bugün

Beyninizi skr atar valla sus iki dk yaa bende bir izliyim fikrim olsun hiç değilse.
bi haftadır yaptığım güzel eylem.
asıl film kültürü olmayan biriyle izliyorsan berbat bi şeydir.
eğer film hakkında konuşmayacak tartışmayacak ve düşünmeyeceksen bunun mahalledeki inşaatı izlemekten bi farkı yoktur.
film kültürü olan insan filme saygısı olur ağzını açmaz. sen kültür mantarıyla felan izledin heralde.
film kültürü olan birisi film boyunca konuşmaz filme odaklanır ki bu iyi birşey. aksine film boyunca sana müdahele eden birisiyle film izlemek, asıl insanı filmden soğutan şey bu. film bittikten sonra varsa konuşacağınız, tartışacağınız şey zaten başlarsınız. bu birçok durumda iyi birşey. anlamadığın yerleri anlamanda yardımcı olur bu kültürlü arkadaş. ha konuşacak, tartışacak bir şey yoksa zaten konuşmaz. varsa bile baktı ki karşısında ki cevap veremiyor uzatmaz kapatır konuyu.
susmaz ki filmi izleyesin dedirden durumdur * .
benimle film izlemektir tadından yenmez genelde sonunda ne olacağını doğru tahmin ederim.
film kültürü biz insanlar tarafından yaratılmıştır. aslında illa sessiz izleyeceksin diye bir şey yok sinema ortamında da geçerli bu, benim fikirlerim bu doğrultuda, adam belki filmi izlediği vakit yorumlamak istiyor buna kimse karışmamalı bence, bazıları film izlerken başkalarına kafayı takıp tokatlamak istiyor anlayabiliyorum o psikolojiyi.
Bir belgesel kültürü olan değildir.
film kültürü olan biri -"abi bak bu film şöyle süper, böyle acayip, falanca ödülden filanca festivale ortalığın damına koydu. şu sahnedeki göndermeler 1932 yapımı clark benson'un unutulmaz "indibidago"suna bak. bunun görüntü yönetmeni şu şu filmde de şunu bunu yaptı ama, burada limitleri zorlamış"

ben- "bi sus amına koyayım ya, anasını zktin filmin".
şu sıralar baya ihtiyacım olan şey.
Film kültürü olmayan biriyle izlemekle aynıdır. Kişinin kafasında azcık beyin varsa zaten sessizce filmini izler. Yorumunu sonraya saklar. izlerken sıkılma olayını geçiniz film sıkıcıdır.
Gerizekalı biriyle izlemekten, izlerken boş muhabbetlere maruz kalmaktan iyidir. izlediğiniz filmden bir bok anlamamak da var işin ucunda.