bugün

dokunulmadığı sürece kokmayan ama aslında çok güzel bir kokusu olan,sivrisineğin yaklaşamadığı çiçek.
reyhan...hüzün damıtan kokusu var, çocukluğumdan kalan en sevdiğim hatıram.
iki kürek kemiğinin ortasından
tam da ortasından
mahşere yürüyen
ateş topları gibi
tahripkâr fesleğen...
çiçek kokuları arasında en güzel kokulardan birine sahip olan bitki.
yanlış hatırlamıyorsam

rüzgarla gelen
ilk bahar gibi gözlerin
bıktım geceden
herzaman güzeldi düşlerim

niyetim sensin gel
fesleğen kokulu yarimsin
çarem sensin gel
anlıma yazılı tazemsin

sevmedim yalanı sevemem ben
aldatmam seni el gibi
anladım aşkı gözlerinden
oldum bende sen gibi

aşkıma saygı bekliyorum senden
bir acı türkü dinliyorum yelden
mevsimi geçti geçmiyorum senden

çok güzel bir şarkıdır.dinlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
asuregunlerinde eve gelen asurelerin hangi komsu tarafından yapıldığını anlamamda yardımcı olan , yiyeceklere aroma veren bir ot.
Balık ya da sarımsak, soğan tarzı elde kötü koku bırakan yiyecekler için müthiş bir kolonya işlevi gören muhteşem bitki ayrıca sivrisinek kovalayıcı olarak işe yaramaktadır
bütün bir yaz nadide çiçeğini kimseye göstermeyip, yazın bitmesini bekleme sabrını ve isteğini gösteren o yegane kişiye hediyesini veren, o harikulade kokusunu herkeslerden saklayan ve sadece yanına yaklaşıp yapraklarını okşayana tattıran, fakat isterse rüzgarla çok uzaklardaki birine bile ulaşabilen çiçektir. *
hergün suladığınız takdirde çabuk büyüyebilen ,nane gibi keskin kokulu bazı yemeklerde de kullanabileceğiniz bir bitki ..
çok sevilen ayna grubu şarkısı *
enstrümantal hali bir başka güzel olan ayna şarkısı..
taksimde bir cafenin adı.
bir ahmet telli bitkisi, pardon imgesi.
sayısız bitki ve çiçek içinde bir hikayesi olduğuna şüphe olmayan bir kaç şeyden biridir. bükük boynu , iç açan lezzeti ve küçük ve yalnız dünyasıyla ihtiyaç duyduğu şey belki de su değil bir aşk.
(bkz: gelincik)
ilkyaza öykünmek, bi' de "niyetim sensin" in ko(r)kusuz açanı.
agiz yaralarini tedavi edici etkisi olan, oksurugu kesen, sivrisinek ve tahtakurusu gibi hasereleri kacirma ozelligi olan yararli bitki.
son zamanlarda el arabasında bonzai tipi satılan kokulu bitki..
GÜZEL KIZ NiCKi OLABiLECEK BiŞEY.
bahçe ve saksı bitkisi olmasına rağmen yemeklerde de kullanılan bir bitkidir. özellikle makarna, et yemeklerinde ve soslarında da kullanılan güzel kokulu bitki. ülkemizde daha çok ege ve akdeniz bölgelerinde yatişir.
gece sivri sinek avı için ortalığı kolaçan ederken yapraklarının arasına saklanmış bir sivrisinek bulmam neticesinde sivrisinek kovduğundan şüphe duyduğum bitkidir. (güzel kokar, o ayrı)
aynanın yaptığı en güzel şey.
"
mevsimi geçtim geçmiyorum senden
"
Kısmını çok beğendiğim ,erhan guleryuz ses tonu beni benden alıp uzaklara götürdüğü ayna şarkısı.
uzaktan bakıldığında sıradan yeşil renkte bir bitki, ama asıl güzelliğini hissedebilmek için ille de yanına gidip dokunmanız gerekiyor. hani tıpkı uzaktan bakıp da önyargılı olduğumuz insanlara yaklaşınca fikrimizin değişmesi gibi.
bir süre okşayıp kokladıktan sonra insana bir avuç mutluluk veren hoş kokulu bitki.
kokusu ve damakta biraktigi tadin hoslugu disinda bir de afrodizyakligi var bunun; o da ayri bir hosluktur.