bugün

gereksiz ve abartılmış bir sempatizanlıktır. türk medyasınında * katkısıyla son dönemde ülkemizde oldukça barcelona taraftarı olmuştur. son zamanlarda ülkemizde çok kişi "türkiye de takım tutmuyorum" diyip konu barcelona olunca fanatiklik yapmakta. ilk zamanlarda sporsever olarak gördüğüm bu kesimin, futbollarını sevdiği için barcelona yı tuttuğunu düşünmekteydim. ancak sadece o kadar değilmiş. fanatiklik seviyesine kadar yükselmiş.

açıkçası daha önce hiçbir yabancı kulübe duyulmamış bu ilginin neden barcelona ya duyulduğunu anlamak mümkün değil. sonuçta bizler katalan değiliz, ispanyol değiliz.. spor sayfalarında görüp fenerbahçe, beşiktaş gibi takımların taraftarlarını "çok kırosunuz" diyip kınayan kesim şimdi barcelona fanatikleri olmuş durumda. el clasico maçında, real madrid gol atınca sus pus oturan, barcelona gol atınca "messiieieee" diye bağıran elit fanatik bir kesim oluşmuş.

barça melekler topluluğu bir takım değildir. daniel alves, yabancı oyuncular içinde gördüğüm en çirkef oyuncudur. kendini acındırmak için oradan oraya atar kendini. her türlü maymunluğu yapar. en çok sevilen messi.. hakemlerin her zaman koruması altındadır. beğenmediği bir karar olduğu zaman istediği gibi tepkisini ortaya koyar. hakeme el kol hareketi de yapar, sinirle topa da vurur. hakemler ona her zaman saygı duyar.. teknik direktörleri guardiola ise neredeyse "futbolu ben buldum." diyebilecek kadar megolamandır. barcelona lı futbolcuları, kısa boylu ve pırpır olmalarından dolayı saf, narin ve temiz kalpli varsaymak saçmadır.
(bkz: elit fanatik taraftar)
(bkz: futboldan soğuma nedenleri)

edit: öf yine uzun yazmışım sözlük. napayım ancak bitiyor. *
sanırım ciddi bir kısmı real'in gerçekten eskisiyle alakasız bir takıma dönüşmesinden kaynaklanan bir fanatizm.