bugün

hepimizin bildiği olaydır firavun kafirinin kızıldenizde boğularak ölmesi ve israiloğullarının kıpti firavun hanedanının esaretinden kurtulması, zaten kuranda da cenabı hak uzun uzadıya o sahneleri bizlere bildirmiş ama hiç düşündünüz mü firavun akıllı adamdı neden israiloğullarının peşinden denize girdi, bunu sadece onlara hz musa'ya duyduğu nefretle açıklamak mümkün değildir, böylesine mucizevi bir olaya şahit olan kişinin ihtiyatlı davranarak "denize 12 yol açan kişi beni ve 1,5 milyonluk ordumu pekala helak etmeye güc yetirebilir" diye düşünmesi gerekmez miydi, evet firavun tamda bu şekilde düşündü denizde açılan yolun ağzına geldiği zaman durdu ve düşündü aceba girsem mi die tereddüt etti aslında musa as'ın sıradan bir insan olmadığının o da farkındaydı, daha önce asanın ejderhaya dönüşmesine defalarca şahit olmuştu ve daha başkaca mucizeler işte tamda bunlardan olsa gerek tereddütte bulunsa gerek, o sırada tam vazgeçip döneceği vakit ilahi irade buna müsade etmeyecekti firavun'un kalemi artık kırılmıştı, yaptığı zulümlerin ve iddia ettiği uluhiyetin karşılığını hem bu dünyada hemde öbür alemde misliyle görecekti, ve derken cebrail as göklerden belki yeryzünde hiç göremiyeceğimiz türde bir güzellikte olan dişi bir at ile şimşek hızıyla göklerden yeryüzüne indi, ve tereddütte bulunan firavunun atının önünde durdu ve denizde açılan yola doğru atını koşturmaya başladı, firavunda atının üzerindeydi ve atı da erkek idi firavun'un atı önünde koşturan dişi atı görünce oda açılan yolda dişi atın peşinden koşturmaya başladı, böylelikle artık firavun helaka uğrayacağı yere gelmiş bulunuyordu, firavunun girdiğini gören ordusu da onun ardından birbiri ardına helaka uğrayacakları yere girdiler, bu sırada israiloğulları ve musa as açılan yollardan karşıya geçmişlerdi ve olan biteni izliyorlardı, son kişide karşıya geçince bir anda deniz kaynamaya ve yolları kapatmaya başladı, bunu gören firavun öleceğini anladı ve hemen yere kapaklanıp secde ederek "amentü ila rabbi musa" (musa'nın rabbine iman ettim) derken cebrail as ağzının içine çamuru bastı, firavun iman ettim derken mevla buyurdu "şimdi mi" çünkü ölüm kesinleştiği anda yapılan tevbe makbul değildi, böylelikle firavun ölmüş israiloğulları 400 yıllık esaretten kurtulmuş ve mevla onların cedlerine vermiş olduğu ahdi yerine getirmiş bulunuyordu....

işte bilmem anlatabildim mi dostlar firavunun kızıldenize dalması böyle olmuştur, kaynaklarda mesele ile ilgili başkaca rivayetlerde olsa kurandaki ayetler ve sahih rivayetlere göre olay genel hatlarıyla böyle vukuu bulmuştur, firavun bötle girmiştir kızıldenize yani aceline...
elbette serinlemek için.

not: okumayı düşünmedim bile.
ee sonra ne olmuş! denilebilecek hikaye.
not:baştan, ortadan ve sondan ikişer kelime okudum.
Gözü adeta dönmüştür. Ulan bi bak etrafına. Herif denizi yarıyor, sana kim bilir neler yapar. Sen napıyosun herifin yardığı yerden geçiyorsun. Ulan firo sende de hiç kafa yokmuş.
Allahtan bile korkmayan delikanlı bi adam olduğu için.
Su soğuktu ama girince alışacağını düşündü.

Not: alışamadı.
ben okudum.

kaynağı belli olamayan, ilk defa duyduğum uydurma bir neden.
musevileri yakalayıp kuşbaşı doğramak istediği için.
hipnoz olabilecek kadar büyük bir güç görmesi onu uysallaştırmıştır.
Öndekiler neden girdiyse o da o sebepten girdi.

dini çökertmek için başka yollar arayın.
okudum valla hepsini.

cebrail insanların agzına camur tıkıyomus. aferin ona.
serinlemek için.