en yüksek, en iyi anlamına gelen sözcük.
".... O kapıda belirdi... Allahım bir insan ancak bu kadar kapıda belirebilirdi... odaya önce edeleleri geldi... edelelerden yarım saat kadar sonra da vicudunun diğer kısımları yanımıza geldi..." * *
orta okuldayken sıkıcı derslerde fentezi yazıp eğlenmemizde bize ihlam veren bir demet tiyatro karakteri
yazdığı "fentezi" ler dillere destan olan karakter.
Numan -Gınalı kuzum
feristah-amann numan bana gınalı guzum deme, artık ben eriştim. ömrünü odun depolarında geçirmiş zavallı bir goyunum ben artık

sozuyle beni gulmekten surunduren diri vucutlu kadin.
manav değildir.oduncunun karısıdır.
yılmaz erdoğan ın çok güzel yazdığı , demet akbağ ın da çok güzel oynadığı süper karakter.
mukremin'e muthis akrostis siiri yazmis hayatimin kadini.akrostis'e aksostris diyen kisidir.o siir:
maalesef seni bana hasta dediler
üzgün bir haberi sevinçle verdiler
kalk sevdiğim sarıl bana dedim
razı gelmiyor gönül avun dediler
edelelere karşı kendini savun dediler
manyak mısınız dedim ne savunması
içinin yangınını söndür dediler
nasılsa ilk harfleri okur dediler!
(bkz: ibrahim tatlıses) in karşısıdakine küfrederken 7 sülaleni demek yerine kullandığı kelime
bir zamanlar bkm oyunuclarının sergilediği ve televizyonda yayınlanan bir demet tiyatro adlı gösteride mükremin çıtır'ın belalısı adele manyağı kadın.
(bkz: edeleli gollar)
(bkz: karanlık gecelerimin tespihli prensi)
(bkz: edeleleri odaya kendisinden 10 dk önce girdi)
(bkz: karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakma numan)
demet akbağın canlandırdığı, suratında ki doğum lekesi ve şivesi ile yaran, azgın anadolu kadını tiplemesi.
(bkz: feriştahın fentezileri)
"uludağ'a gittiğimizde, tiksindiğim kocam numan derhal soğuktan şikayet etmeye başlamıştı. çünkü romatizması vardı ve romatizma malesef ölümcül bir hastalık değildi. tıp nedense numan'ın romatizmasını iyileştirecek ilaçları bulmuştu." sözlerinin sahibi diri vicutlu yengemiz.

(bkz: güle güle numan)
hayatımdaki ilk kız arkadaşım, adını insanlara söylediğimde alay konusu olduğum insan hatta:
a : ya feriştah böyle şöyle......
b : peki ona niye feriştah diyorsunuz?
özellikle muğla tarafında görülen bir isimmiş.
uludagsozluk fentezisi diri vicüdlü ve edeleli yuyuzırların içinde kalmıştır.
"...mükremin kızdığın zaman boynunun damarları şişşip şişşip iniyor ya, kahgroluyorum..." sözüyle yıllardır zihnimizin bir köşesinde gülümseyebilmek için beklettiğimiz bir demet tiyatro karakteri.
bir demet tiyatroda fantezileriyle tanıdığımız süper karakter.
rüyalarını yarışmalar süslemiştir.

aşağıdaki aşkların hangisi en büyüktür?
a)leyla ile mecnun
b)kerem ile aslı
c)ferhat ile şirin
d) mükremin ile feriştah
--spoiler--
En iyi, en üstün.
--spoiler--

kaynak; *

örnek: senin feriştahını ......
Kocası Numan'ı z vitamini bulması için eczaneye gönderen bir demet tiyatro kahramanı. Yılmaz Erdoğan bir kaç yıl önce bölümlerde yer alan ve Feriştah'ın Mükremin'e yazdığı mektuplar "Feriştah'ın mektupları" adıyla piyasaya sürmüştür.
mükremin'in edeleli gollarına hasta olan kadın. numan'dan bıkmış, her seferinde mükremin'le fenteziler alemine dalmış ama o güççük manav dükkanında aradığı mutluluğu bulamamıştır.
"soyle dusun mukremin; ben bahtı siyah bir hayal kadını, dekolte bir fentezi yazarıyım. sense benim ilham kaynagımsın."