bugün

şekil kaygılarıyla, felsefesini dahi anlamadan, ortam yapma içgüdüleriyle girişilen hareket. "akor basayım karı-kız bana hasta olsun", "piercingleri taktım mı bir erkek bulurum" düşünceli basite kaçan bir harekettir.

buna biz aslında halk literatüründe pop diyoruz. çünkü pop geçici, şekilci, elde olan bazı materyalleri sonun kadar tüketme yeni bir şeyler üretmemem esasına dayanır ve bu mantalite de aslı itibariyle poptur.
cure ...and justice for all como estais amigos paschendale etc. parçaları güzel iron maiden yada metallica melodileri için dinleyen metalci takılmanın daha önemli olduğunu düşünen genç güruhun düştüğü hata.
metal muzik dinlemek icin herhangi bir felsefeyi anlamanin ogrenmenin manasi olmamasi gereklidir. her nasil insanlar ibrahim tatlises,ibrahim erkal,sibel can gibi sarkicilari dinleyip zevk alabiliyorsa, kimi insanlarda metal muzik dinlemekten zevk alabilirler.
Uludag Sozluk'te metal felsefesi** hakkinda bir baslik olmadigina gore sozluk icerisinde metal dinleyipte felsefesini anlayan birisi olmadigi apacik ortadadir.
anlaşıldığı kadarıyla aslında bir iki rock şarkısı dinleyip ben rock aleminin kralıyım şeklinde kısa kareli pantolonuyla ingilizim ben punk oldum yaşasın trainspotting gençliğini ifade etmek için açılmış başlıktır. hal odur ki bu şahıslar trainspotting ne demek hani kelime anlamı dendiğinde malum bir hayvanın trene baktığı gibi bakmakta kendi çaplarında trainspotting bu mu acaba niye düşünmektedirler.
rock felsefesi denen şey de olsa olsa tüketim topluma başkaldıran insanın ben reklamlara filan inanmıyorum deyip metallica gibi popüler grupları dinleyerek aslında farklı olduğunu düşünmesidir. türkçe rock müziğinin yükselişinin son dönemlerde olması akla osmanlılardaki fransız hayranlığı gibi bir batı taklitçiliğini getirmekte ve acaba alt kültür denilen şey türkiye için arabesk kültürü müdür sorusunu sordurmaktadır.
bedava rock konserlerinde ordan oraya sallanan,karsı cins kesen bazen de bir farklılık olsun diye konu komsuyu toplayıp cekirdegi alan,kosan zihniyetin eylemidir.nejat yavasogulları'nın bir röportajında -rock yapması fazla degindigi bir konudur.
yeri geldiğinde pink floyd, yeri geldiğinde neşet ertaş dinlemektir ermişlik,
felsefesini çözdüm çözmedim durumudur.
(bkz: ota boka felsefe demek)
-Abi ben Rock müzik dinliyorum. işte Vega, Manga, YS falan allah ne verdiyse. Ama çok ağırını dinleyemiyorum hafif soft mu ne deniyor ya ondan

+Rock ehliyetin var mı?

-ne?

+Klasik sınava ve mülakata girip rock dinleyebilir ehliyeti alacaksın. şimdi müsadenle mp3 çalarına el koyuyorum ben fahri rock müfettişiyim.

