.
(bkz: alayınızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum)
bari burda yapmayın amk.
Modern fizik kendi arasinda klasik fizik ise kendi arasinda bir kaç formülle bağdaştirilmiş formüller vardir. Bu mantikla öğrenilmesi daha kolay oluyor.
10 cm yukarından bırakılan bir misketin düştüğü yere ne kadar kuvvet uygulayacağını bize anlatan formüller ve türevleridir.
tabi ki gerçek hayatta yere çarpan misketin formülüne kimse para vermez, çünkü para etmez. fizikçiler bu yüzden işsiz, bilirim.
(bkz: hocam ezberlicez mi) ayrıca ezberlemenin en güzel yollarından birisi çağrıştırmaktır. hep bir şeyleri uydurarak ezberlemiştim.
o+ =90-60-90.
Bikaç tane ezberlenmesi gereken formüllerdir, ortamlarda fizikçiyim dersin kim bilcek.
boşuna uğraşmayın yarın hepimize girecek.
1/2pv^2 + pgs + p=

bir de şu hc/lambda vardır hiç unutmam...
Basınç=enerji/hacim

Akışkanın kinetik enerjisi 1/2pv^2
Akışkanın potansiyel enerjisi pgh

Diye uzatabiliriz mekanik elektrik formulleri hepsi birbiriyle bağlantılı zaten bin tane formul çıkartabiliriz ancak hepsi iş enerji formulune dayanıyor. W=fx , zaten evrenin temeli bu formul.
Fizik 2 den büte kalanları görmemize vesile olmuştur.
hikayeleştirerek ya da kodlayarak öğrenildiğinde unutulması imkansızlaşan formüllerdir.

misal;

einstein, paskal ve newton bir gün saklambaç oynuyorlarmış. einstein ebe olmuş. paskal hemen gidip bir çalının arkasına saklanmış. newton gayet sakin bir şekilde yerinde kalmış. bir metrekarelik bir alanı tebeşirle çizmiş ve içine girip oturmuş. einstein'ın sayması bitince newtonu görmüş ve ebeledim seni newton demiş. newton gayet sakin bir şekilde: "sen metrekareye düşen newtonu buldun yani sen paskalı buldun" demiş.
Seksidirler.

(bkz: maxwell in harika denklemleri)
Tek bildiğim F=m.a

Bunu da her sorunun altına yazıp bir süre soruyu seyrettikten sonra kalemi bırakırım.
Sayisalcilar sayisalcilaar yapmayin lutfen sinava bir gun kala calisilir mii?
L= 4pi R^2 ° T^4 nerde oldugunu soylemem.
m-M = 5logd -5. d uzaklik. m gorunen parlaklik M salt parlaklik.
edit: ikinci m buyuk .
e=m.c^2 kütle ile enerji arasındaki bağıntı üzerine, kütle başına düşen nükleer enerjiyi ifade eder. c ise ışık hızıdır(2,9998... x10^8 m/s).elektromanyetizma da can dostudur. tm mezunu olarak, fizik2 de maruz kalınan formüller. hayırlısı elektronik mühendisliği için.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar