bugün

T.C. Merkez Bankası’nın sitesine de girerseniz dikkatinizi çekecek ilk şey; ‘Fiyat istikrarının sürdürülmesi ve sağlanmasıdır.’ yazısı olur.
bankaların anası diyebileceğimiz ve devletin para politikasını, piyasa işlemlerini, mal ve hizmetin değerini belirleyen Merkez bankası siyasi müdahalelerden uzak, yasalarla çalışan ve bağımsız olan bir yapıdır.

Merkez bankasının görev ve amaçlarını toparlayacak olursak; kabaca " fiyat istikrarının sağlanması, döviz ve altın piyasalarında istikrarın sağlanması, para piyasalarında etkin rol alması, büyümenin gerçekleştirilmesi ve istihdamın tam bir şekilde gerçekleştirilmesi vb görevler" şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

buna göre biri çıkıp "diyanetin açıklamasında ki allah merkez bankası başkanı mı oluyor?" diye soru sorabilir.
para da bir ticari maldır ve her malın bir maliyeti vardır.
basit olarak örneklemek gerekirse; çaydanlığın fiyatını belirleyen etmenler-çaydanlık üretmenin maliyeti içinde elektrik, çelik, işçi maaşı, nakliye, reklam, vergi, iş yeri-fabrika kirası, makineler vb giderler sadece üretilen çaydanlığın maliyetini belirlemez.
üretim fabrika hammadde vb için almış olduğunz krediler de ürettiğiniz çaydanlığın maliyet gider tablosu içinde yer alır ve bu finasman-paranın maliyetidir.

şu an düşen faiz oranları üreticinin (ister hıyar yetiştir, ister otomobil yap, hangi tüketim ihtiyaç maddesi olursa olsun) maliyetini düşümüyor, aksine artırıyor.
üretici ve tüketici için kredi faizi ortalama %50 civarında. bakmayın siz merkez bankasının açıkladığı %14 faiz oranına göre (politika faizi konusuna girmiyorum, bu tam bir soygun ki senin benim param birilerinin cebine kasasına %14 den doluyor ama ben tüketici kredisi alsam %50 faiz ödüyorum) devlet "a" bankasına veya "b" bankasına %14 faiz ile para veriyor, bu a veya b bankası gidip %14 faiz ile devletten almış olduğu parayla %25 faiz getirisi olan devlet tahvili alıyor.
%11 gibi manyak bir kar oranı. basit olarak devlet %14 faiz ile parayı veriyor ve %25 faiz ödeyip parayı verdiğinden borç alıyor.

böyle nice örnekler sıralanır...
bu duruma göre, fiyat istikrarırının bozulması ki; merkez bankasının görevleri arasında bu durum var, bu durumda diyanetin açıklamasına bakıp biri çıkıp "allah ekonomiden anlamıyor" diyebilir.

tıpkı matemtikten zayıf alan öğrencinin ev de anne babasına matematik öğretmeni matematik den anlamıyor, bunun için zayıf aldım demesi gibi.
artık insanlarla dalga geçmenin seviyesini Arş-ı Âlâ'ya çıkardılar, herşeye allah karar veriyorsa, siyasetçiler dekoratif amaçlı o zaman, maksat meclis boş gözükmesin,ortada öylece dolaşsınlar.
ulan Allah bile suçlu, bir siz sütten çıkmış ak kaşıksınız. hahahahah.
Bu seviyeye çıkacaklarını zannetmiyordum.
görsel
bunu yiyen varsa adam söylemekte haklı. yiyene bakmak lazım.
Vay be sağlam kafaya alınıyoruz cidden.
Helal olsun demek düşer.
https://www.haber7.com/gu...na-diyanetten-yanit-geldi
allahü teala c.c. ötv de indirim yapmış .

ibrahim Haskoloğlu @haskologlu

ÖTV matrah düzenlemesi ile:

En ucuz Egea'nın fiyatı 402.900 TL'den %11,11 indirimle 355.500 TL'ye,
En ucuz Clio'nun fiyatı 448.000 TL'den %16,67 indirimle 373.300 TL'ye,
En ucuz i20, 437.000 TL'den %16,67 indirimle 364.166 TL'ye indi.

— Emre Özpeynirci | Otomotiv Yazarı

https://twitter.com/hasko...?cxt=HHwWgMDS_dnW-aQsAAAA
işin şakası bir yana akp seçim yatırımlarına başladı .
güncel Önemli Başlıklar