-ama ben seviyordum

+sevmek hiç bir şeydir, bileceksin

Dinlediği müziği kendine ait hale getirip, kendini özel hissetmeye çalışan egosu bol bir kesimin kınadığı fakat bence bir sakınca barındırmayan durum
Rock müzik dinlediği için kendini ayrıcalıklı gören insanın düşüncesi. Gereksiz bir kibir ve gururlanmadır. insanın kulağına ne hoş geliyorsa onu dinlemelidir. Yok felsefesiymiş yok bilmem nesiymiş kasmaya gerek yoktur.
(bkz: sana varmanın felsefesini anlat)
0-7 yaş grubunun yaptığı bira içmek, sevişmek ve kafa sallamaktan ibaret olduğunu zanneden ezik nesil. Bunların dışında bu yaş grubundanda büyük olan embesiller mevcuttur.
(bkz: anlamaya çalışmak).
(bkz: hatırla sevgili)
(bkz: müzik te felsefe arayan şaşkın)
(bkz: felsefesini anlamadan baslık acmak)*
Hani sürekli barlarda konserlerde görüyoruz ya daha anne sütünden yeni kesilmiş simsiyah giyinmiş ojesi ruju ona keza berbat Mor ve Ötesi grubunun Cambaz parçasında ne demek istediğini bilmeden süper şarkı diyenlerden, Şebnem Ferah'ın bacak aralarında dolaşan şarkılarını anlamayıp bu kadın beni anlatıyor yaa süper diyenlerden, daha dün piyasaya düşmüş dünkü bebe gruplara ilah gözüyle bakıp fan siteleri kuranlardan, arabeskcilerden nefret edip arabeskten hiç bir farkı olmayan sadece soundu biraz sert gelen grupları dinleyenlerden, örnek;

Çilekeş - Kendimden Geriye

Ölürken bile yanımda ol sevgilim
Cennet bile çekilmez sensiz ah ben neyleyim
Herşey yalan, herkes sahtekar
Giden gitti, kalan hep bin pişman
Herkes düşman, herkes riyakar
Bir tek sen kaldın yanımda
Hani görmek ister ya gözlerin
Bir saniye için canını verirsin
Ölürken bile yanımda ol sevgilim
Cennet bile çekilmez sensiz ah ben neyleyim
Herşey yalan, herkes sahtekar
Giden gitti kalan hep bin pişman
Bir tek sen kaldın yanımda
Mutlu gibi, umutlu gibi, bir düşte gibi...
Sonsuzluk önümdeydi hep, ama gidemedim senden uzağa
Bir tek sen kaldın yanımda...

Mahsun Kırmızıgül - Günah

Dünya zalim bir değirmen
Geze geze öğrendim ben
Hayat okul dert öğretmen
Yaza çize öğrendim ben
içimdeki bu gurbet?
Kurşun gibi bu hasret?
Kalleşliği ihaneti
Bilki senden öğrendim ben
Günah bana günah
Günah sana günah
Günah bize günah günah
Bu dünyanın kopmuş ipi
Belli değil sonu dibi
Acıları tesbih gibi
Çeke çeke öğrendim ben

oluşan eziklere denir.
(bkz: pabucumun rockçısı)
felsefesini anlamadan rock dinlemek, sirkesi, yağı, tuzu olmadan salata yemeye benzer. sadece ot yemiş olur dinleyen kişi, ağzında yavan bir tat, bir şey anlamaz zaten, kulaklarına yazık olur.

sonra kalkar, bu müzik beni açmıyor azizim, çok gürültülü diyerek bir de rock müziğe çemirir ki görmek yürek kaldırmaz.
amerikan kültürel devrimini, beatnikleri, woodstock'u, san fransisko buluşmasını, yellow submarine'i, big yellow taxi olayını bilmeyen herkesin yaptığı şeydir. rock buddy holly ile birlikte zaten ölüp gitmiştir, hiç boşuna aramayınız rock'u, hele de 80'lerden itibaren.
rock müziği saç uzatıp kafa sallamak sanmak ve her eline gitar alanın rock müzik yaptığına inanmaktır.
(bkz: seni sarmanin felsefesini anlat)
"bunun felsefesi nedir" diye düşünmeden müzik dinleme durumu. Bu guruba dahil olan insan gurubu rock da dinler rap de dinler; "dur bir abi bunun felsefesi neydi" diye düşünmez. rockcı oldum saç uzatıp metal takayım veya rapci oldum bol pantolonlar giyeyim diye düşünmez.
yemişim felsefesini..
(bkz: her bokta neden aramak)